Sağlık 25 Kasım 2021 - 18:07:35

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanığa İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanığa İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

Yanık; deri ve deri altındaki dokuların sıcak bir maddeye, ateşe, yakıcı kimyasal maddelere, elektrik akımına, radyasyona uğramasına karşın gerçekleşen tahribattır ve yanığa iyi gelen şeyler ile bu tahribatın giderilmesi sağlanabilir.

Yanığa Ne İyi Gelir?

Isı güneş, çeşitli kimyasallar ya da elektrik gibi dış etkenler sonrasında deri üzerinde meydana gelen hasar yanık olarak tanımlanmaktadır. Yanık çeşitleri farklı olduğu için uygulanacak yöntemler de değişkenlik göstermektedir. Yüzeysel ve küçük yanıklar için evde uygulanacak bazı yöntemler tedavi edici olmaktadır. Yanığa iyi gelen şeyler şöyledir:

 • Buzlu olmayan soğuk su uygulanabilir. Eğer küçük bir yanık söz konusu ise ilk yapılması gereken yanık üzerinde soğuk su tutmaktır. Ardından yanan bölge sabun ve su ile yıkanabilir. Suyun çok soğuk değil, normal serinlikte olması yeterlidir.
 • Yanık bölgesine serin kompleksler uygulayabilirsiniz. Temiz ve ıslak bir bez koymak yanık sonrası şişlik ve ağrının giderilmesi için etkili olmaktadır. Bu uygulamalar 5-15 dakikalık aralıklarla uygulanmalıdır. Aşırı soğuk uygulamalar yanığın daha kötü olmasına neden olur.

Yukarıda bahsetmiş olduğumu yöntemler haricinde yanığa iyi gelen krem sürülebilir. Özellikle enfeksiyonu önlemek için antibiyotik kremlerden destek alınabilir. Kremi sürdükten sonra steril, kalın olmayan gazlı bez ile kapatabilirsiniz. Yanığa iyi gelen ağrı kesiciler ise sızının azalması için etkili olmaktadır. Eğer yanık çok ileri derece ise ilk olarak doktora gidilmelidir.

Yanıklarda Evde Ne Yapılır?

Eğer cildinizde büyük çaplı ve ileri derede olmayan bir yanık meydana geldiyse, ilk müdahale olarak su tutulur. Sonra farklı yöntemleri de uygulayabilirsiniz. Yanık acısı nasıl geçer merak ediyorsanız şunları yapabilirsiniz:

 • Yanığa yumurta akı oldukça etkili bir yöntemdir. Yumurta akı içeriğindeki etken maddelerden dolayı deriyi yenileme özelliğine sahiptir. Yumurta akını sarısından ayırın ve basit bir şekilde yanan bölgeye sürün. Yumurta akı deri üzerinde kurudukça tekrar üzerine bir tabaka daha sürün. Bu yöntemle yanık çok hızlı iyileşecektir. Ayrıca yumurta akı iz oluşumunu engeller.
 • Aloe vera içeriğindeki doku iyileştirici ve kanamayı durdurucu özelliği ile bu problemlere iyi geldiği görülmüştür. Aloe vera yaprakları minik minik kesilir ve içerisinden çıkan taze sıvı yanığın üzerine sürülür.
 • Çiğ patates içeriğindeki yatıştırıcı özelliği ve tahriş önleyici maddeleri ile küçük çaplı olanlara iyi gelmektedir. Ağrınızı hafifletecek ve kabarcık oluşmasını önleyecektir. Çiğ patatesi dilimleyin ve yanan bölgeye minik hareketlerle masaj yapın. Patatesin suyunun bölgeye yedirildiğinden emin olun. Başka bir yöntemde patatesin rendelenip yanan bölge üzerine konulması. 15 dk. Bekletmeniz yeterli olacaktır.
 • Bal bu yaraların iyileşmesine ve dezenfekte edilmesine yardımcı olur. Yanığa bal sürmek, iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Balın içerisinde anti bakteriyel ve enfeksiyon önleyici maddeler bulunmaktadır. Gazlı bez üzerine balı yayın ve yanık bölge üzerine koyun. Gün içerisinde bezi 2-3 kere değiştirin.
 • Siyah çay poşetleri yanığın olduğu bölgeye uygulanabilir. Siyah çay içeriğindeki tanik asit, yanığın olduğu bölgedeki ısının dışarı çekilmesini sağlar ve acıyı azaltır. Siyah çay poşetini su içerisinde bekletip ıslandığından emin olduktan sonra yanık bölge üzerine koyun.

Bu doğal yöntemler ile iyileşme sağlamak mümkündür. Kaynar su yanığı ya da ateş yanığı fark etmeksizin, ileri derecede olmayan durumlarda bu basit uygulamalar ile ilk müdahaleyi gerçekleştirip sonrasında doktora gitmeniz gerekmektedir.

Yanığa İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

Yanığa ilk müdahale yanığa sebep etken maddeyi kişiden uzaklaştırmakla olmalıdır. Sonrasında ilk yapılması gereken müdahale yanan bölgeyi su ile soğutmaktır. Yanığın açık yara gibi düşünülmesi gerekir. Böylece yanığın açık yarada olduğu gibi mikrop kapmaya müsait olduğunu bilirsiniz.

Yanan bölgeyi 10 dk kadar soğuk suda bekletiniz. Yanan bölge üzerinde her hangi bir ürün varsa çıkarınız. Örneğin kişinin eli yanmışsa 10 dk suda beklettikten sonra yüzük, bilezik gibi takılar varsa çıkarın. Sonrasında yaranın üzerini temiz ve ıslak bir bez ile örtün. Kişi 1.derece yanık durumuna maruz kalmışsa yazımızın başında önerdiğimiz tedavilerden biri yapılabilir. Eğer kişi 2. Ve 3. Derece bir yanık olmuşsa hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna sevk edilmelidir.

Yanığa Buz Tutmak İyi Gelir mi?

Genel olarak yanığa buz tutmak yerine çok fazla soğuk olmayan serin su önerilmektedir. Uzmanlar buz konduğu zaman dolaşımı bozucu etki gösterdiğini belirtmektedir. Ayrıca soğuk suda da çok faza tutulmasının doğru olmadığı belirtilmektedir.

Yazımızın içeriğinde su yanığı ya da güneş yanığı gibi basit, ileri derecede olmayan vakalara çözüm sunmuş bulunmaktayız. Kimyasal yanık tedavisi daha farklı olabilmektedir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise en yakın sağlık kuruluşundan destek alınız.

 • yanık
 • yanık nasıl iyileşir
 • yanığa ne iyi gelir
 • yanık tedavisi
Yorumlar
Perihan Üner 2. derece yanık tedavisi nasıl olur? İz kalmaması için ne yapmak gerekiyor? cevapla
Hatice Bilgin Bileğimi ocakta yaktım ve su topladı nasıl geçer ne yapmam lazım? Yanık kremleri iyi gelir mi? İz kalmaması için ne yapmam gerekiyor? Çokta acıyor ama pansuman yaptım ama çok fazla etkili olmadı sanırım. cevapla
hajags, benim parmaklarım sanırım 3. derece yanık oldu çok ağrı yapıyor ve yanıyor ne yapmam gerek
cevapla
yorum yaz
Demir İçeren Yiyecekler, İçecekler, Besinler Nelerdir?