Sağlık

Nane Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

06 Ağustos 2020 - 08:50:07
Nane Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? 

Nane suyu; A vitamini açısından oldukça zengin olan ve içerisinde bol miktarda kalsiyum, potasyum, magnezyum, folat ve omega 3 barındıran bir karışımdır.

Nane Suyunun Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan nane suyu, her gün taze bir şekilde tüketildiği zaman vücut sağlığını iyileştirici bir etki meydana getirmektedir. Ballıbaba ailesine ait bir bitki olan nane, dünya üzerinde yaklaşık olarak 30 kadar çeşide sahiptir. Temmuz ve ağustos aylarında yeşeren bu bitki kış aylarında taze bir şekilde tüketilebilmektedir. Özellikle limon ile birlikte tüketildiği zaman üst solunum yollarında meydana gelebilecek rahatsızlıkların giderilmesine de etki etmektedir.

Nanenin kaynatılması ile elde edilen nane suyu, vücuttaki toksin maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle yaz aylarında tüketildiği zaman serinletici etkisi sayesinde sıcaktan bunalmayı da önlemektedir. Nane ile birlikte salatalığın meyve sıkacağından geçirilmesi ile elde edilen su diyet yapan kişiler için oldukça faydalıdır. Kısa süre içerisinde metabolizmanın hızlanmasını ve sindirim sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca nane suyu kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesini, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlamaktadır. Safra kesesinde taş problemi olan kişiler için şifalı, faydalı etkiler meydana getirmektedir.

Nane Suyunun Zararları Nelerdir?

Faydaları ile bildiğimiz nane suyunun yan etkileri oluşabilmektedir. Öncelikle nane suyunun aşırı bir şekilde tüketilmesi boğaz tahrişine sebebiyet verebilmektedir. Bununla birlikte burunda tahriş de oluşturabilir. Saf mentol şekilde tüketilen naneler zehirli etkiler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle hiçbir zaman dahili bir şekilde kullanılmaması gerekmektedir.

Reflü hastalığı olan kişiler nane suyu tüketirken dikkatli olmalıdır. Çünkü midede yer alan asidin yemek borusuna ulaşmasına sebebiyet verebilir ve bu da rahatsızlığın artış göstermesine etki eder. Gebelik döneminde nane suyunun tüketilmesi çok fazla tavsiye edilmemektedir. Güçlü bir çözücü olduğu için rahimin zarar görmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu konuda kesin ve net bilgiyi doktorunuza danışarak almanız gerekmektedir.

Nane Suyu Nasıl Yapılır?

Taze nanelerin belli miktar su ile birlikte kaynatılması sonucunda elde edilen nane suyu aynı zaman çay şeklinde de tüketilebilmektedir. Çay şeklinde tüketildiğinde içerisinde limon da eklenir ve bu şeklide demlenmesi sağlanır. Özelikle soğuk algınlığı ve mide bulantısı gibi problemler için faydalı olmaktadır. Naneyi su ile birlikte kaynatarak daha sonra soğuk bir şekilde tüketim sağlayabilirsiniz.

Nane Suyu Neye İyi Gelir?

Ferahlatıcı bir etkiye sahip olan nane suyu, ağız kokusu gibi kötü etkileri giderme konusunda etkilidir. Aynı zamanda diş eti sağlığının korunmasını da sağlamaktadır. Bağırsakların temizlenmesini sağlarken virüs ve bakterilere karşı vücudu korur. Böylece hastalık riskinin azalmasını sağlarken aynı zamanda bağışıklığın güçlenmesine de katkı sağlar. Migren ağrılarının hafifletilmesi için de bu doğal bitkiden yararlanılabilmektedir. Cildin temizlenmesine yardımcı olan nane aynı zamanda beyin sağlığının korunmasına da etki eder.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: