Mate çayı nedir? zayıflatır mı? Nasıl demlenir?
Zayıflama

Mate Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Demlenir?

04 Ekim 2017 - 23:19:26

Güney Amerika bölgesinde yetişen mate ağaçlarının yaprakları kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içermektedir. Bu uyarıcılar sayesinde vücudun bir çok bölgesine fayda sağlamaktadır. Mate çayı bir çok kişi tarafından son yıllarda zayıflatıcı etkisi için kullanılmaya başlanmıştır.

Mate Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Mate bitkisinin yaprakları 24 vitamin ve 15 aminoasit içeren yapraklardır. Dolayısıyla tıbbi olarak da kullanılan bitkiler arasında yer alır. Bu yapraklar kabızlık sorununda da etkili olan bitkiler arasında olduğu için kabızlık giderici olarak kullanılır. Kilo vermede yardımcı ve yorgunlukta etkili olan bitkiler arasındadır. Birçok kişinin bu doğal çayı genel olarak zayıflama için kullandığı bilinmektedir.

Mate Çayı Zayıflatır mı?

Kilo vermek isteyen çoğu kişi mate yapraklarını bitki çayı olarak tüketmektedir. Bitki çayı demlendikten sonra bekletilerek sıcak ya da soğuk olarak tüketilmektedir. Özellikle aç karnına tüketildiğinde zayıflama için diyet yapanlarda kabızlık giderici olarak kullanılmaktadır. İçerdiği vitaminler sayesinde vücudun direncini arttırıcı özelliğe de sahiptir. Bu doğal çayın bir kaç püf noktasının bilinmesinde fayda vardır. Mate yaprakları kaynayan su içerisine değil kaynatılan suyun bir kaç dakika bekletildikten sonra yaprakların sıcak suya ilave edilerek çayın demlenmesi sağlanır. En doğru yöntem olan bu demleme işleminde yapraklarındaki tüm vitaminler sıcak suya geçer ve düzenli tüketim olması gerekmektedir.

Mate Çayının Etkileri Nelerdir?

Mate bitki çayı zayıflama esnasında vücutta bulunan zararlı maddelerinde dışarıya atılmasına yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan olduğu için vücudu yenileme özelliğine sahiptir. Böylece vücut antioksidan sayesinde hastalıklara karşı da direnç gösterir. Zayıflama amaçlı diyet yaparken bu doğal bitki çayının kullanımı kabızlığı ortadan kaldırır ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Kısa sürede kilo vermek isteyenler için mate çayı oldukça yarar sağlayacaktır. Çok fazla tüketilmemesine dikkat edilmesi gerekir.

Mate Çayının Faydaları Nelerdir?

Zayıflamada çok etkili olan mate bitki çayı düzenli kullanımda metabolizmanın hızlanmasında etkili olan bitki çayları arasında yer alır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini destekleyici etkiye sahiptir. Alerjiye karşı vücudun direnç göstermesine yardımcı olduğu gibi kanser hastalığından da korunmaya yardımcı olur. Bu bitkinin zayıflama haricinde bir çok faydası olan bu bitki çayı düzenli kullanımda sinüslerin açılmasına, vücuda enerji vermesine, orta dereceli depresyonun iyileşmesine ve konsantrasyonun sağlanmasına yardımcı olur. Bu bitkiden elde edilen çay, kıymetli bitki çayları arasında yer almaktadır. Günlük kullanım dozu miktarının üzerine çıkılmaması gerekir. Böylece vücut direnç göstererek hastalıklara karşı doğal bir koruyucu görevi görür.

Mate Çayının Zararları Nelerdir?

Mate çayının faydaları gibi fazla kullanımı da ishale sebep olabilmektedir. Gün içinde sık sık tüketmek yerine daha düzenli tüketilmesi önerilir. Gebelikte ve gebelik sonrasında mutlaka doktora başvurularak kullanılması gerekmektedir. Yan etkileri arasında fazla tüketilmediği takdirde herhangi olumsuz bir durum söz konusu değildir.

Yorumlar
Ayla Çakır 02 Ekim 2017 - 10:02:09 Mate çayı zayıflamak için nasıl kullanılır? Kullananlar ve zayıflayanlar var mı?cevapla
Ayşe Yuvalı 23 Ekim 2017 - 13:14:59 Mate çayı faydaları nedir? Satın almak istiyorum Nerede bulabilirim? Bu çayın diyeti ile kilo vermek mümkün mü? Nasıl kullanmak gerekiyor? Mate ile zayıflayanlar ve kilo verenler var mı? Etkili ve düzenli kullanım ile kilo verdirir mi ?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: