Yaşam

Maya Maskesi Tarifi ve Faydaları Nedir? Ne İşe Yarar?

30 Ağustos 2018 - 22:55:51
Maya maskesi tarifi ve faydaları nedir? Ne işe yarar?

Maya maskesi, hücreleri yenileyen ve cildin onarılmasına yardım eden çeşitli cilt tiplerinde uygulanan tekniktir.

Maya Maskesi Nedir? Neye Yarar?

Yağlı ve kuru cilt yapısına uygun olan maya maskesi özelliği cildin nem kazanmasını sağlamasıdır. Nemlendirme sürecinde cildin yağ dengesini korur. Cildi temizleyen uygulama aknelerin meydana gelmesini engeller. Cilt bakımında sıklıkla tercih edilen maske saç sağlığı için de kullanılabilmektedir. İçinde bulundurduğu bileşenler saçın dışardaki olumsuz faktörlerden korunmasını sağlar. Solgunluk, cansızlık ve yağlanma sorunlarının oluşmasını önler.

Maya Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Faydaları ile bilinen maya maskesi, yağlı cilde uygulandığı zaman ciltteki yağ seviyesini dengelemekte cildin yoğun oranda nem kazanmasına destek olmaktadır. Bu etkinin yanı sıra yağdan dolayı oluşan ciltteki parlamaları durdurma özelliğine sahiptir. Kuru bir cilde uygulaması yapılan maske cilt üzerinde meydana gelen pullanmaları durdurmakta ve cilde nem kazandırmaktadır. Yağlı ve kuru ciltlerin siyah nokta problemini önleyerek cildin ışıltılı durmasını sağlar. Ölü deriyi atar, cildi iyi derecede besler.

Maya Maskesi Nelere İyi Gelir?

Maya maskesi egzama şeklindeki cilt rahatsızlıklarında kullanılabilmektedir. Fakat bu tarz sorunlarda uygulama için dermatolog onayı alınır. Nem kazandırması cildin yaşlanma halini geciktirir. Yaşlanmanın ileri bir zaman dilimine atılması kadınların en çok istediği özelliklerden biridir. Hem yaşlılığı geciktirir hem de kırışıklık oluşumunu yavaşlatır. Neredeyse bütün insanların sorunu olan güneş lekelerin geçmesi konusunda etki sağlar. Göz altında oluşan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılabilir.

Maya Maskesi Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Maske var olan problemin durumuna göre hazırlanır. Cilt lekesinin giderilmesi için bu maske uygulanacaksa bir yemek kaşığı su, bir çay kaşığı yaş maya ve bir çay kaşığı karbonat gerekir. İlk olarak maya suyun içinde eritilir, sonrasında karbonat eklenerek karıştırılır. Masaj yapılarak yüz bölgesine yedirilen maske on dakika bekletilmelidir. Sonrasında su ile durulanması mümkündür.

Maya Maskesi Yağlı Citler İçin Faydalı mı?

Ciltteki var olan yağ dengesinin sağlanması ve fazla yağlardan arınmak amacı ile bu maskenin. Etkilerinden yardım alınabilir. Tarifi hazırlamak için iki tatlı kaşığı yaş mayayla iki tatlı kaşığı limon suyu hazır edilir. Maya limon suyunda eritilir. Eritme bittiği zaman yüz bölgesine masaj yaparak uygulanır. On beş dakika bekletilen maske yıkanır, durulama ve kurulama işlemleri tamamlanır. Maskenin ay içinde iki defa uygulanması tavsiye edilebilir.

Maya Maskesi Kuru Cilde Uygulanır mı?

Ciltteki kuruluk ve pullanma sorununun önüne geçmek için uygulaması yapılabilir. Ayrıca cildinin daha nemli olmasını isteyen biri bu maskeyi deneyebilir. Malzemeler; bir adet yaş maya, bir adet yumurta, bir tane E vitamini kapsülü gerekir. Malzemelerin hepsi cam kabın içinde karıştırılır ve hazır hale getirildikten sonra masaj ile yüze uygulanır. Maske on ila on beş dakika yüzde bekletilir. Süre dolduktan sonra maya maskesi ciltten arındırılmalıdır.

Yorumlar
Emine Güzel 30 Ağustos 2018 - 23:05:51 Maya maskesi tarifi nedir? Uygulayanlar var mı? Ne gibi faydaları oluyor? Bu maskeyi tam olarak ne için kullanabiliriz? Neye iyi gelir? Cilde mi kullanılıyor yoksa saça kullanmakta faydalı olur mu? Yüze sürersek tüylenme yapar mı?cevapla
Nilüfer Taş 31 Ağustos 2018 - 12:17:34 Arkadaşlar maya maskesi yaparken kuru maya mı kullanmak gerekiyor? Ben evde bu maskeyi denemek istiyorum ama nasıl yapılır bilmediğim için henüz denemedim. Yorumları okuduğumda herkes çok etkili diyor ben de merak ettim gerçekten.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: