Sağlık

Koah Hastalığı Nedir? Tedavisi ve Belirtileri

21 Aralık 2017 - 00:23:45
Koah hastalığı nedir? Tedavisi ve belirtileri

Ölümcül akciğer rahatsızlıklarından biri olan koah hastalığı dünyada en sık ölüme yol açan hastalıklardan dördüncüsü olarak bilinmektedir.

Koah Nedir, Ne Demek?

Akciğerlerde meydana gelen hastalıkların çoğunun en kısa sürede iyileştirilmesi gerekir. İlerleyen ve aşamalı olarak devam eden koah hastalığı hastanın nefes almasına bile engel olan hastalıklardan biridir. Hafif olanda öksürük ve balgam ile başlayarak özellikle öksürük nöbetlerinin sıklaşması ile meydana gelmektedir. Kişinin nefes darlığı çektiği bile görülebilmektedir. Akciğerlerde meydana gelen ve kronik bronşit ile başlayan bu hastalık, hastanın tedavi sırasında aldığı ilaçlar ve gördüğü tedavi ile ilerlemesi durdurulabilen hastalıklardan biridir.

Koah Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Ortaya Çıkar?

  • Orta dereceli koah hastalığında hafif olana oranla öksürük ve balgam artar. Bunun yanı sıra nefes darlığı oldukça fazla meydana gelir. Günlük işleri yaparken bile çok fazla zorlanıldığı görülür. Kişinin grip ya da soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları hastalıklarından birini geçirmesi bu hastalığın ilerlemesine sebep olur.
  • Ağır ve şiddetli ağır hastalarda öksürük ve balgam oldukça sıklaşır. Bunun yanı sıra nefes darlığı birkaç dakikadan fazla ve daha sık görülür. Akciğer enfeksiyonu geçiren bir hastada nefes alıp vermek oldukça zorlaşır. Kişinin bu durum karşısında çok çabuk yorulması ve nefesinin kesilmesi günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Sigara İçmek Koah Yapar mı?

Koah hastalığının sebepleri arasında sigara ve sigara türü tütün ürünlerini kullanan kişilerde daha sık görülmesi yer almaktadır. Hastanın üst solunum yolları enfeksiyon rahatsızlıklarını ve akciğer enfeksiyonu geçirmesi hastalığın ilerlemesinde büyük rol oynar.

Koah Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tamamen iyileşme gibi bir durumu söz konusu değildir. Hastalıkta tedavi hastalığın ilerlemesini durdurmaya yönelik yapılmaktadır. Kişinin hastalık durumu hangi aşamada ise ona göre tedavi şekli uygulanır. Nefes alıp vermeyi zorlaştıran bu hastalığa sebep olan tüm koşulların bir an önce iyileştirilmesi gerekmektedir. Sigara ve sigara türü içilen zararlı maddelerden uzak durulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra çok fazla tozlu ortamlar ve kapalı alanlar hastada var olan enfeksiyonu daha da ileriye götürerek hastayı oldukça rahatsız eder. Bu yüzden günlük yaşamda öncelikle koah hastalığına sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Koah Hastalığı Nasıl Önlenir? Önlemleri Nelerdir?

Hastalığı önlemek adına sigaradan uzak durulması ve sigara içilen ortamda bulunulmaması hastalığı tetikleyen bir durum teşkil etmeyecektir. Hastanın mevcut hastalığın ilerlemesine engel olabilecek ortamlarda yer alması gerekebilmektedir. Beslenmeye oldukça dikkat edilmesi gerekir. Öksürük ve balgam çok fazla olduğunda mutlaka uzman kontrolü yapılarak ilaç kullanılmalıdır. Akciğer enfeksiyonu bu hastalıkta çok büyük rol oynar. Hastanın bu durumda soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanmaması hastalığın ilerlemesine engel olacaktır. Koah hastalarında ilerlemiş olan aşamalarda hastaların nefes kontrollerinin yapılması için çeşitli testler uygulanmaktadır. Daha sağlıklı akciğerlere sahip olmak için düzenli nefes kontrollerinin de yapılması gerekir.

Yorumlar
Necmettin Sayan 21 Aralık 2017 - 00:33:45 Yıllarca sigara içtim ve şuan koah hastasıyım. Öğreneli henüz 1 hafta oldu. Nedenleri arasında sigara en başta gösteriliyor. Belirtileri ise gerçekten rahatsız edici bir şekilde kendini gösteriyor. Nasıl tedavi edilir? Kesin bir tedavisi var mı?cevapla
Yıldıray Benek 11 Ekim 2018 - 17:27:52 10 yıl boyunca sigara içtim ama 2 aydır bıraktım ve içmiyorum. Koah olmaktan biraz korkuyorum çünkü 10 yıl boyunca çok fazla sigara içtim. Günde hemen hemen 2 paketten fazla içiyordum. Bu hastalığı önlemek için ne yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: