Zahter çayı nasıl yapılır? Zayıflatırmı? Hamilelikte içilirmi?
Sağlık

Zahter Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Hamilelikte İçilirmi?

20 Aralık 2017 - 15:53:37

Antakya'da yetişen zahter çayı çeşitli faydaları sayesinde günümüzde yoğun olarak tüketilen içecekler arasında yer almaktadır.

Zahter Çayı Neye Yarar?

Dağ kekiği olarak ifade edilen zahter bitkisi Anadolu'nun güney ve orta kısımlarında yetişmektedir. Çeşitli yemek türlerinde kullanılır, sabah kahvaltılarında tüketilir ve et yemeklerinin vazgeçilmezidir. Bu bitkinin tarihi Mısır dönemine kadar uzanmaktadır. Mısır döneminde yemeklerde baharat olarak kullanılan bu bitki tedavi edici olarak da kullanılmaktaydı. Lezzet olarak çok hoş bir tada ve aromaya sahip olan bitki şifa verici özelliklere sahiptir. Sayısız faydası olan bitki elli santimetreye kadar uzar. Pembe çiçek açar ve yabanidir.

Zahter Bitkisi Nasıl Yetişir?

Kendiliğinden yetişebilme yeteneğine sahip olduğu için yabani bitkiler kategorisine girer. Yetiştiği yerler ise tarla civarında ve ormanlık mevkilerdir. Bu tarz yerlerde çok sık rastlanan bitki sıcak ve güneşli bir iklim istemektedir. Dağlık, kayalık gibi toprağın sıcak olduğu yerlerde çoğalmaktadır. Bu bitkinin şifası ise yapraklarında gizlidir. Sapları ile toplanmaktadır. Kullanıma hazır hale gelmesi için gölgelik bir alanda kurutulur. Zahter yapı olarak kekiğe benzemektedir. Kahvaltılarda tüketilen ve çay olarak kullanılan bitkinin bir başka kullanılma amacı da hastalıkların tedavisidir.

Zahter Çayının Faydaları Nelerdir?

Zahter bitkisi faydalı bir bitki olduğu için kahvaltı için özel tarifle hazırlanır. Temin edilmesi çok basit olan bitkinin yararlarından dolayı kullanılması sık tercih edilir. Aroması muazzam olduğu için kahvaltılara lezzet katar. Hareket etmeme, vücut yapısından kaynaklı olarak kişiler hazım problemi yaşayabilir. Eski dönemlerde bu bitki hazmı kolaylaştırması amacı ile tüketilmekteydi. Herhangi bir nedenden dolayı vücutta meydana gelen yaraların kısa bir sürede iyileşmesine destek sağlar.

Zahter Çayı Neye İyi Gelir?
  • Zahter çayı zayıflatırmı diye merak edilmektedir. İştahı olmayan kişiler için avantajlıdır. İştah açma özelliği bulunduğu için bu problemi yaşayan kişiler bu bitkiyi tüketebilir.
  • Vücuda direnç sağlar ve bu sayede hastalıkların meydana gelmesi zor bir hale gelir.
  • Uykusuzluk sorunu için bu çay tüketilebilir. Düzenli kullandığı zaman uyku düzene girer. Fakat sadece çay içerek uykunun düzene girmesi mümkün olmaz. Sağlıklı beslenmek, gün içinde hareket etmek ve sakin olmak, kaygıyı barındırmamak uykuyu düzene sokan etkenler arasında bulunur.
  • Kadınlar için çok önemli olan saç bakımı için kullanılabilir. Saçların uzamasını sağlar, parlaklık verir ve aşırı yağlanmaları önlemektedir.
Zahter Çayı Nasıl Yapılır?

Zahter çayının çok fazla kaynatılmaması gerekir. Çok fazla kaynatıldığı zaman içerisinde bulunan vitaminler ve faydalar etkisiz hale gelir. Bu yüzden normal sürelerde kaynatılmalıdır. Bu çay renk olarak yeşil veya sarı bir hale bürünür. Ayrıca açık olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu bitki marketlerde bulunabilir. Bitkiyi taze şekilde almak önem teşkil eder. Bitkinin siyah, sararmış olanları alınmamalıdır. Yapım olarak yeşil çay ile aynı şekilde yapılmaktadır. 1 çay kaşığı zahter bitkisi 1 bardak sıcak suya eklenir ve 3 dakika kadar demlenir.

Yorumlar
Buse Tuna 20 Aralık 2017 - 16:03:37 Zahter salatası da en az çayı kadar lezzetli oluyor. Ben bu bitkinin çayını da içtim salatasını da yedim. Zahter nedir, ne demek ve nasıl yenir diye merak ediyorsanız bence mutlaka denemelisiniz. Zayıflama konusunda etkilidir.cevapla
Burçak Türk 11 Ekim 2018 - 17:16:18 Zahter çayını zayıflamak için tüketmek istiyorum ama tansiyonu yükseltir mi diye tam bilmediğim için henüz kullanmadım. Ben tansiyon hastasıyım bu yüzden her bitki çayını tüketmem faydalı olmuyor. Kullananlar var mı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: