Nar çiçeği çayı zayıflatırmı? Yapılışı, Faydaları, Zararları
Zayıflama

Nar Çiçeği Çayı Zayıflatırmı? Yapılışı, Faydaları, Zararları

23 Şubat 2019 - 13:40:29

Nar çiçeği çayı; mekke gülü olarak da adlandırılan ve yağ yakmaya yardımcı olan doğal bir bitki çayıdır.

Nar Çiçeği Çayı Zayıflatır mı?

C vitamini açısından zengin ve aynı zamanda potasyum, demir deposu olan, kan şekerini ve kolesterolü dengelemek gibi etkileri olan nar meyvesinin çiçeklerinden elde edilen nar çiçeği çayı, içerisinde bulunan doğal bileşenler sayesinde yağ yakımı gerçekleştirerek zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Nar çiçeği çayı tatlı krizlerini, kabızlık sorunlarını, mide şişkinliklerini ortadan kaldırmaya ve buna bağlı olarak iştahı azaltmaya yardımcı olarak kilo verdirmeye yardımcı olur. Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak vücudun doğal yollardan yağ yakmasında etkili olur. Biraz ekşimsi bir tada sahip olduğu için ekşi çay olarak da adlandırılabilmektedir. İçerisinde bulunan antioksidanlar vücuttan toksin atmaya yardımcı olur ve böylece detoks etkisi meydana gelir. Bu da ödem ve şişkinlik gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlar.

Nar Çiçeği Çayının Faydaları Nelerdir?

Nar çiçeği çayı vücutta adeta antibiyotik etkisi meydana getirir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. İçerisinde bulunan c vitamini özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı direncin artmasına yardımcı olur. Vücuttaki iltihapların giderilmesine etki eder. Kaynatıp ağzınızda 1-2 dakika beklettiğinizde diş etlerinize sağladığı faydaya şahit olabilirsiniz. Kanserli hücre sayısını azalttığına dair araştırmalar da mevcuttur. Nar çiçeği çayının hücre yenileyici etkisi bulunmaktadır. Bu özelliği cilt sağlığının gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Cildin daha parlak ve güzel görünmesini sağlamaktadır. Bunların yanı sıra yüksek tansiyon ve kötü kolesterol üzerinde dengeleyici bir etki meydana getirir. Bağırsakların dostudur ve sindirim problemlerinin düzelmesine destek olur. Bu etkisi sayesinde yağ yakımına ve zayıflamaya da destek olmaktadır. Basen ve bel bölgesinin zayıflamasına destek olur. Bu doğal çay sayesinde kalıcı kilo vermek mümkün hale gelir. Çünkü iştahı dengeliyor ve tatlı krizlerini önlüyor. Böylece kilo verme süreci daha verimli geçiyor.

Nar Çiçeği Çayının Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Genel olarak nar çiçeği çayı faydalıdır. Fakat bazı durumlarda birtakım yan etkiler oluşturabilmektedir. Öncelikle aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Önerildiği kadar yeterlidir. bunun yanı sıra hamile kadınların içmesi tehlikeli olabilir. İlaç kullanan tansiyon ve kolesterol hastaları bu çayı içtiğinde ilaçla etkileşim meydana gelebilir. Bu nedenle doktor onayı alınmalıdır.

Nar Çiçeği Yapılışı Nasıldır? Tarifi ve Kullanımı

Hemen hemen her aktarda nar çiçeği bulmak kolaydır. Aktardan alacağınız nar çiçeğini kaynamış suyun içerisine bir tutam atınız. 3-5 dakika demlenmesini bekleyip ardından afiyetle içebilirsiniz. Bu çayın sıcak olarak tüketilmesi önerilir. Fakat dilerseniz tamamen soğumasını bekledikten sonra içerisine buz atarak soğuk bir şekilde kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak içine limon, karanfil ya da tarçın ekleyebilirsiniz. Aşırı tüketimden kaçınınız. aşırı tüketmek daha fazla zayıflama sağlamamaktadır. Basit tarifli nar çiçeği çayı hem zayıflamak için hem de bağışıklık güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

Yorumlar
Çiçek Sezen 25 Şubat 2019 - 10:22:05 Nar çiçeği çayının cilde faydalarından yararlanmak için nasıl kullanmak gerekiyor onu merak ediyorum. İçmek yeterli mi acaba? Birde kaç kalori o önemli benim için. Çünkü yeni kilo verdim yediğim ve içtiğim her şeye dikkat ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: