Sağlık

Turşu Suyu Tarifi Nedir? Faydaları ve Zararları

06 Ağustos 2020 - 20:40:14
Turşu Suyu Tarifi Nedir? Faydaları ve Zararları

Turşu suyu, çeşitli sebze ve meyvelerden yapılan, tuzlu ve sirkeli suda belli bir süre bekledikten sonra besinlerin asidik özelliklerinin suya karışması şeklinde elde edilmektedir.

Turşu Suyu Tarifi Nedir?

Yazın taze bir şekilde dalından koparılan sebzelerin ve meyvelerin kış aylarında da tüketilmesi anlamına gelen turşu, sebzelerin ve meyvelerin belli bir süre tuzlu ve asitli çözeltide belli bir süre boyunca saklanabilmesi olarak nitelendirilmektedir. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan turşu aynı zamanda sağlık için faydalı sayesinde de bol miktarda tüketilmektedir. Turşu; salatalık, havuç, lahana, biber, yeşil domates, yaban eriği, kabak, pancar, fasulye, ayva ve alma gibi pek çok sebze ve meyveden elde edilmektedir. Lezzetli bir turşu suyu tarifi için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

  • 5 su bardağı yani 1 litre miktarında kaynamış içme suyu
  • 1 çay bardağı kadar sirke
  • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 tane limonun suyu
  • İsteğe bağlı olarak 2 çay kaşığı şeker

Yapılışı: Bir tencerenin içerisine sıcak suyu ve beraberin tüm malzemeleri ekleyiniz. Tuz eriyene kadar karıştırıp daha sonra soğumaya bırakınız. Temiz kavanozların içerisinde turşusunu kurmak isteğiniz sebzeleri koyunuz. Daha sonra üzerlerin belli ölçüde turşu suyu ilave edip ağzını sıkıca kapatınız. Serin ve kuru bir yerde belli bir süre bekletiniz. Bu bekleme sürecinde laktik fermantasyon gerçekleşir ve sebzeler turşu halini alır.

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Vücutta kas arasında biriken toksinlerin atılmasını sağlayan turşu suyu aynı zamanda gün içerisinde hareketsiz kalmaktan meydana gelen kasılmaların giderilmesine yardımcı olur. Hava değişimi nedeniyle vücut ısısında değişiklik oluşturur ve buna sıvı kaybı meydana getirmektedir. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasına yardımcı olan turşu suyu, vücuttaki sıvı oranının düzenlenmesine yardımcı olur.

Antioksidan açısından zengin olan turşu suyu bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Vücutta yağ birikiminin önlenmesini sağlar ve böylece metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kısa süre içerisinde kilo veriminin gerçekleşmesine katkı sağlar. Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda sinir sisteminin onarılmasına etki eder.

Turşu Suyunun Zararları Nelerdir?

Mide rahatsızlığı olan kişilerin turşu suyunu çok fazla tüketmemesi gerekmektedir. Çünkü midede ağrı oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. İçerisindeki tuz oranı fazla olan turşu suyu, vücudun ödem toplamasına neden olabilir. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarının da tüketmemesi gerekmektedir. Aksi durumda tansiyonun çok daha fazla yükselmesine sebep olabilir. Turşu suyu yeterli oranda tüketildiği zaman oldukça faydalı olurken aşırı miktarda tüketilmesi vücuda zarar vermektedir.

Turşu Suyunun Kalorisi Ne Kadar?

İçeriği oldukça faydalı olan turşu suyunun kalorisi 100 ml için 10 kcal'dır. Yaklaşık olarak 1 bardak tüketilmesi ise 19 kaloridir. Yüksek bir kaloriye sahip olmadığında tüketimi rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. Fakat aşırı tüketimden sakınmanız gerekmektedir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: