Zayıflama 17 Kasım 2021 - 13:23:23

Chia Zayıflatır mı? Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır? Ne Kadar Tüketilmeli? Zayıflayanlar Var mı?

Chia Zayıflatır mı? Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır? Ne Kadar Tüketilmeli? Zayıflayanlar Var mı?

Chia, lif kaynağı olması sayesinde tok tutma özelliğine sahip olan, özellikle et benzeri ürünleri tüketmeyenler oldukça faydalı olan bir tahıldır.

Chia Nedir? Ne İşe Yarar?

Yağ asitleri bakımından zengin olan chia tohumu; antioksidan içeriği sayesinde vitamin ve mineral bakımından önemli olan tahıllar arasında yer almaktadır. Protein bakımından da önemli değerlere sahip olan chia; iltihap giderici, enerji artırıcı ve sindirim sistemini rahatlatıcı özelliklere sahiptir.

Meksika, Arjantin ve Bolivya gibi Güney Amerika ülkelerinde sıklıklar yetiştirilen bu tohumların içerisinde yüksek oranda protein, omega-3 ve lif bulunuyor.

Oldukça emici bir yapısı bulunan chia tohumu, suya batırıldığı zaman jelatinimsi bir yapıya sahip olmaktadır. Sindirim sistemini düzenleyici özelliği bulunan chia tohumu zayıflama konusunda da etkilidir. Ayrıca cilt sağlığını iyileştirir ve yaşlanmayı geciktirici özelliği bulunmaktadır.

Kalp sağlığını koruyan ve diyabete iyi gelen chia, kemik ve diş sağlığını da korumaya yardımcı olmaktadır. Vücudun insülin seviyesini dengelerken bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Chia Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Lif bakımından zengin olan chia tohumu, direkt olarak zayıflama sağlamazken, zayıflamaya dolaylı şekilde katkı sağlamaktadır. Genel olarak chia tohumu kullanan kişilerin kendilerini daha uzun süre tok hissetmesi söz konusu olur. Bu da gün içerisinde daha yemek tüketimi ile kilo vermeye destek olur.

Eğer chia tohumu diyeti uygulanırsa, kilo verme sürecinde meydana gelebilecek olan vitamin eksikliği önlenmiş olmaktadır. Özellikle spor yaparken bol protein almak için bu tahıl tercih edilebilir. Vücuda enerji veren bu tohumlar aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını da sağlar.

Karın bölgesindeki yağların yakılmasını sağlayan chia tohumu, aynı zamanda kas gelişimine de yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki omega-3-yağ asitleri ve alfa-linoleik asit sayesinde midede genişler ve tokluk sağlarken aynı zamanda iştahın azalmasını da destekler.

Chia Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Bu mucize tohum diyet dönemlerinde ek gıda olarak rahatlıkla tüketilebilir. Tek başına chia tohumu vücuda alındığında çözünme süreci çok uzun olduğu için büyük etkiler yaratamayabilir. Bu sebeple de kullanıcılara genelde meyve suyuna karıştırmaları ya da herhangi bir yemeğin içerisine katarak bu tohumları tüketmeleri önerilmektedir.

Yoğurtların içerisine eklenerek tüketilebilirken aynı zamanda chia tohumu çayı olarak da tüketilebilir. Bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasını sağlayarak sindirim sistemi problemlerinin önlenmesini de sağlar. Ölçülü şekilde tüketildiği zaman beyaz ya da kahverengi farketmeksizin her çeşidi tüketilebilir.

Chia Ne Kadar Tüketilmeli?

Bu tohumun tüketilmesi konusunda uzmanlar gün içerisinde 1-2 yemek kaşığının yeterli olduğu görüşünde birleşirken fazlasının kullanımında çeşitli yan etkilerin ortaya çıkabileceğini belirtmektedir. Fazla chia tohumu kullanımı şişkinlik yaparak rahatsızlık hissi verirken aynı zamanda çok yüksek kullanımda prostat kanserini tetiklediği de belirtiliyor.

Belirtilen bu etkiler gerekli olan miktarın çok yüksek seviyede aşılması ile birlikte ortaya çıktığından chia zararları endişe yaratmamaktadır. Bilinçsiz ve yanlış tüketimden kaynaklanabilir Gün içerisinde düzenli olarak kullanan kişiler diyet ve spor ile birlikte bu tohumu da kullanarak kısa süre içerisinde forma girmenizi sağlayabilir.

Chia Tohumu ile Zayıflayanlar

Alerjik reaksiyonlara karşı duyarlılığı olan kişiler için uygun olmayan chia tohumu yorumlarına baktığımızda genel olarak kilo verme konusunda oldukça etkili olmaktadır. Vitamin ve mineral özelliği sayesinde hastalıklara karşı etkili olan bu tohum sağlıklı besinler arasında yer almaktadır.

  • chia
  • chia tohumu
  • chia tohumu faydaları
  • chia tohumu diyeti
Yorumlar
Nazlı Saygın Ben zayıflamak için chia tohumu kullanmıştım etkisini gördüm denemek isteyenlere tavsiye ederim. cevapla
Leman Tugay haberlerde izlemiştim kontrol bir şekilde fazla tüketmek fayda değil zarar veriyormuş. Ben kilo vermek için kullanmak istiyorum zayıflamak için nasıl kullanılır? günde ne kadar kullanmak doğru? cevapla
Meryem Yılmaz günde 25 gramdan fazlasını tüketmek zararlı diye biliyorum arkadaşlar lütfen buna göre kullanın. Eskiler ne demiş azı yarar çoğu zarar. cevapla
Semiha gündoğmuş Chia zayıflama çayı ile kilo verenler var mı? Ne kadar süre içerisinde kilo verebiliriz? Zayıflamak için nasıl kullanılır? Ben kullanmayı düşünüyorum ama kilo verebilir miyim onu bilmiyorum. işe yarar mı diye düşünüyorum. Genelde kullanıp zayıflayanlar varmış. Spor ya da diyete ihtiyaç olur mu? cevapla
yorum yaz
Zayıflamak İçin Yeşil Çay Nasıl İçilmeli?