Sağlık

Fesleğen Nedir? Neye Yarar? Fesleğenin Faydaları ve Zararları

07 Nisan 2020 - 11:20:55
Fesleğen nedir? Neye yarar? Fesleğenin faydaları ve zararları

Halk arasında reyhan ismiyle de bilinen fesleğen, hoş kokusunun yanında insana vücudu için de çok yararlı bir bitkidir.

Fesleğen Nedir? Neye Yarar?

Anavatanı incelendiğinde Asya ile karşılaşılıyor olsa da ılıman iklimlerin tamamında fesleğen yetiştiriciliği yapılabilmektedir. İlk olarak üretilmeye başlandığı Uzakdoğu ülkelerinde savaş dönemlerinde yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. 20 ile 60 santimetre arasında değişen uzunluklarda olmaktadır. Renkleri de yetiştirildiği bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Yaprakları koyu renkli olmasının yanında oldukça yoğun bir kokuya sahiptir. Bu etkisi de kullanımın daha fazla olmasına sebep olur. Kullanım alanının oldukça geniş olması, bitkinin bir yandan muhteşem kokular yayması, bir yandan da insan vücudu için çok faydalı olmasıdır.

Fesleğenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Hem insanlar hem de deney hayvanları üzerinde yapılan deneylerde kanser riskini ciddi biçimde düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Bunun yanında sindirim sistemi ve sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Mide üzerine de etki eden bitkilerden birisidir. Gaz birikmesini engellerken oluşması durumunda gazın vücuttan uzaklaştırılmasında da etkilidir. Anne sütünü arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple de emziren bayanlar tarafından kontrollü olarak kullanılmasında bir sorun bulunmaz. Depresyon ve uykusuzluk gibi sorunların ortadan kalkmasında da etkili olan bir bitkidir. Sinirlilik durumlarında ortaya çıkan baş ağrısının giderilmesinde son derece etkili olmaktadır. Bu özellikleri sebebiyle ilaç sanayisinde de sıklıkla başvurulan ürünlerden birisidir.

Fesleğenin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Gün içerisinde kullanımında çok fazla yan etkisinin ortaya çıkması mümkün olmamaktadır. Ancak tedavi amaçlı kullanımında miktarlar artacağından etkileri de yükselebilir. Bu durumda çok daha kontrollü bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Fesleğen yağının içerisinde bulunan bazı maddeler uzun dönemlerde sürekli olarak kullanımda zararlı olmaktadır. Bu sebeple de çeşitli kürlerde eğer fesleğen yağına yer veriliyorsa bu durumda belirli zaman aralıklarında vücudun dinlendirilmesi istenmektedir. Birçok bitkinin aksine emziren bayanlar, hamile bayanlar ya da çocuklar için de sorun yaratmayan bir bitkidir. Yalnızca sürekli olarak ilaç kullanan kişilerin doktor kontrolünde tüketmesi daha doğru bir karar olacaktır.

Fesleğen Nasıl Kullanılır? Kullanımı ve Kullanım Şekli Nedir?

Fesleğen denildiğinde ilk kullanım alanı olarak salatalar gösterilmektedir. Fesleğen içeren salatalar hem evlerde hem de restoranlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle açık havada tüketilen yemeklerde fesleğen kullanımının önemi daha fazla olmaktadır. Saldığı güzel koku insanları olumlu yönde etkilerken bunun yanında sineklerin etrafta dolanmasını da engellemektedir. Bu aşamada bebekler ile açık havada durulan dönemlerde kullanılması çok doğru bir karar olacaktır. Hem kuru hem de taze halde kullanımı mümkün olmaktadır. Pişirildiğinde tadını kısa süre içerisinde yitirebilir. Bu sebeple de yemekler pişmeye yaklaştığında bu bitki katılmaktadır. Muhteşem kokusunun yanında insan vücudu için çok faydalı olan fesleğen, ülkemizde hem yaz hem de kış aylarında en fazla kullanılan bitkiler arasında gösterebilmektedir.

Yorumlar
Ezgi Yıldız Fesleğen bitkisinin özellikleri hakkında bilgi almak istiyordum bu yazıdan oldukça faydalandım. Reyhan otu ile bu hemen hemen aynı mı yoksa reyhan bu bitkinin diğer adı mı? Bu bitkiyi yetiştirmek için nasıl sulamak gerekiyor? cevapla
yorum yaz