Maydanoz nedir? Neye iyi gelir? Maydanozun faydaları, zararları, kullanımı, besin değeri
Sağlık

Maydanoz Nedir? Neye İyi Gelir? Maydanozun Faydaları, Zararları, Kullanımı, Besin Değeri

07 Nisan 2018 - 08:30:52

Eski yunanlar tarafından kutsal sayılan maydanoz, günümüzde de mutfaklarımızın vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır.

Maydanoz Nedir? Neye İyi Gelir?

Genelde insana vücuduna olan faydaları ile bilinen maydanoz, ülkemizde yeşillik olarak en fazla tüketilen bitkidir. Küçük ve yeşil yapraklara sahip olan bu bitkinin popülerliği, bitkiler arasında maydanozgiller olarak bilinen familyaya ismini vermesinden anlaşılabilir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte tam bir besin kaynağıdır. İlk olarak süsleme için kullanılmaya başlanan bu bitki, sonrasında ciddi şekilde yemeklerde ve salatalarda kullanılmaya başlanmıştır. Hoş kokusu ve keskin tadıyla birlikte yemeklerdeki ağır kokuları gidermek ve daha yumuşak tatlar oluşturmak için kullanılabilir.

Maydanozun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Vücut içerisinde su birikmeleri tıp alanında ödem olarak isimlendirilir. Suyun sıkışma özelliğinin olmayışı insana vücudunda şişkinliklere sebebiyet vermektedir. Bu bitkinin en büyük faydası olarak ödem söktürücü etkisi gösterilebilir. Kilo vermek isteyen kişiler, diyetlerini ve sporlarını yaparken maydanoz tüketirlerse vücutlarında biriken suyu dışarı atmayı başarabilirler. Bu sayede toplam ağırlıklarında küçük de olsa düşmeler yaşanırken vücuttaki şişkinlik ortadan kalkacak ve daha iyi bir görünüm elde edilecektir. İnsanların yüzünde ortaya çıkan kırışıklıklar birçok kişiyi rahatsız ederken bu kırışıklıkların olabildiğince geç ortaya çıkması da bu bitkinin etkiler ile birlikte gerçekleşebilir. Vitaminler bakımından son derece zengin olması insanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken ağız kokusunun giderilmesinde de etkili bir ürün olmaktadır.

Maydanozun Zararları Nelerdir? Yan Etkileri ve Şikayetler

Bu bitkinin çok fazla tüketimi sebebiyle insanlarda baş ağrısı problemleri görülebilmektedir. Bu durum özellikle kilo vermek için yoğun bir biçimde tüketildiği dönemlerde gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra bazı kişilerin maydanoz tüketimlerinden sonra denge kaybı yaşadığı da görülmektedir. Tansiyon üzerindeki etkisi insanların denge kaybı yaşamasına sebep olmaktadır. Böbrek rahatsızlığı olan kişiler için hiç uygun bir bitki değildir. Bu kişilerin maydanoz tüketmeden önce doktorlarından onay almaları ve bu şekilde tüketmeye başlamaları gerekmektedir.

Maydanozun Besin Değerleri ve Kullanımı Nedir?

Maydanozun besin değerleri incelendiğinde kişileri oldukça mutlu eden sonuçlar ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda A, C ve K vitaminleri yer alır. Bunun yanı sıra kalori değeri de oldukça düşük olduğundan rahatlıkla diyet yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu bitkiyi düzenli olarak kullanmayı düşünen kişiler direkt olarak taze bir biçimde yiyebilirler. Bunun yanı sıra yemeklere ya da salatalara bolca katmalarında da çok fazla sakınca bulunmamaktadır. Çayının yapılması da oldukça yaygın bir tercihtir. Maydanoz çayının kaynamış su ile demlenmesi şeklinde hazırlanan çay gün içerisinde rahatlıkla tüketilebilir. Bunun yanında özel olarak hazırlanan kürlerde de maydanoz çeşitlerine sıklıkla yer verilmektedir. İnsana vücudu için son derece faydalı bir bitki olarak gösterilen bu bitki, keskin tadı ve muhteşem kokusu ile birlikte yemeklerin, salataların ve sosların en önemli malzemelerinden birisidir.

Yorumlar
Gülizar Beyaz 07 Nisan 2018 - 08:40:52 Maydanoz suyunun faydaları nelerdir? Maydanozu günlük hayatta çok tüketiyorum. Özellikle de üzerine limon sıkıp yemek çok hoşuma gidiyor. Fakat tansiyonu kötü anlamda etkiler mi onu bilemiyorum. Suyunun faydaları nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: