Melisa çayı nasıl hazırlanır? Neye iyi gelir? Faydaları ve zararları
Sağlık

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

03 Ekim 2017 - 12:15:07

Kokusu ve vücuda sağladığı etki ile sıkça tercih edilen melisa çayı kişinin özellikle kendini yorgun hissettiği zamanlarda tüketmesi kaslarının dinlenmesini sağlayabilmektedir.

Melisa Bitkisi Ne İşe Yarar?

Çeşitli bitki çayları insan sağlığı için oldukça önemli sağlık destekleyici olmaktadır. İlaç kullanmak yerine daha doğal yöntemler ile tedavi olmak isteyenler için uzun vadede bitki çaylarından yardım alınabilmektedir. Melisa bitkisi nane bitkisinin familyasından olduğu için sakinleştirici etkisi özellikle tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra melisa çayı tüketmek vücudun stresten kaynaklı sıkıntılar çekmesine de engel olmaya yardımcı olmaktadır. Akdeniz kıyılarında sıkça ulunan melisa bitkisi yemeklerde de baharat olarak kullanılabilmektedir.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zeytinyağlı yemeklerde sıkça tercih edilen melisa kokusu ve kendine has tadı ile lezzetli sofraların hazırlanmasında kullanılmaktadır. Melisa çayı, melisa bitkisinin beyaz çiçekleri toplanıp kurutularak yapılan bir çaydır. Kaynamış su içerisine kurutulmuş olan melisa çiçekleri ilave edilip demlendirilir ve daha sonra tüketilir. Bitki çayları demlenirken ılık olarak tüketilmelidir. Çok sıcak bir şekilde tüketilmesi önerilmemektedir.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Her bitki çayında olduğu gibi bu çayın da düzenli olarak kullanmak bazı rahatsızlıkların iyileşmesinde ve tedaviyi destekleyici olarak kullanılmasında tercih edilebilmektedir. Stres ve huzursuzluk hissinin ortadan kaldırılmasında etkili olan melisa çayının bir çok faydası bulunmaktadır. Faydaları arasında mide rahatsızlıklarını azaltmak ve sindirim sorununu ortadan kaldırmak için tercih edilebilmektedir. Özellikle reflü ve gastrit sorunu olan kişilerde bu çayın tüketilmesi mideyi rahatlatarak tedaviye destek olmaktadır.

Melisa Çayı Ne İşe Yarar?

Uyku sorunu ve özellikle bebeklerdeki gaz sorunlarında annelerin her gün düzenli olarak kullanması bebeğin gaz sorunu ortadan kaldıracaktır. Melisa çayının faydaları arasında yine uyku sorunu çekenler için rahatlatıcı olduğundan tercih edilebilmektedir. Sağlıklı uyku düzenini korurken genel olarak stres giderici ve panik atak sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kişinin strese bağlı şikayetlerinin de azalarak daha aktif olmasına destek sağlar. Melisa çayı günlük tüketildiğinde oldukça faydalı çaylardan biridir. Kışın özellikle soğuk havalarda tüketilerek kişinin vücudunda direnç sağlamasına yardımcı olur.

Melisa Çayının Zararları Nelerdir?

Her bitki çayının aşırı kullanımı vücutta bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebepten dolayı bitki çaylarının yeteri miktarda ve günlük doz ile kullanılması gerekmektedir. Her gün düzenli olarak tüketilecek olan bir bardak bu çay vücutta sağlıklı olmayı sağlarken fazla tüketim kişide halsizlik hissi yaratarak sürekli uyuma isteği oluşturabilir. Uyku sorunu dışında ayrıca tansiyon problemi olan kişilerde sıkça kullanılması tansiyonun düşmesine sebep olabilmektedir. Kendine has aroması ile keyifli bir içecek olan melisa bitki çayının tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sakinleştirici ya da depresyon ilaçlarının yanında melisa bitki çayının kullanılmaması gerekmektedir. Melisa bitki çayını genellikle aşırı stresli zamanlarda kullanmak daha faydalı olacağından günlük kullanım miktarından fazla tercih edilmemelidir. Melisa çayı düzenli ve doğru kullanıldığı taktirde birçok fayda sağlamaktadır. Özellikle havalaırn soğuması ile vücut direncinin düşmesini bu çay ile engelleyebilirsiniz.

Yorumlar
Sevim Çıracı 27 Eylül 2017 - 09:53:37 Melisa çayı ne sıklıkla içilmeli? Günde kaç kere içsem zararı olmaz?cevapla
Kamile Akyar 15 Ağustos 2018 - 11:05:41 Melisa çayına bal katılır mı? Hamilelik döneminde içilmesi sakıncalı olur mu? Bide boy uzaması konusunda etkisi var mı? Şuan hamileyim ama 7 yaşında bir çocuğum daha var. Boyu yaşıtlarına göre kısa biraz. İçse etkisi olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: