Daha az terlemek için ne yapmalı?
Yaşam

Daha Az Terlemek İçin Ne Yapmalı?

29 Eylül 2017 - 22:28:07

Sıcak havaların etkisinin artmaya başladığı son yıllarda, terlemek sağlıklı bir tepki olduğu gibi vücudun ısı dengesini koruyan bir durumdur.

Terleme Nedir, Ne Demek?

Sıcak bir havada vücutta bulunan ısı düzenleyici mekanizma, terleme sonucu oluşan vücuttaki ısı kaybını sağlar ve bu sayede beden sıcaklığının yükselmesini engellemektedir. Ayrıca vücuttaki ısıyı düzenleyen bu mekanizma cildin altındaki damarların gelişmesini ve kan akımının çoğalmasını sağlamaktadır. Bu sayede meydana gelir. Süreç içinde kaybedilmiş olan sıvının yerine sıvı alınırsa mekanizma sistemli bir şekilde çalışmaktadır. Fakat vücut sıvı dengesinin bozulması ile dolaşan kan seviyesinde azalma görülür. Bu durumun sonucunda böbrek ve beyin gibi önemli organlar canlılığı, fonksiyonlarını korumak adına cilt daraltma yoluna giderek kan akımını azalmaktadır.

Aşırı Terlemek Zararlı mı?

Terleme durumu vücutta bulunan toksinlerin atılması için gereklidir. Fakat aşırı ter bir noktadan sonra ter bezlerinin fazla çalışmasıyla ve vücutta meydana gelen çeşitli sorunlardan kaynaklı olabilmektedir. Aşırısının vücutta var olması tüketilen gıdaların sağlıksız olmasıyla ilgili de olabilir. Tüm bu problemler karşısında bu durumun tam anlamıyla kökten durdurulması diye bir çözüm söz konusu olamaz. Terlemek sağlık bir durum olduğu için hiç olmaması vücutta problemlere yol açabilir. Terle ilgili yapılabilecek olan tek şey normalden fazla olmaması için önlemler alabilmektir. Fakat alınan önlemlere rağmen aşırı terin önüne geçilemezse bu durumun neden olduğu ile ilgili doktora başvurmak gerekir.

Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

  • Evin ısı yalıtımına dikkat etmek gerekir.;
  • Pencereleri güneş ışınlarını engelleyen perde, film gibi materyaller ile korumak gerekir.
  • Evin hava dengesini korumak için gün içerisinde ev havalandırılmalıdır.
  • Yüksek tansiyon, kalp, beyin, böbrek gibi sağlık problemi olan kişilerin güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları çözüm olabilir. Özellikle öğlen saatlerinde güneşlenmek veya denize girmek kişiye zarar verebilir.
  • Güneşlenmek isteyen kişiler süreç içerisinde şemsiye, gözlük, güneş kremi gibi araçlardan yararlanarak güneşlenebilir ve güneş ışınlarının yoğun etkisinden korunabilirler.
  • İş gerekliliğinden dolayı güneş altında olmak zorunda olan kişiler aralarda dinlenerek çalışabilirler.
Yazın Terlemeyi Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Yaz mevsiminde havanın aşırı sıcak olduğu saatlerde çalışmak, fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Son yıllarda küresel ısınmanın etkisi ile sıcaklık oranları arttığı için kişinin kendini koruması daha da önemli bir hale gelmiştir. Bu yüzden egzersiz veya aktivite gibi etkinlikler için akşam ve sabah saatlerini tercih etmek kişiyi güneş ışınlarından koruyacaktır. Giyilen kıyafetlere özen göstermek gerekir. Sıcak havalarda teri emen pamuklu yapıya sahip giysileri tercih etmek gerekir. Güneşli havalarda koyu yerine açık renkli kıyafetler kişinin az tere için sık kullanılan yöntemlerden biridir. Naylon seviyesi yüksek olan çorap, üst veya alt giysileri tercih etmek aşırı tere yol açar.

Daha Az Terlemek İçin Yapılması Gerekenler

Gün içerisinde en az 2 litre su içmek hem aşırı olmasını önler hem de sağlık için önem teşkil eder. Vücut sıcaklığının artmaması için yaz aylarında her gün duş almak gerekebilir. El, ayak, yüz ve ense bölgelerini soğuk su ile yıkamak serinleme hissi verir. Yaz aylarında hamur işlerinden uzak durmak gerekir. Yağ oranı fazla olan besinleri tercih etmek aşırı tere neden olur. Kahvaltıda az yağlı besinler tüketmek gerekir. Klimanın tam karşısına oturmamak ve oda sıcaklığını aşırı sıcak veya soğuk bir seviyede tutmamak gerekir. Yeşil çay, kuşburnu, süt gibi içecekleri tercih etmek gerekir. Kızartılmış besinlerden uzak durmak ve haşlanmış besinler ile beslenmek ter oranını dengeler.Yaz aylarında besinler hızlı bozulduğu için içecek ve yiyecekleri buzdolabında bekletmek çözüm olacaktır. Terlemek vücut için normal bir durum olsa da aşırı ter birtakım sorunlara yol açabilmektedir. Vücudumuzun dengeli olması için aşırı teri önleyen önerileri dikkate almamız gerekmektedir.

Yorumlar
Tuba üner 25 Eylül 2017 - 16:17:14 Ben yaz kış devamlı olarak terliyorum. Yazın daha fazla tabi ama kışın da terliyorum. Bunu nasıl önleyebilirim?cevapla
Gökben Genç 12 Temmuz 2018 - 15:17:18 Terlemeyi önlemek için doğal yöntemlerin başında bana kalırsa kilo vermek geliyor. Çok fazla bilmemek le beraber terlemenin vücuttaki toksin maddeyi atmada önemli bir yol olduğunu biliyorum. Ama kilolu insanlarda bu durum aşırı rahatsız edici olabiliyor. Kiloluyken aşırı terliyordum. Şimdi 15 kilo verince ne aşırı terleme kaldı ne de terden rahatsızlık. Kiloluyken hareket etmekte zorlanıyorsunuz terliyorsunuz, daha fazla giyiniyorsunuz terliyorsunuz, biri kilonuzla ilgili konuşuyor siz terliyorsunuz... Yani gereksiz terliyorsunuz. O yüzden fazla kiloyu vermek hem sağlıklı hem aşırı terlemeyi önleyicidir. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: