Sağlık 20 Aralık 2020 - 21:33:43

İnmemiş Testis Nedir? Muayenesi ve Ameliyatı

İnmemiş Testis Nedir? Muayenesi ve Ameliyatı

Erkek bebeğin anne karnındayken testislerinin testis torbasına inmemesine ve henüz oluşmamış olmasına inmemiş testis nedir.

İnmemiş Testis Nedir, Ne Demek?

Anne karnındaki erkek bebeğin gelişimi sırasında böbreklerin alt tarafında oluşmaya başlayan testisler doğumun son ayına kadar yerleşeceği testis torbası ile beraber vücudun olması gerektiği bölgede gelişmeye devam eder. Testis torbasına inmesi gereken testislerin yerini alamadığı durumlarda inmemiş testis teşhisi koyulur.

İnmemiş Testis Nedenleri Nelerdir?

  • Bebeklerde daha belirgin olarak fark edilen inmemiş testis nedenleri ileriki yaşlarda sorun yaratacağından teşhis tedavisinin erken yaşlarda yapılması gerekmektedir. Anne karnındaki bebeğin doğum sonrasında testislerinin testis torbasında yerini almaması bu durumun teşhisinin koyulmasına sebep olduğu gibi ayrıca utangaç testis adı verilen diğer bir durumda yer almaktadır.
  • Değişen hormon yapısı ve annenin sağlıksız beslenmesi bebeğin testislerinin torbaya inmesine engel olabilir. Bu durum ile karşılaşmamak için anne gebeliği sürece koruyucu madde içeren gıdalardan ve genetiği bozulmuş gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Bunun yanı sıra annenin hormonal dengesinden kaynaklı testisin inmemiş olması durumu ve diğer faktörlere bağlı meydana gelmiş olan bu durum ameliyat ve tedavi ile normale döndürülebilmektedir.

İnmemiş Testis Nasıl Meydana Gelir?

Utangaç testis, testis torbasında bir görünüp bir kaybolan durumdur. Bu durum bebeğin sağlığını tehdit etmese de mutlaka ilerleyen dönemlerde sorun yaratacaktır. Bu durum genel olarak genetiği bozulmuş gıdaların tüketilmesinden ve gıdalarda kullanılan kimyasal ilaçlardan kaynaklanabilmektedir. Özellikle koruyucu maddelerin bolca bulunduğu gıdalar tüketmek bebeğin anne karnında gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda bu durum beslenmesine özen göstermeyen annelerin bebeklerinde sıkça karşılaşılmaktadır.

İnmemiş Testis Muayenesi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkek bebeklerde görülen bu durum genel olarak doğumdan sonra 1 yaş öncesinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Bebek dünyaya geldikten sonra 6 ay boyunca kontrol edilerek teşhisi yapılmış ise erken dönemde ameliyat ile testislerin torbaya indirilmesi sağlanmalıdır. Sperm sayısının ideal ölçüde olması için erken müdahale etmek oldukça önemlidir. Ergenlik dönemi sonrasında testislerin torbaya yerleşmemesi testis tümörü yada testis kanseri gibi vakaların meydana geldiği görülmektedir. İnmemiş testiste bu hastalıklara yakalanma riski oldukça fazladır. 9- 12 ay arasında teşhisi konulan bebeklerin bir an önce ameliyat edilerek testisler torba içerisine yerleştirilmelidir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel olarak erken doğumlarda sıkça karşılaşılan bu durum ameliyat sayesinde düzeltilebilmektedir. İnmemiş testis çocuğun ileride baba olma oranını da düşürebilmektedir. Tek testisin inmemesi baba olmak için % 25 düşüş görünürken, her iki testisin inmemiş olması % 75 oranında kişinin baba olmasına engel olmaktadır. Bu durum sperm sayısını çok fazla etkileyen faktörlerden biri olduğu için mutlaka bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir. Testis torbasına yerleşmemiş olan testisler genellikle karın boşluğunda da yer almaktadır. Testislerin testis torbasına yerleştirilmesi için farklı yöntemler uygulanarak bu durum ortadan kaldırılmalıdır. Herhangi bir ilaç tedavisi ise çoğunlukla vakit kaybı yaratacaktır ve en doru yöntem erken dönemde ameliyat olmaktadır.

  • inmemiş testis
  • inmemiş testis nedir
  • inmemiş testis nedenleri
Yorumlar
Sevim güneş İnmemiş testis ameliyatının adı ne? Bu nasıl anlaşılır? Kesin çözümü ve tedavisi var mı? Kısırlığın temel nedeni olarak sayılabilir mi? Bu hastalığın tıbbi adı nedir? Bebeklerde farkedildiği anda tedavi edilebilir mi? cevapla
Irmak Güldal İnmemiş testis ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu ameliyatın ücretlerini araştırdım ama hastaneye göre değişkenlik gösteriyor. Ameliyatın ne zaman olması gerektiği muayenede mi belli olur? cevapla
yorum yaz
Kombinin Suyu Neden Yükselir? Nasıl Boşaltılır?