Sağlık

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır? Kullananlar, Faydaları ve Fiyatı

03 Ekim 2017 - 22:15:18
Sarı kantaron çayı nasıl yapılır? Kullananlar, Faydaları ve Fiyatı

Sarı kantaron bitkisi hemen her yerde doğal olarak yetişen bitkilerden biridir. Sarı kantaron çeşitli işlemlerden geçirilerek kozmetik ve ilaç sektöründe de kullanılan bitkiler arasında yer alır.

Sarı Kantaron Ne İşe Yarar?

Özellikle yaraların iyileşmesi ve cilt sorunlarının giderilmesi için tercih edilir. Bunun yanı sıra stres için birebir olan bitkilerden biridir. Köylerde ve yaylalarda yetişen bu bitki daha çok ülkemizde Ege kıyılarında yer almaktadır. Sarı kantaron çayı olarak tüketildiğinde vücuda da oldukça faydası bulunan bitkilerin içinde yer alarak günlük tüketim de kullanılabilmektedir.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır?

Her bitkinin vücuda farklı etkileri bulunur. Bitkileri bitki çayı olarak tüketmek için bir tutam istenilen bitki ve kaynamış su yeterli olacaktır. Bu çayı demlemek için de kaynamış bir bardak su içerisine bitki ilave edilir ve bir süre bekletilir. Ardından birkaç dakika sonra ılımaya başlayınca yavaş yavaş içilir.

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu doğal içerikli çayın faydalarına değinecek olursak:

  • Bu çay özellikle depresyon eğilimi olan kişilerde kullanılarak sakinleştirici etkisinden fayda sağlanabilir. İştah açıcı özelliği ile yemek yeme sorunu olan kişilerde tercih edilebilir.
  • Kadınlarda adet gecikmesinde ve düzensiz adetlerde iyileştirici etki göstermektedir. Strese bağlı bir çok sıkıntı da kantarondan destek alınabilir. Kantaron çayı faydaları arasında en çok dikkat çeken ise kas gevşetici özelliğinin olmasıdır. Bu kas gevşetici özelliğinden dolayı gece yatmadan önce tüketildiğinde rahat uyku uyunmasını sağlamaktadır.

Sarı Kantaron Çayı Ne İşe Yarar?

Çayı faydaları oldukça çok olup düzenli olarak kullanılması halinde etkilerini belli etmektedir. Düzenli olarak kullanıldığında özellikle kış aylarında bronşit riskini en aza indirir. Vücuda direnç sağladığı için çabuk hasta olmaya da engel olur. Kadınlarda ve yaşlılarda sıkça karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonunda tedavi destekleyici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede doktor kontrolü ile beraber kullanılan kantaron çayı kişinin vücudunda bakteri üretilmesine de engel olur. Sarı kantaron çayı ile bir çok hastalığa karşı önlem alınmasına yardımcı olmaktadır. Kantaron çayı faydaları kişinin tüm sağlığında etkili olmaktadır. Özellikle vücut direncinin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için kullanılarak kişi de sağlıklı bir vücuda sahip olunmasına yardım eder.

Sarın Kantaron Çayı Nerelerde Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Bitkilerin satışı ülkemizde genel olarak aktarlarda yapılmaktadır. Fakat doğru bir bilgi edinmek isteyen kullanıcılar için aktarda satılan her bitki doğru olmayabilir. Bitki çaylarını tüketmeyi sevenler için öncelikle sağlık durumunun buna izin verip vermediği konusunda uzman görüşü alması gerekmektedir. Aktarlarda var olan bitkilerin doğru bitki olup olmadığının anlaşılması için mutlaka bilgi edinmekte fayda vardır. Sarı kantaron bitkisi marketlerde ya da farklı süper marketlerde kapalı poşetler içerisinde yer almaktadır. Sağlık için tüketilecek bu bitki çaylarının önceden poşetlenmiş olması daha hijyen olmasına yardımcı olacaktır. Aktar ya da kapalı paketler ile marketlerden alınan sarı kantaron bitkisini sudan geçirerek yıkamanızda fayda vardır. Çok fazla ve doğal olarak yetişen bu bitki pahalı olmamakla birlikte her yerde kolaylıkla bulunabilmektedir.

Yorumlar
Lale Bayrak 27 Eylül 2017 - 11:05:49 Sarı kantaron çayı ne zaman içilir ve nasıl yapılır? Zararları var mı? cevapla
Birsu Yüksel 15 Ağustos 2018 - 11:15:37 Sarı kantaron çayının neye faydası var? Depresyon için kullanmak doğru bir yöntem olur mu? Bu çayın tarifi nedir? Nasıl yapılır? İçenler etkilerinden memnun kalıyor mu? İlaç sanayisinde kullanıldığını duymuştum ama başka faydaları da varmış demek ki.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: