Sağlık

Marulun Faydaları Nelerdir? Çeşitleri Nelerdir? Kaç Kaloridir? Zayıflatır mı?

28 Ocak 2021 - 18:41:20
Marulun Faydaları Nelerdir? Çeşitleri Nelerdir? Kaç Kaloridir? Zayıflatır mı?

A ve C vitamini bakımından zengin olan marulun faydalarına baktığımızda içerisinde yer alan yüksek oranda lif, kalsiyum, şeker, demir, fosfor, magnezyum ve fosfor sayesinde sağlık açısından birçok olumlu etkisinin olduğunu belirtebiliriz. Besin değeri yüksek bir sebze olarak nitelendirilir.

Marulun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Genel olarak çiğ bir şekilde salatalarda tüketmiş olduğumuz marul, içerisinde bol miktarda antioksidan ve vitamin barındırmaktadır. Marulun faydalarına baktığımızda şu şekilde maddeler halinde sıralama yapabiliriz:

  • Kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan marul, kardiyovasküler hastalıklara ve beraberinde birtakım rahatsızlıklara neden olan LDL kolesterol seviyesini azaltmaktadır. Vücuttaki yağın ve kolesterol seviyesinin dengelenmesi konusunda etkilidir.
  • Ev C vitamini bakımından zengin olan göbek marulun faydalarına baktığımızda cilt hücrelerinin yenilenmesine katkı sağladığını görmekteyiz. Cildin daha parlak ve canlı durmasını sağlamaktadır. Kan dolaşımının hızlanmasına da katkı sağlayarak sivilce ve akne oluşumunu önlemektedir.
  • Yapılan araştırmalara göre marul suyu birtakım kanser hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Lösemi ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini önlemektedir.
  • Tip 2 diyabet riskinin azalmasına yardımcı olan bu doğal besin, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. İçerisinde anti-diyabetik bir karotenoid olan laktucaxanthin içermektedir.

Lif bakımından zengin olan sebzeler arasında gösterebileceğimiz marul, kabızlık ve şişkinlik problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan bu besine aynı zamanda bağırsak sağlığını düzenler ve bağırsak hareketlerinin işlevselliğini artırır.

Marulun Çeşitleri ve İsimler Nelerdir?

Günlük hayatta çok sık tükettiğimiz marulun çeşitleri bulunmaktadır. Çeşitli marul isimlerini ve özelliklerini sizler için araştırdık:

  • Leaf green: Bu marul yaygın olarak kullanılan ve çoğunlukla salatalara eklenen bir lezzetir. Yaprakları çıtır çıtır ve gevrektir. Yaprakları demetler halinde satılmaktadır.
  • Romaine / Cos: Bu marul türünün geniş ve uzun yaprakları bulunmaktadır. Leaf green çeşidine göre yaprakları daha fazladır ve baş taraı beyazdır. Sezar salatası gibi tariflerde bu marullardan yararlanılmaktadır.
  • Butterhead: Tereyağını andıran bir tada sahiptir ve geniş yaprakları bulunmaktadır. Tadı oldukça lezzetlidir.
  • Crisphead / Iceberg: Avrupa'da yetiştiriciliği yapılan bu marul sıcaklığa karşı dayanıklıdır. Küçük ve düz başlıdır. Bu özellikleri sayesinde lahana marul olarak da tanımlanmaktadır.
  • Celtuce ve Oilseed: Bu marul Çin'de yetiştirilir ve marulun yaprakları değil sapları yenir. Oldukça az sayıda yaprağı olması onun en belirgin özelliğidir.

Sebze besin grubu içerisinde yer alan marul ciddi bir vitamin deposu olarak nitelendirilmektedir. Farklı türleri ve her türünün farklı özellikleri bulunmaktadır. En iyi marul cinsi oldukça merak edilirken ülkemizde satılan ve salatalarda kullanmış olduğumuz marulların besin değerinin yüksek olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Marul Kaç Kaloridir? Zayıflatır mı?

Yaklaşık olarak 100 gram marulun kalorisi 14.8 kadardır. Yani kalorisi oldukça düşüktür. Ayrıca lif bakımından zengin olan ve metabolizma hızlandırıcı özelliği bulunan bu besin, kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık problemlerinin giderilmesini sağlamaktadır. Bu özellikleri sayesinde diyette sık sık tercih edilmektedir. Çok az yağ ve kalori içermesi sayesinde marul yiyerek kilo verdim diyen birçok kişiye rastlayabilirsiniz. Bol miktarda tüketilmesi tokluk etkisi meydana getirir. Bu sayede gün içerisinde daha besin tüketimi gerçekleşir.

Marulun Zararları Var mı?

Çoğunlukla faydalarından söz ettiğimiz marulun zararları çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin yabani marul cilde temas ettiği zaman tahrişe neden olabilir. Ayrıca gereğinden fazla marul yenmesi nefes darlığı oluşturabilir. Bazı marul türleri vücutta alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olur. Eğer ki vücudunuzda prostat büyümesi varsa marul tüketimi konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu tarz bir durumda doktorunuza danışarak tüketim sağlayınız.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: