Papatya çayı nasıl yapılır? Neye yarar? Faydaları ve zararları
Sağlık

Papatya Çayı Nasıl Yapılır? Neye Yarar? Faydaları ve Zararları

03 Ekim 2017 - 17:15:08

Papatya normal çiçek olarak da sevilen bitkilerden biridir. Baharın gelmesini müjdeleyen bu bitki toplanıp kurutularak kış aylarında keyifli bir sıcak çay olarak kullanılabilmektedir.

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Bitki çaylarının düzenli kullanımı sağlık için oldukça önemlidir. Bir çok bitki çayı çeşitli rahatsızlıklarda tedaviye yardımcı olarak tercih edilebilmektedir. Özellikle kişilerin günlük hayatında tüketmiş olduğu bitki çayları vücut sağlığında da önemli rol oynar. Bu bitki çaylarından biri de papatya çayıdır. Bitki çaylarında en önemli unsur çayın doğru şekilde hazırlanmasıdır. Su kaynar kaynamaz bitkilerin su içerisine ilave edilmesi doğru değildir. Bu çayın yapılışı kolay olsa da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Her bitki çayı demleme yönteminde kullanılacak olan bu yöntem bitki çaylarından daha çok verim almayı kolaylaştıracaktır.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya çayı yapılışı için öncelikle suyun iyice kaynaması gerekir. Ardından kaynayan su birkaç dakika bekletilir. Bardak ya da fincana alınan birkaç adet papatya kaynar su üzerine eklenir. Bardak ya da fincanın ağzı bir tabak yardımı ile kapatılır. Bu esnada buharlaşma olarak aslında tüm bitkilerin öze bardağın alt tabanına yapışır. Birkaç dakika demlemesi beklenir. Daha sonra tabak bardak üzerinden alınırken tabak tabanında oluşan damlacıklar bardağa tekrar serpilir. Ilıklaşan çay yavaş yavaş içilmeye başlanır. Tabağın alt kısmında oluşan buhar damlacıkları aslında bitki özlerini barındırır. Önemli olan çayın içerisine bu damlacıkların ilave edilerek tüketilmesidir. Bu çayın yapılışı gibi diğer bitki çaylarında da aynı yöntem kullanılmalıdır. Bu sayede daha fazla ihtiyaç duyulan miktar vücuda alınır. Günlük bir iki fincan tüketmek gerekir.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Her bitki çayı gibi papatya çayı faydaları da saymakla bitmez. Öncelikle bu çayın en çok bilinen etkisi sakinleştirici etkisinin olmasıdır. Sinirleri gevşetmek için tercih edilen bu bitki çayı uyku sorunu yaşayanlar için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle uyku problemleri olan kişilerde yatmadan önce tüketildiğinde kişinin daha rahat uyku uyuması için yardımcı içeceklerden biridir. Bu çay panik atak hastalarında sakinleştirici özelliği kullanılarak tedaviye destekleyici olarak tercih edilmektedir. Papatya çayının faydaları arasında en sık bilinen uyku sorunlarının dışında ayrıca günlük hayatta stresli bir gün geçiren kişiler için ciddi bir sakinleştirici etkiye sahiptir.

Papatya Çayı Sakinleştirir mi?

Depresyon eğilimi olan kişilerde kullanılan ilaçların yanında ayrıca ek tedaviye ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilmektedir. Fakat ilaçlar ile beraber kullanmak yerine tedaviye ek tedavi olarak tercih edilmelidir. Bu çay uyku sorunlarının yanı sıra diğer depresyon eğilimi olan kişilerde de kullanılması kişinin daha sakin düşünmesine yardımcı olur. Aşırı sinirli kişilerde tercih edilebilecek olan bu bitki çayı günlük dozda alınarak kullanılmalıdır. Bu sayede ruh sağlığı için destekleyici olarak kullanılarak kişinin rahat rahat olmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca papatya çayının herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Yorumlar
Irmak Şenova 27 Eylül 2017 - 10:50:55 Papatya çayının cilde faydaları nelerdir? Bide saç açar mı? Genelde sürüp güneşe çıkıldığında saç rengini açtığını söylüyorlar bu konuda bilgi alabilir miyim?cevapla
Elif Naz Taş 15 Ağustos 2018 - 11:10:28 Papatya çayının fiyatı ne kadar? Gerçekten sakinleştirici olarak kullanıldığında etkisi oluyor mu? Kalorisi çok yüksek bir çay mı? Ben biraz sinirli bir insanım ve sakinleşmek için kullanmak istiyorum fakat kilom da var o yüzden kalorisini merak ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: