Zayıflama 30 Kasım 2021 - 14:25:25

Mate Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

Mate Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

Mate çayı; A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olan ve aynı zamanda kalsiyum, manganez, demir gibi mineraller barındıran, Paraguay çayı olarak da bilinen bir bitki çayıdır.

Mate Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Ruhen ve bedenen arınmak için etkili olan mate çayı; bol miktarda antioksidan içeren, yerba mate bitkisinin yapraklarından elde edilen bir çaydır. Güney Amerika bölgesinde yetişen mate ağaçlarının yaprakları kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içermektedir. Bu uyarıcılar sayesinde vücudun bir çok bölgesine fayda sağlamaktadır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan mate çayı, yeşil altın olarak betimlenmektedir.

Son yıllarda zayıflatıcı etkisi ile pek çok kişi tarafından kullanılan mate çayı, özellikle yeşil çaya rakip olarak ortaya çıkmıştır. Mate bitkisinin yaprakları 24 vitamin ve 15 aminoasit içeren yapraklardır. Dolayısıyla tıbbi olarak da kullanılan bitkiler arasında yer alır. Bu yapraklar kabızlık sorununda da etkili olan bitkiler arasında olduğu için kabızlık giderici olarak kullanılır. Kilo vermede yardımcı ve yorgunlukta etkili olan bitkiler arasındadır. Birçok kişinin bu doğal çayı genel olarak zayıflama için kullandığı bilinmektedir.

Mate Çayı Zayıflatır mı?

Mate Çayı Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Kilo vermek isteyen çoğu kişi mate yapraklarını bitki çayı olarak tüketmektedir. Bitki çayı demlendikten sonra bekletilerek sıcak ya da soğuk olarak tüketilmektedir. Özellikle aç karnına tüketildiğinde zayıflama için diyet yapanlarda kabızlık giderici olarak kullanılmaktadır.

İdrar söktürücü özelliği sayesinde ödem ve şişkinliğin giderilmesini sağlayan mate çayı kaç kilo verdirir diye baktığımızda bu kişiye göre değişkenlik göstermektedir. İştah kesici özelliği ile ani acıkmaların giderilmesi için tercih edilebilir. Metabolizmayı hızlandıran bu bitki çayı, yağ yakımında etkili olan enzimleri de harekete geçirmektedir.

Mate Çayının Faydaları Nelerdir?

Mate bitki çayı zayıflama esnasında vücutta bulunan zararlı maddelerinde dışarıya atılmasına yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan olduğu için vücudu yenileme özelliğine sahiptir. Böylece vücut antioksidan sayesinde hastalıklara karşı da direnç gösterir.

Zayıflama amaçlı diyet yaparken bu doğal bitki çayının kullanımı kabızlığı ortadan kaldırır ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Kısa sürede kilo vermek isteyenler için mate çayı oldukça yarar sağlayacaktır. Çok fazla tüketilmemesine dikkat edilmesi gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren mate çayı, alerjiye karşı vücudun direnç göstermesine yardımcı olduğu gibi kanser hastalığından da korunmaya yardımcı olur. Bağırsakların temizlenmesini sağlayarak kolon kanserinin önlenmesi konusunda etkilidir.

Bu bitkinin zayıflama haricinde bir çok faydası olan bu bitki çayı düzenli kullanımda sinüslerin açılmasına, vücuda enerji vermesine, orta dereceli depresyonun iyileşmesine ve konsantrasyonun sağlanmasına yardımcı olur. Kalp hastalıklarının önlenmesini sağlar ve kalp atışını düzenler.

Bu bitkiden elde edilen çay, kıymetli bitki çayları arasında yer almaktadır. Günlük kullanım dozu miktarının üzerine çıkılmaması gerekir. Böylece vücut direnç göstererek hastalıklara karşı doğal bir koruyucu görevi görür. Vücuda enerji ve dinçlik sağlar.

Mate Çayının Zararları Nelerdir?

Mate çayının faydaları gibi fazla kullanımı da ishale sebep olabilmektedir. Midenin tahriş olmasına da sebebiyet verebilir. Gün içinde sık sık tüketmek yerine daha düzenli tüketilmesi önerilir. Fazla tüketilen mate çayının yan etkilerine baktığımızda uyku düzenini bozduğunu söyleyebiliriz.

Gebelikte ve gebelik sonrasında mutlaka doktora başvurularak kullanılması gerekmektedir. Ayrıca ameliyat döneminde de bu çayın tüketilmesi önerilmemektedir. Bilinçsiz tüketim bu çayın zararlarına neden olabilir.

Mate Çayı Nasıl Demlenir?

Eğer mate çayı tarifini merak ediyorsanız; 200 ml. suyu kaynatınız. Mate yapraklarını fincana koyunuz ve üzerine suyu ekleyiniz. 7-8 dakika demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra süzerek tüketebilirsiniz.

İçerdiği vitaminler sayesinde vücudun direncini arttırıcı özelliğe saip olan mata çayının bir kaç püf noktasının bilinmesinde fayda vardır. Mate yaprakları kaynayan su içerisine değil kaynatılan suyun bir kaç dakika bekletildikten sonra yaprakların sıcak suya ilave edilerek çayın demlenmesi sağlanır. En doğru yöntem olan bu demleme işleminde yapraklarındaki tüm vitaminler sıcak suya geçer ve düzenli tüketim olması gerekmektedir.

  • mate çayı
  • mate çayı nedir
  • mate çayı fiyat
  • mate çayı kullananlar
Yorumlar
Ayla Çakır Mate çayı zayıflamak için nasıl kullanılır? Kullananlar ve zayıflayanlar var mı? cevapla
Ayşe Yuvalı Mate çayı faydaları nedir? Satın almak istiyorum Nerede bulabilirim? Bu çayın diyeti ile kilo vermek mümkün mü? Nasıl kullanmak gerekiyor? Mate ile zayıflayanlar ve kilo verenler var mı? Etkili ve düzenli kullanım ile kilo verdirir mi ? cevapla
yorum yaz
Damar Temizleme Kürü Nedir? Damar Açıcı Bitkiler Nelerdir?