Sağlık 17 Mayıs 2021 - 18:37:45

Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi birçok kişide görülebildiği gibi aynı zamanda çocuklarda da oluşabilmektedir. Çocuklarda saç dökülmesi pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda saç dökülmesi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Beslenme yetersizlikleri nedeniyle oluşan vitamin eksiklikleri çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra kansızlık, guatr hastalığı, demir eksikliği, çinko ve b12 eksikliği gibi durumlar saç dökülmesi durumunun meydana gelmesine neden olabilir. Bu dökülme durumunun farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Tedavi öncesinde dökülmenin ana nedeninin bilinmesi ve bulunması gerekmektedir. Tedavi süreci ve şekli buna göre yön kazanmaktadır.

Saç Mantarı Saç Dökülmesi Yapar mı?

Saç mantarı rahatsızlığı çocuklarda saç dökülmesine yol açan önemli hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalıkla saç derisinde pul pul dökülmeler oluşmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olan saç mantarı aynı tarağı aynı tokayı kullanmak gibi nedenlerden bile bulaşabilmektedir. Saç derisindeki dökülmeler sonucunda koyu renkler izler bırakan bu hastalığın fark edildiği andan itibaren tedavi edilmesi gerekmektedir. saç dipleri yıprandığında saç kökleri hasar görür. Bu da yeni saçların oluşmasını engeller ve dökülmeler meydana gelir. Bu tarz durumların yaşanmaması için oldukça dikkatli olunmalıdır.

Saç Çekmek Saç Döker mi?

Tıp dilinde trikotilomani olan bu rahatsızlık psikolojiktir. İçten gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta çocuk devamlı olarak saçını çeker ve dolamak ister. Bu içten gelen bir istektir ve devamlı olarak oluşmaktadır. Aşırı stres gibi durumlarda saç çekme durumu saçların dökülmesine neden olur. Stres bu rahatsızlığın tetikleyicisi olarak karşımıza çıkar. Çocuk üzerinde bulunan stresten kurtulmak için saçlarını çekebilir. Bu durum sonucunda saç kökleri zarar görür ve dökülmeler meydana gelir.

Saçkıran Saç Döker mi?

Bağışıklık sisteminin güçsüz olması sonucunda oluşan bu rahatsızlık saç dökülmesine neden olmaktadır. Bulaşıcı değildir ve dengeli ve düzenli beslenme sonucunda ortadan kalkmaktadır. Saçkıran sonucunda meydana gelen saç dökülmeleri birçok çocukta görülebilmektedir. Önlemek için öncelikle bağışıklığı güçlendirici şeylerin yapılması gerekmektedir.

Telogen Effluvium Nedir? Saç Döker mi?

Bu rahatsızlıkta saçlar kalıcı olarak dökülmez fakat uzaması önemli ölçüde durur. Bu rahatsızlık aşırı kilo kaybı, travma, stres, uzun süreli ilaç kullanımı ve yaralanmalar nedeniyle oluşabilir. Saç derisinde ciddi bir yıpranmanın meydana gelmesine neden olabilir. Bu nedenle stresten uzak durulmalıdır. Aynı zamanda ilaç kullanımı için diğer konular için de doktor yardımı alınmalıdır.

Bakteriyel Enfeksiyonlar Nedeniyle Saç Dökülür mü?

Saç dökülmesi deride meydana gelen olumsuz bir durumun sonucu olarak oluşmaktadır. Saç derisi birçok sebebe bağlı olarak enfeksiyon kapabilir. Bu enfeksiyon durumu saçların dökülmesine neden olabilir. Çocukların vücutları oldukça hassastır ve çoğu zaman bakterilere karşı savunmasız kalmaktadır. Bu nedenle enfeksiyon durumlarına karşı her zaman önlem almak gerekmektedir. Bu tarz bir durum gerçekleştiğinde doktora başvurulmalıdır.

  • çocuklarda saç dökülmesi
  • saç mantarı
  • saç çekmek
Yorumlar
Dilek Üstün Çocukların saçları neden dökülür? Hangi sorunlar saç dökülmesine neden olur? Bu dökülme normal midir yoksa doktora gitmek gerekir mi? Herhangi bir rahatsızlığı yok ama kızımın saçı dökülüyor. Vitamin eksikliği olabilir mi? cevapla
yorum yaz
Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Gebelikte Neler Yenmeli Neler Yenmemeli?