Sağlık 29 Kasım 2021 - 16:25:31

Papatya Çayı Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Papatya Çayı Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Papatya çayı; sinirlerin gevşemesini sağlarken aynı zamanda uykusuzluğa da iyi gelen, kış aylarında keyifli bir şekilde sıcacık içilen bir bitki çayıdır.

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıpta şifa özelliği ile bilinen papatya çayı; rahatlatıcı özelliği ile bilinen ve aynı zamanda mide kramplarına ve ağrılarına da iyi gelen bir bitki çayıdır. Kanserli hücrelerin yok edilmesi konusunda etkili olan bu doğal bitki çayı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

Papatya çayı demleme ve regl zamanlarında içme, sancıların azalması için etkili olurken aynı zamanda adet döneminin daha rahat geçmesini sağlar.

Bitki çaylarında en önemli unsur çayın doğru şekilde hazırlanmasıdır. Su kaynar kaynamaz bitkilerin su içerisine ilave edilmesi doğru değildir. Bu çayın yapılışı kolay olsa da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Her bitki çayı demleme yönteminde kullanılacak olan bu yöntem bitki çaylarından daha çok verim almayı kolaylaştıracaktır.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Pek çok faydası bulunan papatya çayı tarifi için öncelikle1 fincan suyu güzelce kaynatınız. Ardından kaynayan su birkaç dakika bekletilir. Bardak ya da fincana alınan suyun içerisine birkaç adet papatya ekleyiniz. Birkaç dakika çayın demlenmesi ve bitkinin özünü suya salmasını bekleyiniz. Ilık bir hale geldiği zaman yavaş yavaş tüketebilirsiniz.

Tat olarak biraz daha hoş bir hale getirmek isterseniz içerisine bal ve limon ekleyerek içebilirsiniz. Günde 2 fincan kadar tüketilmesi yeterli olacaktır. Papatyaları kurutulmuş olması çayın vitamin ve mineral bakımından zengin olması konusunda etkilidir.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Her bitki çayı gibi papatya çayı faydaları da saymakla bitmez. Eğer papatya çayı ne işe yarar diye bakacak olursak:

 • Öncelikle bu çayın en çok bilinen etkisi sakinleştirici etkileri bulunmaktadır. Sinirleri gevşetmek için tercih edilen bu bitki çayı uyku sorunu yaşayanlar için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Uyku problemleri olan kişilerde yatmadan önce tüketildiğinde kişinin daha rahat uyku uyuması için yardımcı içeceklerden biridir. Bu çay panik atak hastalarında sakinleştirici özelliği kullanılarak tedaviye destekleyici olarak tercih edilmektedir.
 • Sindirim sisteminni rahatlamasını sağlayarak mide kramplarını önlemektedir. Bağırsak iltihabına iyi gelir ve bağırakları hareketlendirir.
 • Nezle ve sinüzit için etkilidir. Boğaz ağarısının iyileşmesini sağlar.
 • Kan şekerini dengeler ve şeker hastalığının önlenmesine yardımcı olur.
 • Ağızdaki iltihapları giderir ve diş eti hastalıklarını önler.
 • Alerjik rahatsızlıkalrın tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Karaciğerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Papatya çayının faydaları arasında en sık bilinen uyku sorunlarının dışında ayrıca günlük hayatta stresli bir gün geçiren kişiler için ciddi bir sakinleştirici etkiye sahiptir.

Papatya Çayı Sakinleştirir mi?

Depresyon eğilimi olan kişilerde kullanılan ilaçların yanında ayrıca ek tedaviye ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilmektedir. Fakat ilaçlar ile beraber kullanmak yerine tedaviye ek tedavi olarak tercih edilmelidir. Bu çay uyku sorunlarının yanı sıra diğer depresyon eğilimi olan kişilerde de kullanılması kişinin daha sakin düşünmesine yardımcı olur.

Aşırı sinirli kişilerde tercih edilebilecek olan bu bitki çayı günlük dozda alınarak kullanılmalıdır. Bu sayede ruh sağlığı için destekleyici olarak kullanılarak kişinin rahat rahat olmasına yardımcı olmaktadır.

Papatya Çayının Zararları Nelerdir?

Çiçek ya da polen alerjisi olan kişiler için skaıncalı olabilen papatya çayı; kan inceltici özelliği nedeniyle kanama bozukluğu olan kişiler için de faydalı değildir. Mide bulantılarının önlenmesini sağlasa da hamilelik döneminde önerilmemektedir.

Aşırı tüketilen papatya çayı uyku probleminde ve halsizliğe neden olabilir. Aşırı miktarda içilmemelidir ve günlük tüketimin üzerine çıkılmamalıdır. Papatya çayı tansiyonu yükeltirmi soracak olursanız dengeleyici etkiye sahiptir. Fakat ilaç kullanan tansiyon hastaları için sakıncalı olabilir.

 • papatya çayı
 • papatya çayı faydaları
 • papatya çayı ne kadar
 • papatya çayı nelere iyi gelir
Yorumlar
Irmak Şenova Papatya çayının cilde faydaları nelerdir? Bide saç açar mı? Genelde sürüp güneşe çıkıldığında saç rengini açtığını söylüyorlar bu konuda bilgi alabilir miyim? cevapla
Elif Naz Taş Papatya çayının fiyatı ne kadar? Gerçekten sakinleştirici olarak kullanıldığında etkisi oluyor mu? Kalorisi çok yüksek bir çay mı? Ben biraz sinirli bir insanım ve sakinleşmek için kullanmak istiyorum fakat kilom da var o yüzden kalorisini merak ediyorum. cevapla
yorum yaz
Doğum Sonrası Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?