Sağlık

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanığa İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

29 Eylül 2017 - 17:28:03
Yanığa ne iyi gelir? Yanığa ilk müdahale nasıl yapılır?

Yanık, deri ve deri altındaki dokuların sıcak bir maddeye, ateşe, yakıcı kimyasal maddelere, elektrik akımına, radyasyona uğramasına karşın gerçekleşen tahribattır.

Yanık Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Olur?

Tedavisi yanığın derecesine göre değişiklik göstermektedir. Güneş yanığı ve küçük yanıklar evde tedavi edilebilir. Derin ve geniş çaplı olanlar ise tıbbi müdahale gerektirir. Bir uzamana danışmanızda fayda vardır.

Yanık İçin Evde Ne Yapılabilir?

Yumurta akı içeriğindeki etken maddelerden dolayı deriyi yenileme özelliğine sahiptir. Yumurta akını sarısından ayırın ve basit bir şekilde yanan bölgeye sürün. Yumurta akı deri üzerinde kurudukça tekrar üzerine bir tabaka daha sürün. Bu yöntemle yanık çok hızlı iyileşecektir. Ayrıca yumurta akı iz oluşumunu engeller. Bazı kremle bu durumun tedavisinde oldukça işe yararlar. Eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Yanığın derecesine göre yanında antibiyotikli bir kremde kullanabilirsiniz. Bu şekilde yaranın iltihaplanmadan iyileşmesine yardımcı olursunuz. Derin olanlarda iz kalmaması için de farklı ve etkili kremler bulunmaktadır. Aloe vera içeriğindeki doku iyileştirici ve kanamayı durdurucu özelliği ile by problemlere iyi geldiği görülmüştür. Aloe vera yaprakları minik minik kesilir ve içerisinden çıkan taze sıvı yanığın üzerine sürülür.

Yanığa İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

  • Çiğ patates içeriğindeki yatıştırıcı özelliği ve tahriş önleyici maddeleri ile küçük çaplı olanlara iyi gelmektedir. Ağrınızı hafifletecek ve kabarcık oluşmasını önleyecektir. Çiğ patatesi dilimleyin ve yanan bölgeye minik hareketlerle masaj yapın. Patatesin suyunun bölgeye yedirildiğinden emin olun. Başka bir yöntemde patatesin rendelenip yanan bölge üzerine konulması. 15 dk. Bekletmeniz yeterli olacaktır.
  • Bal bu yaraların iyileşmesine ve dezenfekte edilmesine yardımcı olur. Balın içerisinde anti bakteriyel ve enfeksiyon önleyici maddeler bulunmaktadır. Gazlı bez üzerine balı yayın ve yanık bölge üzerine koyun. Gün içerisinde bezi 2-3 kere değiştirin.
  • Siyah çay poşetleri yanığın olduğu bölgeye uygulanabilir. Siyah çay içeriğindeki tanik asit, yanığın olduğu bölgedeki ısının dışarı çekilmesini sağlar ve acıyı azaltır. Siyah çay poşetini su içerisinde bekletip ıslandığından emin olduktan sonra yanık bölge üzerine koyun.
Yanığa İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

Yanığa ilk müdahale yanığa sebep etken maddeyi kişiden uzaklaştırmakla olmalıdır. Sonrasında ilk yapılması gereken müdahale yanan bölgeyi su ile soğutmaktır. Yanığın açık yara gibi düşünülmesi gerekir. Böylece yanığın açık yarada olduğu gibi mikrop kapmaya müsait olduğunu bilirsiniz. Yanan bölgeyi 10 dk kadar soğuk suda bekletin. Yanan bölge üzerinde her hangi bir ürün varsa çıkarın. Örneğin kişinin eli yanmışsa 10 dk suda beklettikten sonra yüzük, bilezik gibi takılar varsa çıkarın. Sonrasında yaranın üzerini temiz ve ıslak bir bez ile örtün. Kişi 1. Derece yanığa maruz kalmışsa yazımızın başında önerdiğimiz tedavilerden biri yapılabilir. Eğer kişi 2. Ve 3. Derece bir yanık olmuşsa hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna sevk edilmelidir.

Yorumlar
Perihan Üner 25 Eylül 2017 - 15:56:38 2. derece yanık tedavisi nasıl olur? İz kalmaması için ne yapmak gerekiyor?cevapla
Hatice Bilgin 15 Ağustos 2018 - 10:10:59 Bileğimi ocakta yaktım ve su topladı nasıl geçer ne yapmam lazım? Yanık kremleri iyi gelir mi? İz kalmaması için ne yapmam gerekiyor? Çokta acıyor ama pansuman yaptım ama çok fazla etkili olmadı sanırım.cevapla
hajags, 05 Haziran 2020 - 01:56:55 benim parmaklarım sanırım 3. derece yanık oldu çok ağrı yapıyor ve yanıyor ne yapmam gerek
cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: