Kulak temizleme mumu nedir? Zararlı mı? Fiyatı ne kadar?
Yaşam

Kulak Temizleme Mumu Nedir? Zararlı mı? Fiyatı Ne Kadar?

30 Ağustos 2018 - 15:14:23

Kulakta biriken kiri çıkarmak için kullanılan kulak temizleme mumu kulağı temizlemeye yarayan malzemelerden biridir.

Kulak Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Kulağın içerisinde biriken kir bazı madde ve bakterilerden kulağı koruma görevindedir. Bunun yanında kulaktaki kir kulak kanalında doğal kayganlaştırıcı olarak ifade edilir. Çok fazla biriktiği zaman baş dönmesi gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Duyma problemi meydana geldiği gibi kulağın içinde bir şey kalmış hissi, kaşınma durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeplerin oluşmasından ötürün düzenlik temizlik yapılmalıdır. Kir kulak kanalında biriktiği zaman bölgeyi tıkar ve rahatsız edici bir duruma dönüşür. Tıkanıklığın olması halinde temizliğin yapılmasına ihtiyaç duyulmaya başlanır. Kiri çıkarmak için kulak temizleme çubuğu gibi malzemeler kullanılır. Fakat bu tarz çubuklar kirin içerisi doğru itilmesine yol açar. Kulaklık kullanan kişilerin kiri biriktirme durumu fazladır.

Kulak Temizleme Mumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Anadolu bölgesinde yüzyıllardan bu yana alternatif tedavilerden biri olarak tarif edilen kulak temizleme mumu ile temizleme tekniği, günümüz şartlarında modern tıpla birleşmektedir. Bu araç Macaristan bölgesinde üretilmektedir. Teknoloji devrinde çevre kirliliğinden ziyade telefon kullanım sıklığı kulak kirlerinin artmasına sebep olur. Bu kir yanlış bir şekilde temizlendiği zaman işitme kayıpları dahi ortaya çıkabilmektedir. Yavaş bir biçimde gelişen veya hızlı bir şekilde oluşan işitme kaybı, orta derecedeki kulak enfeksiyonu, kulağın içerisine sokulan çubuk, basıncın değişmesi gibi etkenlerden dolayı bazı rahatsızlıklar oluşabilir. Ayrıca bahsi geçen faktörler kulak zarı delinmesine neden olabilir. Kulağın yıkanması kulak içi tamamen tıkandığı zaman hekim tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kulak Temizleme Mumu Faydaları Nelerdir?

İşitme kaybının oluşması dikkat kaybı, algılama problemi gibi oluşan durumlar temizleme mumu aracılığı ile ortadan kaldırabilmektedir. Kulak temizleme mumunun kullanılmasının bir diğer faydası da kulak enfeksiyonlarından dolayı meydana gelen migren, baş ağrısı ve sinüsün açılmasına etki eder. Sıklıkla rastlanan kaşıntı, çınlama, kulakların uğuldaması şeklindeki etkenlere yarar sağlama özelliği bulunur. Herhangi bir yan etki durumunun olmadığı ifade edilir. Mum kulakta yakılması ile çalışır. Modern tıptaki ismi ise aspiratör sistemidir. İçerisindeki malzemelerin yüzde yüz doğal olduğu belirtilmektedir. Selülozdan imal edilmiştir. Kulağa yaslanarak uç kısmının başka biri tarafından yakılması ile uygulama yapılır. Üst kısmında bulunan delik aracılığıyla aspiratör biçimde çalışan mum kulakların içerisinde vakum oluşturmakta ve tahmini olarak sekiz dakikada temizlik işlemi tamamlanmaktadır.

Kulak Temizleme Nasıl Yapılmalı? Kulak Kiri Nelere Yol Açar?

Yabancı maddelerin kulak içerisine sokulması çok sakıncalı sonuçlar doğurur. Kulakların temizlenmesi için kibrit çöpü, toka veya pamuklu çubuklar kullanılmaktadır. Fakat gözden kaçırılan nokta bu tarz çubukların kulakları temizlemediğidir. Aksine kir içeriye doğru iyice itilmektedir. Kirin içeri itilmesi kulak tıkanması gibi problemlerin nedenidir. Kulakların içinde kir biriktiğinde kulak kanalının kaşınması, daha az duyma, kulak ağrılarının oluşması, kulakların çınlaması, baş dönemleri, kulak kanalından sıvının akması, kulakların tıkanmış hissi gibi belirtiler ortaya çıkar. Kulak temizleme mumu satın almak için hali hazırdaki güncel fiyatlara bakılması gerekmektedir.

Yorumlar
Senis Telli 30 Ağustos 2018 - 15:24:23 Kulak temizleme mumu fiyatları ne kadar? Bunları kullanan ve şikayeti olan var mı? Herhangi bir yan etkisi oluyor mu? Yorumları okudum ama zararlı mı değil mi çok fazla anlayamadım. Bunun herhangi bir yan etkisi oluyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: