Ginseng nedir, ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir?
Sağlık

Ginseng Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

04 Ekim 2017 - 18:19:01

Bitkisel ilaç olarak kullanılan ginseng bitki köklerinden elde edilmektedir. Tıbbi amaçlı bir çok ilaç içerisinde kullanılan ginseng 5000 yıllık geçmişi olan bitkilerden biridir.

Ginseng Nedir, Ne İşe Yarar?

Ginseng bitkisi insan vücuduna benzeyen yapısı ile sağlık amaçlı kullanılan bitkiler arasında yer alarak çeşitli bitkisel tedavilerde kullanılan en iyi bitkilerden biri olarak Çin' de sıkça yetiştirilmektedir. Bitkisel amaçla kullanılması bir çok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılmasına sebep olmaktadır.

Ginseng Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Bitkisel tedavide sıkça tercih edilen ginseng bitkisi çay olarak da kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra ilaçların içerisinde yer alarak tedaviye destek olmaktadır. Çoğu hastalığın iyileştirilmesinde etkili olan bu bitki eskiden yemeklerde de kullanılarak sağlık açısındam önemli bir yere sahiptir. Sağlık açısından bir çok faydası olan bu bitki çeşitli vitaminler içerisinde de kullanılanılmaktadır. Kökleri ve yaprakları kıymetli olduğu için soğuk iklimlerde sıkça yetiştirilmektedir. Asya' da yüksek dağlık bölgelerde yetişen bu bitki eskiden bu yana insan sağlığı için en önemli kaynaklardan biri haline gelmiştir.

Ginseng Bitkisinin Yararları Nelerdir?

  • İnsan vücuduna benzeyen dış görüntüsü ile bilinen bu bitki sağlık açısından her alanda tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılarak olumlu sonuçların alınmasına yardımcı olur.
  • Mide sorunlarının tedavisinde yardımcı olan ginseng özellikle mide kasılmalarına iyi gelmektedir. Sindirim sisteminin sorunsuz şekilde çalışması için bir miktar kullanılması yeterli olacaktır.
  • Anksiyete tedavisinde sıkça tercih edilen bu bitki dikkat dağınıklığı, sinir sisteminin bozulması ve sinirliliğin geçmesi için kullanılabilmektedir. Bitkinin kökleri asabiyette sakinleşme etkisi yapmaktadır.

Ginseng Bitkisi Neye İyi Gelir?

Bu doğal bitki afrodizyak etkisi cinsel gücü arttırıcı olarak tercih edilmektedir. Doğurganlıkta eskiden bugüne kadar sıkça kullanılan bitkiler arasında yer alır. Kadınların adet dönemlerinde sancı hafifletici ve düzenli adet görülmesini sağlamaktadır. Ağrı ve düzensiz adetin kısa sürede düzenlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için kullanılan diğer bitkiler dışında ginseng bağışıklı sisteminin daha da güçlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı vücudun direncini sağlamada etkilidir. Karaciğer ve kalbin çalışmasını etkileyerek daha sağlıklı olunmasına yardım eder. Karaciğerin toksinlerden arındırma görevi daha da artarak hücre yenilemesi sağlar. Kanser hastalığının ilerlemesini engelleyici ve düzenli kullanımda kanser önleyici etkisi bulunmaktadır. Kanser hastalarının tedavisinde doktor kontrolü altında kullanılmaktadır. Solunum yollarının düzenli çalışmasını sağlar. Üst solunum yolları hastalıklarında tedavi destekleyici olarak tercih edilir.

Ginseng Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Ginseng bitkisinin yan etkileri aşırı kullanımda ortaya çıkmaktadır. Şöyle ki aşırı kullanım nefes darlığı, baş dönmesi, şişkinlik, kalp çarpıntısı, tansiyon, karın ağrısı ve alerjiye sebep olmaktadır. Düzenli ve yeteri miktarda kullanılan bu bitkinin yan etkisi yoktur. Aşırı kullanımı alerji yaptığından deri dökülmesi, kaşıntı ve kızarıklığın meydana çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden uygun ölçüde kullanılması gerekir.

Yorumlar
Münevver saman 02 Ekim 2017 - 09:42:47 Ginseng nasıl içilir? Nerelerede bulunur? Gerçekten şekil olarak insana benziyor çok değişik:)cevapla
Sera Azatoğlu 14 Aralık 2017 - 09:01:51 19 yaşındayım ve hamilelikten kalan epeyce bir kilom var 100 kilonun üstündeyim bu siteye rastladım ve kullanmak istiyorum acaba sütüme bi zararı olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: