Zencefil çayı faydaları nedir? Neye yarar? Zararları ve tarifi
Sağlık

Zencefil Çayı Faydaları Nedir? Neye Yarar? Zararları ve Tarifi

20 Aralık 2017 - 18:43:38

Asya'da yoğun olarak yetişen zencefil çayı kış mevsiminde çok tüketilen ve birden fazla yararı olan çaylar arasında yer alır.

Zencefil Nedir? Nerede Yetişir?

Zencefil Brezilya, Afrika'nın batısı, Jamaika, Çin, Avusturalya, Hindistan'da yetişir. Ayrıca Amerika'nın tropikal kısımlarında da bulunur. Zencefilin kullanılma amacı birçok hastalığın tedavisidir. Hem tedavi amaçlı hem de yemek türlerinde baharat kullanımı ile meşhur olan zencefil ekiminden altı ila yirmi ay sonrasında toplanmaktadır. Çiçekleri bulunur ve bunlar orkide çiçeğini andırır. Toprağın alt tarafında olan ve bej renge sahip sap, kök kısımları kullanılmaktadır. Zencefilin sağlığa çeşitli yararları bulunur.

Zencefil Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Geleneksel anlamda çok sık kullanılan zencefil çayı ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalara göre mide bulantısı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Ayrıca osteoartrit ağrılarını azaltmaktadır. Yapılan bilimsel nitelikteki çalışmaların hali hazırdaki bütün uzmanlardan kabul görmemiştir. Toplum içinde bu çayın tüketilme nedeni mide hastalıklarına destek olmak ya da sindirim konusunda olumlu geri dönüşler almak içindir. Yüksek oranda potasyum içermektedir. Bu sayede kemiklerin korunmasını sağlar. Güçsüz kasa sahip olanlara destek olur ve konsantrasyonu arttırmaktadır. Zencefilin reçetesiz ilaç olarak tavsiye edildiği yer Almanya'dır. Amerika'da ise beslenmeye takviye olarak önerilir. Kurutulmuş halde veya kök halinde bulmak mümkündür. Yağ ve toz halinde de olduğu için bu şekilde kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar çayın herhangi bir zararının olmadığını göstermektedir.

Zencefil Çayı Neye Yarar?

Özellikle mide bulantılarının hafiflemesi için kullanılmaktadır. Bazı insanlar çeşitli nedenlerden dolayı bulantı yaşamaktadırlar. Bu tür bulantıları doğal yöntem olarak tedavi eden ve bulantıları en az seviyeye indiren zencefildir. Deniz tutması gibi çeşitli rahatsızlıklar için tavsiye edilir. Bulantılarda olduğu gibi baş dönmesi üzerinde de azaltıcı etkileri bulunmaktadır. Hazımsızlık yaşayan kişilere destek olarak sindirimin kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktadır. Kış mevsiminde meydana gelen birçok hastalık için taze veya toz zencefil tavsiye edilir. Bu rahatsızlıkların kısa sürede atlatılmasını sağlar. Kişinin terlemesine olanak tanıyarak ateşi düşürür ve öksürükleri azaltır. Bal ile tüketildiği zaman boğaz bölgesinde oluşan hasarları tedavi eder ve bu bölgedeki ağrıları en az seviyeye indirerek ortadan kaldırmaktadır. Romatizma, kas ve kronik ağrıların azalması için uygun bir tedavi edici olarak ifade edilebilir. Solunum yollarına oldukça iyi geldiği gibi gaz problemlerini de ortadan kaldırmaktadır.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır? Tarifi Nedir?

Bu çayı ev, ofis gibi alanlarda hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Dört kişilik zencefil çayı hazırlanabilir. Bunun için gerekli olan malzemeler zencefil ve sudur. Dört santimetre uzunluğundaki taze zencefilin kabuğu temizlenir. O sırada su kaynatılır ve taze zencefil küçük parçalar halinde dilimlenir. Dilimlenen zencefiller suyun içerisine eklenir. Karışım on beş ila yirmi dakika en kısık ateşte bekletilir. Demliğin kapağı kapatılır ve sonrasında süzme işlemi yapılarak zencefil çayı tüketilebilir.

Yorumlar
Yaren Şahin 20 Aralık 2017 - 18:53:38 Zencefil çayı neye iyi gelir? Adet söktürür mü? Yaklaşık 1.5 aydır adetim çok düzensiz. İlaç kullanmak istemiyorum ve doğal yöntemlerle tedavi etmek istiyorum. Birkaç yerde duydum zencefil iyi geliyor diye ama emin olamadım. Bu amaçlar kullananlar var mı?cevapla
Ebrar Özlemiş 11 Ekim 2018 - 17:18:12 Zencefil çayı faydaları arasında en çok zayıflatır mı sorusuna bulduğum cevap benim hoşuma gitti. Zencefil soğuk algınlığında çok kullandım ama zayıflama konusunda ilk defa deneyeceğim. Tadı çok acı olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: