Sağlık 29 Ocak 2021 - 15:41:23

Mide Spazmı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Öldürür mü?

Mide Spazmı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Öldürür mü?

Midede gaz oluşması sonucunda ağrılı bir şekilde kasılmaların meydana gelmesi olarak tanımlanan mide spazmı, gastrit, ülser ya da on iki parmak bağırsak ve mide kanseri gibi hastalıkların belirtisi şeklinde de betimlenebilmektedir.

Mide Spazmı Nedir? Neden Olur?

Mide kaslarının aşırı kasılması durumu olan mide spazmı, şiddeti ağrıları ile kendini gösteren ve sonrasında yanma ve kramp meydana getirebilen bir rahatsızlıktır. Genel olarak yanlış beslenme sonrasında meydana gelmektedir. Hızlı bir şekilde yemek yemek ya da yemek yerden konuşma sırasında midede gaz birikmesi sonucunda kasılmaların oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrılar meydana getirerek olumsuz sonuçlar doğuran mide spazmı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Genel olarak mide spazmının nedenleri yanlış beslenme ve uzun süre aç kalmaya bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bununla birlikte kullanılan bazı ilaçlar, aşırı oranda alkol tüketmek, sindirim sisteminde birtakım enfeksiyonların meydana gelmesi, sigara kullanmak ya da stres gibi etkiler bu rahatsızlığın başlıca sebepleri arasında gösterilmektedir.

Günlük hayatı olumsuz etkileyen bu rahatsızlığa tüketmemeniz gereken besinleri yemek, doyduktan sonra bile yemek yemeye devam etmek, içeceklerin pipetle içilmesi sonrasında mideye hava girmesi, uygulanan fiziksel aktiviteler sonrasında mide kaslarının aşırı kasılması, karın bölgesinde darbe meydana gelmesi ve birtakım travmalar neden olabilmektedir. Midenin kasılması psikolojik de olabilir. Son olarak sindirim sisteminin her şekilde etkileyen şeker hastalığı da bu duruma sebebiyet verebilir. Bu hastalarda midenin boşalması ile spazm meydana gelebilir.

Mide Spazmı Belirtileri

Mide Spazmının Belirtileri Nelerdir?

Oldukça farklı faktörlere bağlı olarak meydana gelen mide spazmının belirtilerine baktığımızda:

 • Midede aşırı bir gaz birikmesi meydana gelir. Vücut bu gazı dışarı atmaya çalışırken bağırsakların anormal şekilde çalışmasına sebebiyet verir. Bu kasılmaların sonucunda ağrı meydana gelir.
 • Şişkinlik bu rahatsızlıkta görülen semptomlar arasındadır.
 • Midedeki şişkinliğe bağlı olarak tokluk hissi meydana gelir ve kişi yemek yemek istemez.
 • Midede oldukça şiddetli bir ağrı söz konusu olur.
 • Midede birken gaza bağlı olarak sürekli bir geğirme dürtüsü meydana gelir.
 • Karın kaslarında gerginlik olur ve hareket ederken şiddetli bir ağrı meydana gelir. Ayrıca karın bölgesinde hassasiyet söz konusu olur.
 • Mide spazmının semptomlarına baktığımızda kabızlık görebilir. Tuvalete çıkma sayısında azalma meydana gelir ve sert ya küçük dışkılama oluşur. Ayrıca midede sertlik olur.
 • Vücutta su kaybına bağlı olarak elektrolit eksikliği meydana gelir. Bu da baş dönmesi, aşırı susuzluk, idrar renginin koyu olması ve baş ağrısı meydana getirir.
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı meydana gelebilir. Buna bağlı olarak kilo kaybı, kabızlık, ishal, gece terlemeleri, yorgunluk görülür.
 • Mide spazmında kolit sık görülen belirtiler arasındadır. Karında şişlik, ishal ve bağırsaklarda hareketlilik söz konusu olmaktadır.

Genel olarak rahatsızlığın belirtileri bu şekilde gerçekleşmektedir. Semptomların hafiflemesi için mide spazm giderici ilaçlar kullanmak yerine öncesinde mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Mide Spazmına Ne İyi Gelir?

Kısa süre içerisinde mide spazmını rahatlatmak için evde birtakım yöntemler uygulayabilirsiniz. Kıvrandıran mide ağrısının giderilmesi ve mide kaslarının gevşemesi için ağrının bulunduğu yere sıcak uygulamalar yapabilirsiniz. Eğer spazm karın kaslarındaki gerginlikten dolayı meydana geldiyse etkili olmaktadır. Bu yöntemin haricinde papatya çayı tüketilebilir. Gaz problemlerinin giderilmesini sağlayan bu bitki çayı spazmın hafiflemesi için oldukça etkilidir.

Mide kaslarına masaj yaparak rahatlama sağlamak mümkündür. Adet döneminde mide spazmı olursa göbek çukurunun hemen üstüne elinizi yerleştirip hafif baskı uygulayarak saat yönünde daireler çiziniz. Yaklaşık 2-3 dakika uygulayınız. Kasların gevşemesini ve gaz probleminin giderilmesi sağlayan bir yöntemdir. Genel olarak hareket ettikçe spazm şiddeti artmaktadır. Bundan dolayı istirahat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Mide Spazmı Öldürür mü?

Genel olarak tedavisi mümkün oln bu rahatsızlığın giderilmesi için ağrı kesiciler, antibiyotikler ve kortikosteroidler kullanılır. Nadir de olsa tehlikeli sonuçlara yol açtığından mide spazmı geçiren kişi ne yapmalı sorusu merak edilmektedir. Eğer ki çok şiddetli bir kasılma söz konusu ise mutlaka uzman bir doktora gitmelisiniz. Bu hastalık bazı durumlarda tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

 • mide spazmı
 • mide spazmı nedir
 • mide spazmının nedenleri
 • midenin kasılması psikolojik
 • mide spazmının belirtileri
 • mide spazm giderici ilaçlar
 • mide spazmına ne iyi gelir
 • kıvrandıran mide ağrısı
 • adet döneminde mide spazmı
 • mide spazmı öldürür mü
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Safra Kesesi Çamuru Nedir? Diyeti Nasıl Yapılır?