Sağlık

Menopoz Belirtileri Nelerdir? Menopoz Sonrası Kanama ve Terlemelere Ne İyi Gelir?

15 Eylül 2017 - 09:47:22
Menopoz belirtileri nelerdir? Menopoz sonrası kanama ve terlemelere ne iyi gelir?

İstemese bile yaşlanmanın bir genel sonucu olarak karşımıza çıkan menopoz, bayanlar için çoğu zaman önemli bir sorun olarak görülmektedir.

Menopoz Nedir, Ne Demek?

Menopoz ileri yaşlarda görülen östrojen hormonuna bağlı olarak oluşan düzensiz adet kanamalarıdır. Bunun gerçekleşmesi ile kadınların aylık regl dönemi sonlanmaya başlamaktadır. Bayanlar bu sürecin başlamasıyla birlikte, sık idrara çıkma gibi bir sorunla da karşı karşıya kalabilirler. Bu süreçte idrar tutma sorunu yaşayan çok sayıda bayan olduğu da ne yazık ki bilinmektedir. Bu gibi durumların bir yan etkisi olarak idrar yolları enfeksiyonu, ilerleyen zamanlarda daha büyük problemlerinden başlangıcı için ne yazık ki olumsuz sonucu ortaya koyabilir. Her türlü sorunda veya kafanıza takılan durumda uzman olan doktorların fikir ve görüşleri çok önemlidir. Bu hastalık konusunda bir uzmanın sizi yönlendirmesi ise daha olumlu sonuçlar verebilir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Menopoz, yumurtlama döneminin sona ermesi ve adet sürecinin sonlanması olarak da bilinen bu dönem, ne yazık ki istenmese de bazı sorunları beraberinde getirmektedir. Eğer belirtileri nelerdir diyecek olursak, fiziksel olarak bu konuda ortaya çıkan belirtiler, gerçekten dikkat çekici olabiliyor. Osteoporoz, aşırı kilo alma ve kalp damar rahatsızlıkları, yine bu süreçte gelişebilen ve ortaya çıkabilen sonuçlar olarak dikkat çekmektedir. Bayanların daha çok şikayet ettiği konular, ani ve sık terleme, yanma hissi ve vajinada kuruluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bayanların cildinde ortaya çıkan kuruluk, yine bu sürece bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Menopoz Sonrası Süreç Nasıl Olur?

Bayanlarda menopoz sonrası süreçte bazı değişkenler dikkat çekmektedir. Fiziksel olarak bu değişikliklere karşı durmak gerçekten çoğu zaman sıkıntı yaratabilir. Bayanlar özellikle bu durumda psikolojik olarak daha da yıpranmaktadırlar. Özellikle cinsel organ bölgesinde yaşanan sorunlar, önemli derecede psikolojik etki yaratabilmektedir. Yıllar boyu ortaya çıkmış olan alışkanlıklar, bir süre içerisinde tamamen değişebilir. Bu da bayanların hayatını çok da zor bir süreç olarak ortaya koyabilir. Alışılması çok zor olan bu süreç, bayanlar için aşılması gereken bir zaman dilimi olarak dikkat çekmektedir.

Menopoz Sonrası Kanamalar ve Terlemeler

Menopoz sürecinden önce düzenli olarak adet kanaması gören bayanlar, bu süreçte beraber değişik sonuçlarla karşı karşıya kalabilirler. Kanama idrar torbasından veya makattan gelebilir. Burada öncelikli olarak, ortaya çıkmış olan bu hastalık sonrası kanama sebebi araştırılmalı ve buna göre gerekli tedaviyi alınmalıdır. Uzman doktorların tıbbi çalışmaları burada çok büyük önem taşımaktadır. Sağlık için ortaya konmuş olan projeler tıbbın gelişmeleri ve insanların daha bilinçli olması, burada çok büyük önem kazanmaktadır. Adeta fiziksel olarak tüm alışkanlıkların değiştiği bir dönem olan bu süreç, bayanlarda gerçekten çok dikkat edilmesi gereken önemli bir süreçtir. Sağlık için bu konuda hem bilgi birikimi, hem de tıbbi yardım çoğu zaman büyük önem taşıyabilir. Uzman doktorların hem tetkik ve teşhis hem de tedavi süreci konusundaki yardımları, sağlık açısından gerçekten size önemli derecede katkı sağlayabilir.

Yorumlar
Rafiye Bal 11 Eylül 2017 - 14:27:57 Menopoza giren kadının çocuğu olur mu ya da hamile kalır mı?cevapla
Ayşe Onaran 26 Ekim 2017 - 13:30:00 Menopoz belirtileri nasıl başlar nasıl olur? Aşırı kanama bir belirti olabilir mi? Nasıl anlaşılır? Bitkisel tedavi yöntemleri menopozu hafifletir mi? Birden terleyip birden soğuma da oluyor bende menopoza giriyor olabilirmiyim acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: