Yaşam 29 Ocak 2021 - 05:50:01

Akik Taşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Renkleri ve Fiyatı

Akik Taşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Renkleri ve Fiyatı

Ruhsal anlamda olumlu enerji yayması ile bilinen akik taşı, renkleri ve estetik özelliği yanı sıra pek çok faydalı etkiye sahiptir. Akik taşı bileklik, kolye, yüzük gibi pek çok aksesuar için kullanılmaktadır.

Akik Taşı Özellikleri Nelerdir?

En güçlü taşlardan biri olarak tanımlayabileceğimiz akik taşı, bilim konularında sıklıkla araştırmaya tabi olmuştur. Oldukça sert bir taştır ve sertlik derecesi 6-7 arasında değerlendirilmektedir. Kuvarsa taş grubuna aittir ve saydam, yar saydam şekilde olabilmektedir. Oldukça güçlü olması sayesinde terapi amaçlı sıklıkla tercih edilmektedir.

Farklı renklere sahiptir ve doğada hemen her rengine rastlanılır. Şifalı olduğuna inanılan bu doğal taş aynı zamanda boğaz burcu taşı olarak da ifade edilmektedir. Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v)'in akik taşı yüzük taktığı ve bunu mühür için kullandığı söylenmektedir. Agat taşı olarak da bilinen bu taşın serinletici etkisi olduğu belirtilmektedir.

Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

Birbirinden farklı ve güzel renkleri bulunan akik taşının faydalarını şu şekilde nitelendirmek mümkündür:

 • Kişinin ruhsal açıdan korunmasını sağlar. Negatif enerjinin atılmasını sağlar ve insana mutluluk hissi verir.
 • Strese karşı koruyucu etkisi vardır.
 • cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Bedenen zinde kalmayı ve bedenin güçlenmesini sağlar.
 • Kenini ifade etmekte güçlük çeken kişiler için etkilidir. Ayrıca tehlikelere karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Metabolizmanın hızlanmasını destekler ve mide, bağırsak problemlerine karşı vücudu korur.
 • Diş ve kemik yapısını güçlendirir.
 • Uykusuzluğa, korkaklığa karşı etkilidir.
 • Damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Genel olarak akik taşı faydalarına baktığımızda her birinin etkili özellikleri olduğunu belirtebiliriz. Hem mental hem de fiziksel anlamda olumlu etkileri bulunan bu doğal taş farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Akik taşı kolye ya da yüzük olarak sık sık kullanılmaktadır.

Akik Taşının Renkleri Nelerdir?

Doğada pek çok yerde karşılaşabileceğimiz akik taşı farklı renk tonlarına sahip doğal bir taştır. Her renginin farklı özelliği ve etkileri bulunmaktadır. Kahverengi akik taşının özelliklerine baktığımızda nazara karşı koruyucu etkisinin bulunduğunu belirtebiliriz. Bedeni güçlendiren tansiyonu dengeleyen bu doğal taş aynı zamanda uykusuzluk problemlerinin giderilmesini de sağlamaktadır. Sinire, strese iyi gelir ve kişiye şans getirir. Özgüveni artıran kahverengi akik taşı kişinin daha hoşgörülü davranmasını sağlar. Ayrıca ağrıları hafifletici özelliği de vardır.

Yeşil akik taşının özelliklerine baktığımızda cilt ve saç için etkili olduğunu belirtebiliriz. Ruhsal ve zihinsel hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Karaciğer için faydalıdır. Vücuttaki negatif enerjinin yok olmasını sağlamaktadır. Kan dolaşımının güçlenmesini sağlarken aynı zamanda akıl ve mantık gücünün gelişmesine de etki gösterir.

Sık kullanılan siyah akik taşı özelliklerine değinirsek; strese iyi geldiğini ve metabolizmayı hızlandırdığını belirtebiliriz. Cilt sorunlarını düzenleyen bu taş aynı zamanda korkaklık gibi düşüncelerin giderilmesi için etkilidir. Sağlık için de pek çok faydası vardır.

Gerçek kırmızı akik taşının insan sağlığı açısından pek çok etkisi olduğunu belirtebiliriz. Bunun başında kalp hastalıklarına karşı koruyucu olması gelmektedir. Damarların korunmasına yardımcı olmaktadır. Strese karşı koruyucudur ve kişiyi negatif düşüncelerden uzaklaştırarak mutlu olmasını sağlar. Uykusuzluk problemlerini iyileştirici etkisi vardır. Bu doğal taşın pembe, mavi, beyaz renkleri de bulunmaktadır.

Akik Taşı Nasıl Anlaşılır?

Sahtesi oldukça fazla olan gerçek akik taşının anlaşılması için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Eğer ki elinize aldığınızda sahte mi gerçek mi ayırt edemiyorsanız taşın ufak bir kısmını kırıp iç ve dış renk uyumuna bakabilirsiniz. Bu şekilde farkı anlayabilirsiniz. Kırmak istemiyorsanız ısıtma işlemi uygulayabilirsiniz. Sahte olanların dışında boya olduğu için yaktığınızda boyası yanar ve taşın gerçek halin ortaya çıkar. Bu işlemler ile taş gerçek mi değil mi anlayabilirsiniz.

Akik Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Gerçek akik taşı fiyatı sahte olana göre daha pahalıdır. Fakat genel olarak çok pahalı bir taş değildir. Yüzük, bileklik ya da kolye olarak bu doğal taşı takabilirsiniz. Dilerseniz internet üzerinde ya da aksesuar dükkanlarından bu taştan yapılmış aksesuarlardan alabilirsiniz.

 • akik taşı
 • akik taşı özelliklerş
 • akik taşı yüzük
 • akik taşı bileklik
 • akik taşının faydaları
 • akik taşı kolye
 • kahverengi akik taşı
 • akik taşının renkleri
 • akik taşı nasıl anlaşılır
 • gerçek akik taşı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Rambutan Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Türkiye'de Yetişir mi?