Sağlık 16 Temmuz 2021 - 20:16:48

Manken Hastalığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Manken Hastalığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Psikolojik rahatsızlıklar arasında yüksek seviyede ölüme sebep olabilen manken hastalığı tıp alanında anoreksiya olarak isimlendirilmektedir.

Manken Hastalığı Nedir, Ne Demek?

İnsanlar, her zaman dış görünüşlerine önem verirler. Dış görünüşleri içerisinde giydikleri kıyafetler son derece önemli olurken mevcut kiloları ve fiziki görünüşleri de önem arz etmektedir. Bu aşamada kişilerin sürekli olarak zayıflama isteğinin oluşması, ne kadar zayıf olurlarsa o kadar güzel gözükeceklerini düşünmeleri halk arasında manken hastalığı olarak isimlendirilmektedir. Bu hastalığa sahip olan kişilerde çok ciddi düzeyde beslenme bozuklukları ortaya çıkarken bayanlarda görülme oranı erkeklere göre 20 kat daha fazladır. Birçok farklı sebebi bulunuyor olsa da temelinde psikolojik sorunlar yatar.

Manken Hastalığı Neden Olur?

Manken hastalığının farklı sebepleri bulunurken bu sebeplerin tamamı psikolojik açıdan değerlendirilmeye alınıyor. Araştırmalar, bu hastalığın en fazla 12 yaşında olan kızlarda ve 25-30 yaş arasında olan kızlarda görüldüğünü gösteriyor. Bu dönemlerde yaşanan sorunlar genel olarak anne-kız arasındaki sorunlar oluyor. Annelerin kendi hayatlarında yapamadıklarını kızlarından istemeye başlaması ve bunun için onları zorlaması çok ciddi şekilde manken hastalığına sebep olabiliyor. 25-30 yaş arasında bayanların evlilik çağlarında oluşu bu rahatsızlığın ortaya çıkmasını tetikleyen etmenlerden birisi oluyor. Buna ek olarak eğitim hayatlarında ya da iş hayatlarında insanların kilo sebebiyle dalga geçmesi de bu hastalığa sebep olarak gösterilebiliyor.

Maknen Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığının belirtilerinin ilk sırasında çok hızlı ve kontrolsüz bir biçimde yaşanan kilo kaybı gelir. Kalori ve yağların sayımı konusunda çok ciddi oranda takıntılar başlar. Bu takıntılar ile birlikte kişiler normal bir şekilde beslenemezler. Artık kalorisi yüksek ya da ya oranı yüksek olan besinleri tüketmek onlar için bir ıstırap olacaktır ve bunu başaramazlar. Manken hastalığına yakalanan kişiler yemek yememeye başlasalar da yemek konusuna aşırı derecede ilgi gösterirler. Yemeklerin nasıl yapıldığını takip etme, yemek kitapları okuma ve yemese dahi sürekli yemek pişirme gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kilo almaya karşı inanılmaz düzeyde bir korku oluşmaktadır. Son olarak insanlar çok zayıf olarak nitelendirilebilecek bir kiloda olsalar dahi kendilerini çok kilolu görürler. Bunların tamamı hastalığın belirtileri arasında sayılabilir.

Manken Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Teşhisi Nasıldır?

Bu rahatsızlığın teşhis edilmesinde kişinin vücut değerleri kullanılıyor. Eğer insanlar kendilerinde bu hastalıktan şüpheleniyorlarsa ya da yakınlarında böyle bir düşünce varsa psikiyatristlere gidilerek testler yapılmaya başlanıyor. Bu testlerde kişilerin vücut kitle endeksleri incelenirken bu değer eğer 15'in altında çıkarsa ciddi şekilde kişiler manken hastalığı adayı olarak görülüyor. Sonrasında doktorlar, gerçekleştirdikleri seanslar ile birlikte bu sorunun olup olmadığına karar veriyorlar. Gerçekleştirilen psikoterapiler bu sorunun tedavisindeki tek seçenek olarak görülüyor. Son derece ciddi bir psikolojik hastalık olan manken hastalığının en kısa sürede tedavi edilmesi ve insanların normal hayatlarına dönmesi gerekiyor.

  • manken hastalığı
  • manken hastalığı nedir
  • manken hastalığı neden olur
  • manken hastalığı nasıl tedavi edilir
Yorumlar
Elif Turan Manken hastalığına yakalanan ünlüler kimlerdir? Bu hastalık öldürür mü? Tedavisi nasıl yapılmalı? Hastalık neyi sonucunda meydana geliyor? Tamamen psikolojik bir süreç mi acaba? Genetik olabilir mi? cevapla
yorum yaz
Evde Kolay Cilt Beyazlatma Yöntemleri