Yaşam 17 Mayıs 2021 - 21:27:46

Nisan Yağmurunun Faydaları Nelerdir?

Nisan Yağmurunun Faydaları Nelerdir?

İlkbahar mevsiminde yağan nisan yağmuru çeşitli konular ile ilgili fayda dağıtan yağmur türlerinden biridir.

Nisan Yağmurunun Faydaları Nelerdir?

Nisan yağmuru yağdığı zaman bu süreç içerisinde havada bulunan zerrecikler yağış aracılığı ile yeryüzüne düşmektedir. Fakat bazı şehirlerin hava kirliliği normalden çok fazla olabilmektedir. Bu tür kirliliklerin fazla olduğu şehirlerde bazı zararlı kimyasallar yağmur sularına karışmaktadır. Bahsedilen kimyasal maddeler kükürt partikülleri, karbon olarak tarif edilebilir. Yağmur suyu ile kimyasal maddelerin karışması sonucunda ise faydalı sula zararlı sonuçlara yol açabilmektedir. Halbuki hava kirliliğinin olmadığı ve havanın son derece temiz olduğu şehirlerde bu bahar yağmurunun yağması ile su bir kabın içerisinde toplanabilir. Toplanan yağmur suyunun birçok faydasını bulunduğu ifade edilmektedir.

Nisan Yağmuru Saça İyi Gelir mi?

Bazı uzmanlar baharda yağan bu yağmurun altında durulması gerektiğinin altına çizmektedir. Bu yağmurun özelliğinin vücuda zindelik verdiği söylenmektedir. Yağmur içerisinde vücuda enerji veren demir maddesini barındırmaktadır. Uzmanların görüşüne göre yağmur aracılığı ile kış mevsiminde ciddi oranda azalan demir oranı doğal bir şekilde geri alınabilmektedir. Yağmur saç, yüz ve ellere sürüldüğü zaman çeşitli faydaları da insanlara sunmaktadır.

Bahar Yağmuru Nelere İyi Gelir?

Bahar ayında yer yüzüne düşen ve şifa dağıtan bu yağmur on üç mayısa kadar birikmektedir. Hem cilt hem de saç sağlığını koruduğu faydaları arasında yer almaktadır. Nisan yağmuru bereketi temsil etmektedir. Kış mevsiminde kişinin ağır hareket etmesi ve kendisini halsiz hissetmesi bahar yağmurları ile beraber ortadan kalkmaya başlamaktadır. Doğanın en güzel hediyelerinden biri olan bu yağmurun cilt ve saç sağlığı ile alakalı çeşitli alternatif tedavi teknikleri aranmaktadır.

Nisan Yağmuru Ne İçin Kullanılır?

Anadolu'nun bazı yörelerinde bu yağmur toplanmakta ve sağlık amacı ile kullanılmaktadır. Misafir ve hastalara verilmekte aynı zamanda yemek çeşitlerinde kullanılan yağmur türüdür. On üç mayıs tarihine kadar nisan yağmurunun kapların içerisinde saklanması en sık yapılan adetlerden biridir. İlkbahar mevsimi geldiği zaman ağaç ve bitkilerde bulunan polen, çiçek tozlarıyla bitkisel tabanlı olan reçine yağı hava akımıyla atmosfere karışır. Bunun yanı sıra sahra çölü üzerinden gelen tozlar atmosfere taşınır ve yeryüzüne yağarak insanlara değmektedir. Güneş ışınları aracılığı ile çöl tozları demir haline dönüşmektedir. Bu sayede polen ve çiçek tozlarının beleyici özelliğinden kaynakları olarak baharda yağan bu yağmurlar ciddi bir değer kazanır.

Nisan Yağmuru Nasıl Toplanır?

Doğa ile iç içe olan şehirlerde hava kirliliği yok ise bu bölgelerde toplanan nisan yağmurunun değeri çok önemlidir. Toplanan yağmurun cam kaba aktarılması ve bu kapta saklanması, güneş görmeyen bir alana koyulması gerekir. Bu şekilde toplanan yağmur suları saçları besler, dökülmeleri önler ve cilde fayda sağlar. Çoğu kişi bu yağmurları cilt bakımında tonik yerine kullanmaktadır. Bahsedilen tarihlere dikkat ederek temiz havanın olduğu yerlerde nisan yağmuru toplamak ve bu yağmuru kullanmak sağlık için oldukça faydalıdır.

  • nisan yağmuru
  • nisan yağmurunu faydaları
  • bahar yağmuru
Yorumlar
Şükran Yalçın Nisan yağmurunun faziletleri nelerdir? İnsan sağlığı için birçok faydası var diyorlar. Nasıl biriktirmek gerekiyor? Birde bu yağmur suyunu nasıl kullanabiliriz? Doğrudan içerek mi yoksa başka alternatifler var mı? cevapla
yorum yaz
Isırgan Otu Nedir? Neye Yarar? Saça Nasıl Kullanılır? Isırgan Otunun Faydaları ve Zararları