Sağlık 18 Mayıs 2021 - 00:17:50

Limon Otu Nedir? Neye İyi Gelir? Nerede Bulunur? Faydaları ve Zararları

Limon Otu Nedir? Neye İyi Gelir? Nerede Bulunur? Faydaları ve Zararları

Kokusu aromatik bir yapıya sahip olan limon otu hem gövdesi hem de yaprakları ile birçok alanda çeşitli kullanımı olan bitkidir.

Limon Nedir? Neye İyi Gelir?

Toplumda melisa ismi verilen bitki nane türündedir. Çayı oldukça sık tercih edilmektedir. Çayın hazırlanması için yaprakları kullanılır. Tadı aromatik olduğu gibi kokusu da oldukça dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Kokusu ve tadından dolayı gıda sanayi ve kozmetik sektöründe kullanımı tercih edilen bir bitki türüdür. Ayrıca böcek kovucu ürünlerin içeriğinde kullanılır. Limon otu yağı ve yaprağı top alanında kullanılırken gövde ve yaprağı da gıda ve mutfak sektöründe tercih edilmektedir.

Limon Otu Nerede Yetişir?

Buğdaygiller ailesinden gelen limon otu dünya genelinde citronella ismi ile tanınmaktadır. Boyu üç metreye kadar uzar ve çiçeklerinin rengi leylak rengindedir. Yapraklarının kokusu ise limonu andırır. Hindistan'da ortaya çıkan bitki hızlı bir şekilde Asya bölgesine yayılarak mutfak sektöründen kendisine yer edinmiştir. Tedavi amacı ile çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Limon nanesi veya melisa olarak isimlendirilen bu otun kokusu rahatlatmakta ve sağlık açısında şifa vermektedir. Tıbbi anlamda faydalarının yanı sıra kokusunun güzelliğinden dolayı kozmetik sanayinin vazgeçilmezidir.

Limon Otu Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Kalorisi oldukça az olan bitki kolesterol içermemektedir. Yemeklere lezzet katan bitkinin çayı sıklıkla tüketilir. Kalorisinin düşük olması sebebi ile içinde zayıflatma etkisi taşımaktadır. Zayıflatma etkisinin yanında içinde bulundurduğu vitamin ve mineraller hem fazla hem de sağlığa faydalıdır. Bitkide magnezyum, çinko, kalsiyum, potasyum, demir ve bakır mevcuttur. Antioksidan özelliğinin olması hastalıklara karşı güçlü olduğunun kanıtıdır.

Limon Otunun Faydaları Nelerdir?

Uykusuzluk yaşayan insanlar limon otunun faydalarından yararlanabilir. Stres ve kaygı gibi psikolojik problemleri azaltma özelliğinin olması uykuyu düzene sokmaktadır. Yağlı saçları sahip olan kişilerin kullanması için bu otun yağı şampuanların içerisinde yer almaktadır. Yağ ayrıca mum ve sabun üretiminde de tercih edilir. Aromatik koku verdiği gibi tahrişleri minimum orana indirmektedir. Yağın böcek öldürme özelliği bulunduğu için bu tip ürünlerde sıklıkla tercih edilir. Yapraklar kaynatılır ve elde edilen su aracılığıyla sivrisineklerin kovulması için parfüm hazırlanır. En önemli özelliklerinden biri yapısında sitral maddesini bulundurmasıdır. Bahsi geçen maddenin ota aromatik tat ve güzel koku kazandırmaktadır. Bu maddenin oranı yüzde yetmiş beş değerindedir. Aromatik yağın mantar önleme özelliği ve cilt üzerindeki sivilcelerin oluşmasını engelleyici amaçla kullanılabilir. Vücutta biriken toksinleri dışarı atar. Bunların yanı sıra vücutta bulunan fazla yağlar ile mücadele eden bir bitki türü olduğu için faydalarından yararlanmak mümkündür.

Limon Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir fincan kadar su kaynatılır ve kaynayan suyun içine bir tutam limon otu ilave edilir. (otun kurutulmuş olması gerekir.) Yirmi dakika demlenmeye bırakılır ve hazırlanan çay gün içinde en fazla iki defa tüketilmektedir.

  • limon otu
  • limon otu nedir
  • limon otunun faydaları
  • limon otu çayı
Yorumlar
Betül Özkan Limon otu çiçeği satın almak istiyorum nereden bulabilirim? Bu bitki melisa ile aynı mı yoksa melisanın bir türü mü bilen var mı? Yağının fiyatı ne kadar? Yağını hangi alanlarda kullanabiliriz? Tohumu satılıyor mu? cevapla
yorum yaz
Dukan Birası Nedir? Yapımı ve Zararları Nelerdir? Dukan Birası ile Zayıflama