Maca tozu nedir? Maca tozunun faydaları ve zararları
Yaşam

Maça Tozu Nedir? Maca Tozunun Faydaları ve Zararları

12 Kasım 2017 - 21:45:14

Maça bitkisinden elde edilen toz da son dönemde sıklıkla kullanılmaya başlarken birçok kişi maça tozu nedir sorusunu sorarak bu ürünün hangi faydaları olduğunu merak ediyor.

Maça Tozu Nedir? Ne İşe Yarar?

Güney Amerika'da yer alan Peru'da yetiştirilen bu özel bitki, insan vücuduna birçok fayda sağlıyor. Bölge halkı çok uzun bir süredir bu bitkiyi kullanırken ülkemizde yeni dönemde tercih edilmeye başlıyor. Peru'da denizden 3000 metre yükseklikte yetişen bu bitki dünya üzerinde birçok farklı isim ile anılırken direkt olarak bitkinin alınması ile kullanıma hazır hale getirilebiliyor. Ancak ülkemizin Peru ile uzaklığı çok fazla olduğundan ülkemizde kapsül ya da toz halinde kullanılıyor. Bitkinin ülkemizde satışa sunulan seçeneklerinde maça tozu üç farklı renkte olabiliyor. Siyah, kırmızı ya da sarı renklerde olabilen bu tozların hiçbiri sahte olarak nitelendirilmezken bitkinin içerisinde yer alan maddelerin yoğunluğuna göre belirleniyor. Bitkiler, her zaman insan vücudu üzerinde çok büyük etkiler yaratabilirken bu özellikleri sebebiyle büyük bir çoğunluğu düzenli olarak kullanılmaktadır.

Maça Tozu Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Ülkemize toz halinde gelen bu bitki bir baharat olarak nitelendirilip bu şekilde kullanılabilmektedir. Bu tozu düzenli olarak kullanarak faydalarını vücudunda görmek isteyen kişiler tozu direkt olarak kaşık yardımı ile tüketebilirler. Buna ek olarak bal ile karıştırılarak da rahatlıkla kullanılabilir. Birçok kişi tadından rahatsız olmadığı için bu tozu yemeklerinde rahatlıkla kullanmaktadır. Çaya, çorbaya, yoğurda ya da salataya katılarak tüketilmesi de oldukça yaygındır. Maca tozu nedir sorusunu soran kişiler bitkinin özelliklerini öğrendikten sonra bu şekilde kullanabilmektedirler. Kullanım aşamasında doz oldukça önemlidir. Genel olarak günde 1 yemek kaşığı kadar toz kullanılırken bunun fazlası çeşitli zararlar gösterebilir. Burada kişilerin mevcut hastalıkları ya da fiziksel durumları da dozu etkileyebilir.

Maça Tozunun Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde de çok sayıda kişinin düzenli olarak kullanmaya başladığı matcha tozu çok sayıda faydayı bünyesinde barındırıyor. Maça tozu kullananlar ilk olarak içerisinde bulunan enerjisi için bu gıdayı tercih ediyor. İçerisinde yer alan yüksek düzeydeki enerji kişilerin bitkinlik, halsizlik ya da yorgunluk gibi problemlerinin direkt olarak önüne geçebiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkisi de bulunan maça tozunun konsantrasyonu ve adaptasyonu arttırdığı da bilinmektedir. Libido üzerinde de olumlu etkini bulunurken erkeklerde sperm sayısının artmasını sağlamaktadır. Bu özelliği sebebiyle kısırlığa karşı çok önemli bir etki göstermektedir. Yaşı ilerleyen erkekler bu amaçla kullanabildiği gibi menopoz dönemine girmiş bayanlar da menopozun etkilerinin ortadan kalkması için bu tozu düzenli olarak kullanabilmektedir.

Maça Tozunun Zararları Nelerdir?

İnsanlar üzerinde zararı çok fazla bulunmayan maça tozu çayının uyku düzenini zorladığı yüksek kullanım durumlarında görülmüştür. Özellikle kişilere verdiği enerji uyku problemlerine sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda libido problemleri için fazla kullanımı da rahatsızlık verebilir.

Yorumlar
Zahide Tunç 12 Kasım 2017 - 21:55:14 Matcha çayı yeşil çaydan bile daha fazla antioksidan içeriyormuş duyduğuma göre. Açıkçası zayıflamak için çok faydalı olabileceğini düşünüyorum. Maça tozu kullananlar var mı? Fiyatı nedir? Zararları var mı? Nasıl sipariş verebilirim?cevapla
elif nazlı 03 Nisan 2018 - 22:52:50 maca tozu zayıflatır mı? en etkili yeşil çay türü maça diye duydum açıkçası işe yarayacağını düşünüyorum ama kendim bizzat kullanmadığım için ne kadar etkili bilmiyorum. Kullananlar arkadaşlar 1 ayda kaç verdiriyor bana bilgi verebilir misiniz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: