Sağlık 23 Temmuz 2021 - 20:40:20

Milia Nedir? Neden Olur? Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Gider?

Milia Nedir? Neden Olur? Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Gider?

Milia; yaklaşık olarak 3mm'den küçük olan yüzeysel keratin kistlere verilen isimdir. Ucu beyaz olduğu için yağ bezesi ya da cilt üzerinde çıkan iltihaplı beyaz sivilceler ile karıştırılabilmektedir.

Milia Nedir? Nasıl Olur?

Yüz üzerinde çıkan keratin kistler olarak isimlendirilen milia, eğer birkaç tane olursa milium denmektedir. Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen bu durum keratinin cilt yüzeyinde sıkışması sonucunda meydana gelmektedir. Oldukça küçük olan bu yapılan sarı ya da beyaz renkte karşımıza çıkmaktadır. İltihaplı olmadığı için sivilce gibi ağrılı değildir. Yüzde ortaya çıktığı zaman uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gereken bu kistler kaşıntı meydana getirmezler. Elle sıkmak ya da herhangi bir cisim ile yok edilmesi farklı cilt problemlerini meydana getirmektedir.

Genel olarak yüz bölgesinde ortaya çıkan milia aynı zamanda genital bölge ve farklı bölgelerde de meydana gelebilmektedir. Çoğunlukla yanlış beslenme ve genetik birtakım özelliklere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülebilmektedir. Yağlı cilt tipine sahip olan kişiler eğer ki kişisel bakımlarını tam olarak düzenli ve eksiksiz bir şekilde yapmazlarsa bu tarz problemler ile karşılaşabilirler. Bu yağ yapıları uzmanlar tarafından temizlenmelidir. Toplu iğne başı büyüklüğünde görülebilen bu yapılara kesinlikle müdahale edilmemelidir.

Milia Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak yanlış beslenme cilt yüzeyinde milia ya da milium oluşması durumuna neden olabilir. Özellikle aşırı yağlı beslenme, dengesiz beslenme bu durumun sebepleri arasındadır. Milia sebeplerine baktığımızda göz altı damarlarında yağ birikmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Dış görünüş olarak estetik olmayan bir görünüm meydana getiren milia aynı zamanda farklı birtakım hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Kandaki yağ değerlerinin fazla olması sonucunda meydana gelen milia göz altlarında bir ya da birkaç tane oluşabilmektedir.

Günlük hayatta çok fazla kafein içeren içecek tüketmek ve ayrıca yağ içeren çok fazla besin tüketmek da bu durumun nedeni olabilmektedir. Bunların yanında uykusuzluk ya da sağlıksız bir hayat sürdürmek milia oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Sağlıksız ve dengesiz beslenmek vücuttaki yağ dengesinin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu durumdan ötürü dengeli beslenmeniz gerekmektedir. Ayrıca cilt bakımına da özen gösteriniz.

Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Gider?

Kesin ve kalıcı bir milia tedavisi uygulamak için öncelikle bu yağ bezelerinin neden oluştuğunu çözmek gerekmektedir. Eğer ki bu tarz bir problem söz konusu ise mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız. Doktorun yağacağı bazı testler dahilinde bunların oluşum nedenine yönelik çözümler sunulur. Cildinizi ve göz çevresini temiz tutmak, kişisel bakıma dikkat etmek bu konuda önem arz etmektedir. Rezene yağını düzenli bir şekilde göz çevresine uygulamak bu yağ bezelerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Papatya çayını demleyip ılık bir şekilde göz çevresine tonik olarak uygulamak da doğal bir tedavi yöntemidir. Avokado ve buğday maskesi de bu cilt problemi için uygulanan doğal bir maskedir.

Milia Bebeklerde Neden Olur?

Yenidoğan çocuklarda sıklıkla görülen bir cilt problemi olan milia, aynı zamanda henüz süt emme çağında olan çocuklarda da görülebilmektedir. Ter bezlerinin tıkanması sonucunda meydana gelen milia bebeklerin ter bezleri henüz gelişmediği için ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kalın giydirmek ve bazı ateşli hastalıklar da neden olabilir.

  • milia
  • milia nedir
  • milia neden olur
  • milia sebepleri
  • milia oluşumu
  • milia tedavisi
  • milia bebeklerde neden olur
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Buz Yemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?