Maraş otu bitkisi fiyatı ve zararları
Sağlık

Maraş Otu Bitkisi Fiyatı ve Zararları

18 Kasım 2018 - 21:24:01

Maraş otu bitkisi; ülkemizde genellikle Güneydoğu bölgesinin Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde üretilen bir bitkidir. Deli tütün ve Hasankeyf tütünü adıyla da bilinmektedir.

Maraş Otu Bitkisi Nedir?

Maraş otunun elde edilmesi sırasında meşe, ceviz, deli tütün, ve asma yaprağından elde edilen kül gibi ürünler kullanılır. Otun kaliteli bir şekilde elde edilebilmesi için bu ürünlerin belirli miktarlarda kullanılarak karışım yapılması gerekmektedir. Sigara kullanımını azaltmak için alternatif olarak tercih edilen Hasankeyf tütünü de sağlığa zararlı olup bağımlılık yapmaktadır. Hatta uzmanlar bu ot ile yapılan tütünün normal sigaradan daha zararlı olduğuna vurgu yapmaktadır. Bu tütün ilk olarak birinci dünya savaşından sonra Güneydoğu'ya yerleşen Fransız askerleri tarafından bulunmuştur. Maraş otuna ilgi gösteren Fransız askerleri, tütününü yapmaya başlayarak bunu halka öğretmişlerdir. Otun uyuşturma özelliği olduğu ve bağımlılık yaptığı için kullanımı oldukça tehlikelidir.

Maraş Otu Bitkisinin Diğer Adı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Türkiye'de Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde yetiştirilen bu bitkiye halk arasında Hasankeyf tütünü ve deli tütün de denilmektedir. İlk etapta sigarayı bırakmaya yardımcı olması için kullanılmaya başlayan bu bitkinin daha sonra pek çok zararı ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre bu bitkinin verdiği zarar, sigaranın insan vücuduna verdiği zarardan çok daha fazladır. Bu sebeple kullanılması uzmanlar tarafından hiçbir şekilde tavsiye edilmemektedir.

Maraş Otunun Zararları Nelerdir?

Hasankeyf tütününün zararlarından en çok rastlananı ve en önemlisi bağımlılık yaparak insanları uyuşturmadır. Bu otu kullanan insanların amacı sigarayı bırakmaktır. Fakat yapılan araştırmalara göre sigara belirli bölgelere zarar verirken, hasankeyf tütünü vücudun pek çok bölgesine zarar vermektedir. Uyuşturma etkisinin dışında solunum, sindirim ve sinir sistemi üzerinde tedavisi mümkün olmayan hasarlara neden olmaktadır. Ağız sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu bitki, ağız içerisine de zarar vermektedir. Dişlerin tutunmasını sağlayan kemiklerde ve diş etlerinde zayıflamaya neden olduğu gibi dişlerin sallanmasına sebep olur. Bu zararın önüne geçilmezse ve tedavi edilmezse dişlerde dökülmeler meydana gelir. Kalp ve damar hastalıklarına da sebep olan hasankeyf tütünü ağız kanserine de sebep olabilmektedir.

Maraş Otu Nerede Yetişir? Fiyatı Nedir?

Deli tütün bitkisi, uzmanların zararlı yönlerine ısrarla vurgu yaptıkları bir bitkidir. Tercih edilip yetiştiriciliğini yapmak isteyenlerin öncelikli sebebi sigarayı bırakmak olsa da, bilim insanları bu otun zararlarının sigaradan daha fazla olduğunu söylemektedir. Sigara damar tıkanıklığına sebep olurken, alkol de damarların genişlemesine yol açıyor. Bu iki maddenin zararları birleştiği zaman kalbi çürütme etkisi bulunmaktadır. Hasankeyf tütünü ise tek başına kalbi çürütebilecek etkiye sahiptir. Uzmanlar yapmış oldukları incelemelerle bu otun alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan daha zararlı olduğunu kanıtlamışlardır. Deli tütün fiyatı tercih edilecek miktara göre değişiklik göstermektedir. Maraş otu Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişmekte olan bir bitkidir.

Yorumlar
Yeşim Mehmetoğlu 18 Kasım 2018 - 21:34:01 Maraş otunun zararlarını duydum ve bağımlılık yapıcı etkisinin olduğunu da biliyorum. Geçen gün bir yerde okudum da yasal mı diye merak ettim. Sanırım cezası da olduğu için kullanılması yasak olan birşey. Uzak durmak gerekiyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: