Teknoseksüel nedir? Teknoseksüel ne demek? Kimlere Teknoseksüel denir?
Yaşam

Teknoseksüel Nedir? Teknoseksüel Ne Demek? Kimlere Teknoseksüel Denir?

27 Temmuz 2018 - 06:24:20

Her geçen gün farklı cinse eğilimi olan kişiler için değişik isimlerde kimlikler meydana çıkmaktadır. Son yıllarda tartışılan seksüel kimliklerden biri de teknoseksüel cinsel kimliktir. Adından anlaşılacağı gibi teknolojiye karşı duyulan aşırı ilgiden kaynaklı olarak ortaya çıkan cinsel kimliklerden biridir.

Teknoseksüel Nedir? Nasıl Olur?

Teknolojik cihazlara karşı duyulan bağımlılık sonucunda eksikliğinde tepki gösterilmesi teknoseksüel yapının oluşmasına neden olmaktadır. Çok ileriki aşamalarda kişi teknolojik ürünler dışında herhangi bir eşya ile ilgilenmez. Sosyal çevresine de tepkisiz kalarak hayatının sadece teknolojik cihazlardan ibaret olduğunu düşünmektedir. Günümüzde her yaş grubunda görülen bu bağımlılık bir süre sonra kişinin ruhsal sorunlar yaşamasına da neden olabilmektedir. Bu yüzden bu teknolojik bağımlılığının aileler içerisinde çözümlenmesi ileriki dönemler için fayda sağlayacaktır.

Teknoseksüel Ne Demek? Kimlerde Görülür?

Teknolojiye bağımlılık olan teknoseksüel yapı kişinin tablet, cep telefonu ve teknolojik ürünler ile erken yaşta taanışması ile ortaya çıkabilmektedir. Sürekli olarak teknolojik ürünler ile ilgilenen kişilerin çoğunda teknoseksüel durum meydana gelmektedir. İnternetsiz kalma korkusu ile beraber kişinin sosyal yaşamını çok fazla etkilemektedir. Bu durum özellikle gençlik çağlarında bu cihazlar ile iç içe olması durumunda meydana gelebilmektedir.

Kimlere Teknoseksüel Denir?

Çağın hemen her kesiminde görülen bu bağımlılık kişinin aşırı derece de etkilenmesine neden olmaktadır. Tüm sorunları teknoloji cihazları ile web üzerinden çözümlenmesi kişinin bir süre sonra sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Bir kişinin teknoseksüel olduğunu anlamak için teknolojik cihazlar ile kurduğu düzene ve internetsiz yaşayamamasına bakılarak bu tespit yapılabilir. Her yaş grubu teknoseksüel yapıya sahip olabilir.

Teknoseksüel Özellikleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

İyimser ve yaratıcılıklarını kullanmayı severler. Genellikle çok fazla teknoloji ile içli dışlı olduklarından yaratıcılık yönleri de gelişmiştir. Bu yüzden teknoseksüel yapıdaki birinde ilk görülen ve fark edilen yapı yaratıcı olmasıdır. Alışveriş yapmak için web üzerinden satın almaları çok iyi takip ettiği görülür. Bunun yanı sıra yeni çıkan ürünleri incelemeyi de tercih ederler. Alışveriş alışkanlıkları sürekli olarak internet üzerindedir. Gelişen teknolojiyi yakından takip ederler. İlgi alanları arasında teknoloji mutlaka yer alır. Yeni çıkan ürünleri ve uygulamaları yakından takip ederek bilgi sahibi olmayı sürdürürler. Hiper aktif yapıya sahiptirler. Sürekli hareketli olmayı tercih ederler ve bu durumlarından herhangi bir şikayetçiliği olmaz. Özellikle bu hareketli yapıları kişilerin sabit iş yaşamı edinmesine engel olur.

Yorumlar
Zafer Demirkaya 27 Temmuz 2018 - 06:34:20 Teknolojiye karşı benimde çok ilgim var bu bir saplantı şeklinde değil tabi. Teknoseksüel ayrımına girme konusunda nasıl bir sınır var? Aşırı bir bağımlılığım yok ama gün içerisinde genelde çok fazla internet kullanıyorum. Alışverişimi ve ödemeleri hep bu şekilde gerçekleştiriyorum. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: