Mide şişmesi nedir? Neden olur? Nasıl geçer? Neyin belirtisidir? Ne iyi gelir?
Sağlık

Mide Şişmesi Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Neyin Belirtisidir? Ne İyi Gelir?

15 Nisan 2018 - 17:56:03

Sindirim sisteminin en önemli organlarından biri olan mide sağlıklı bir şekilde çalışması için düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Midenin yapısı diğer iç organlardan daha farklıdır. Mide şişmesi genellikle hazımsızlıktan kaynaklanıyor olsa da çeşitli hastalıkların habercisi de olabilmektedir.

Mide Şişmesi Nedir, Ne Demek?

Mide sorunlarının başlangıcı olarak görülen mide şişmesi kişinin çok fazla yemek yemesinden kaynaklı olarak gaz sancılarının oluşmasına da neden olmaktadır.

Mide Şişliği Neden Olur?

Kişinin yemek yedikten sonra midesinde şişlik oluşması gıda alerjisinden kaynaklanabilmektedir. Özellikle laktoz intoleransı olan kişilerde bu durum sıkça meydana gelebilmektedir. Reflü gibi mide rahatsızlıkları midede şişliğe sebep olduğundan kişiyi çok fazla rahatsız eder. Ayrıca midede ağrı meydana gelebilmektedir. Sindirim sisteminde oluşan aksamadan dolayı midede şişlik meydana gelebilmektedir. Özellikle midenin kolay sindiremeyeceği gıdaların fazla tüketilmesi bir süre sonra mide tarafından öğütülemez. Öğütülemeyen gıdalar mideden direk olarak bağırsaklara ulaşır. Öncesinde midede şişliğe sebep olur.

Mide Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Gazlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi midenin gün boyu şiş olmasına sebep olabilir. Çok fazla yağlı gıdalarda da aynı etki meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra kronik kabızlık problemi olan kişilerde mide şişkinliği sıkça rastlanan bir durumdur. Boşaltım sisteminin yeterli şekilde çalışmaması tüm vücudun sağlığını etkileyebilmektedir.
  • Aşırı alkol tüketimi midede farklı rahatsızlıklara da sebep olmaktadır. Alkol içeriğindeki maddelerden dolayı mide duvarına zarar verir.
  • Düşük proteinli gıdaların çok fazla tüketilmesi midede sindirimi zorlaştırır. Bu da mide şişkinliğine sebep olarak kişiyi rahatsız edici olacaktır.
Mide Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Çoğu kişinin karşılaştığı durumlardan biri olan mide şişmesi özellikle yemeklerden sonra meydana gelmektedir. Tüketilen gıdaların yağlı ve gazlı oluşu ayrıca çok fazla tüketilmesi yemekten hemen sonra midede şişlik yapar. Bazı durumlarda kişi çok fazla yemek yemese bile midede şişlik olabilmektedir. Gıdaların bazılarında bulunan gluten ve laktoz alerjisi olan kişilerde şişlik yaratabilir. Kişinin mide şişliğinde en çok dile getirmiş olduğu şikayeti ise mide sindirim yapana kadar farklı bir şey yediğinde kusacakmış hissinin olmasıdır. İshal, kabızlık, karın ağrısı ve kusma isteği mide şişkinliğinin en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır.

Mide Şişmesine Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişinin özellikle mide şişkinliği şikayetini sürekli dile getirmesi sağlıksız beslendiğini işaret eder. Bu yüzden düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilmesi gerekmektedir. Mide şişliği çok olan kişilerde az az ve sık sık yemek yemek mideyi rahatlatacaktır. Bol miktarda su tüketilmesi sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlayacaktır. Mide şişmesi giderici şurup ya da ilaçlar yemeklerden önce kullanıldığında yemek sonrası kişinin daha rahat nefes almasına ve karın ağrısının olmamasına yardımcı olacaktır. Lifli gıdaların beslenmede daha sık tercih edilmesi mide ve bağırsaklarda sindirimi kolaylaştıracaktır. Bu yüzden beslenme de mutlaka lif kaynaklı gıdaların tercih edilmesi gerekir.

Yorumlar
Suna Dikici 15 Nisan 2018 - 18:06:03 Mide şişmesi yanması neyin belirtisidir? Bu bir hastalığın habercisi olabilir mi? Son zamanlarda midemde garip bir şişlik meydana geliyor. Mide şişkinliği problemimiz varsa ne yapmamız gerekiyor? Hazımsızlıkta var ayrıca.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: