Raynaud hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri, sebepleri, tedavisi
Sağlık

Raynaud Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Sebepleri, Tedavisi

17 Temmuz 2018 - 03:06:59

El ve ayakları etkileyen dolaşım bozukluğu tıp alanında raynaud hastalığı olarak isimlendirilmektedir. Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte insanlar büyük zorluklar yaşayabilirler.

Raynaud Hastalığı Nedir, Ne Demek?

El ve ayaklarda, parmakları besleyen atardamarlar bulunur. Bu atardamarların içerisinden geçen kan, parmakların tamamını beslemekte ve sağlıklı bir şekilde kullanımına devam edilmesini sağlamaktadır. Farklı sebeplerden dolayı bu damalarda daralmalar yaşanmaya başlar. Bu daralmaların oluşu kanın parmak uçları çok az ulaşmasına ya da hiç ulaşmamasına sebep olur. Bu durum yaşandığından insanların parmak uçlarında renk değişimleri gözlemlenmeye başlar ve insanlar parmaklarını kullanmakta çok zorlanırlar. Eğer raynaud hastalığına önem verilmezse ileride kangren olarak isimlendirilen hastalık oluşabilir. Bu da kişilerin uzuvlarını kaybetmesine kadar varan sonuçları ortaya çıkarmaktadır.

Raynaud Hastalığı Neden Olur?

Günümüzde raynaud hastalığının ortaya çıkmasındaki en büyük etmen soğuk havalardır. İşleri sebebiyle insanlar sürekli olarak soğuk havaya maruz kalıyorlarsa, soğuk havada ellerini kullanmaları gerekiyorsa ve bunlara ek olarak eldiven ya da benzeri ürünleri kullanma imkanları olmuyorsa bu durumda sıklıkla raynaud hastalığı görülebilir. Bunun yanı sıra stres de hastalığın ortaya çıkmasındaki önemli etmenlerden birisidir. Son olarak kişilerin sürekli olarak titreşimli bir cihazı elinde tutması da bu daralmalara sebep olur. Bazı meslek gruplarında kullanılan makinelerin bu tarz riskleri bulunmaktadır. Bu sebeple de gerekli önlemlerin alınması çok önemlidir.

Raynaud Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık olduğunda kan parmaklara yeteri kadar ulaşamamaya başlar. Bu durumda parmak uçlarında renk değişimi kendisini göstermektedir. Parmakların uç kısmına kanın ulaşamaması sebebiyle bu bölgede beyazlamalar başlar. Eğer bu aşamada müdahale edilmez ve parmaklara kan gitmemeye devam ederse renk maviye dönmeye başlayacaktır. Sonrasında mor bir hal alır ve kızararak bir et rengine bürünür. Bu durum hastalığın en net belirtisidir. Buna ek olarak insanların parmaklarında yaşadıkları uyuşmalar, ağrılar ve karıncalanmalar da hastalığın belirtilerinden birisidir. İleride daha büyük sorunlara sebep olmaması adına raynaud hastalığının bu belirtilerini gören kişilerin en kısa sürede tedavi olabilmek adına uzman doktorlara başvurması önem arz eder.

Raynaud Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Hastalığın ortaya çıkmasını engellemek bazı durumlarda mümkün olmaz. Buna ek olarak bazı kişiler bu konuda bilgi sahibi olsalar da bilerek aynı şekilde yaşamaya devam ederler ve bu hastalık karşılarına çıkar. Raynaud hastalığı tedavi edilirken ilk olarak kişilerin buna sebep olan etmenleri hayatlarından çıkarması tercih edilebilir. Soğuğa maruz kalan ya da stresli bir hayat süren kişiler bu etmenleri hayatlarından çıkarırlarsa bu durumda sorun da ortadan kalkacaktır. Bu süreç içerisinde daha rahat bir şekilde tedavinin gerçekleşmesi amacıyla ilaç kullanımı da olabilmektedir. Çok büyük bir sorun gibi gözükse de Raynaud hastalığı tedavisi olan ve kısa sürede tedavinin etkilerinin gözlenebildiği bir rahatsızlıktır.

Yorumlar
Ümit Berberoğlu 17 Temmuz 2018 - 03:16:59 Raynaud sendromunda kullanılan ilaçlar nelerdir? bu hastalığa hastanede hangi bölüm bakar? Bu hastalığa yakalananlar tedavi için ne yapmalı? Hastalığın bitkisel tedavisi var mı acaba? Tehlikeli mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: