Nükleer enerjinin zararları ve yararları nelerdir? Kullanım alanları nedir?
Yaşam

Nükleer Enerjinin Zararları ve Yararları Nelerdir? Kullanım Alanları Nedir?

17 Haziran 2018 - 07:43:22

Teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan nükleer enerji, son dönemin en çok tartışılan konularından birisi olurken insanlık için çok sayıda faydası ve zararı bulunan bir yöntemdir.

Nükleer Enerji Nedir? Ne İşe Yarar?

Atom parçaları üzerinde yapılan araştırmalar, atomun parçalanması işlemi sonucunda enerji açığa çıktığını göstermektedir. Bunun keşfinin ardından insanlar bu ortaya çıkan büyük enerjiyi rahatlıkla farklı sektörlerde kullanabileceklerini düşünerek bu konunun üzerine büyük bir ağırlık vermişler ve günümüzde nükleer enerji olarak isimlendirilen enerji türünü ortaya çıkarmışlardır. Ağır atom çekirdeklerine nötron bombardımanın yapılması durumunda çekirdekler parçalanır ve bu işleme fisyon adı verilir. Buna ek olarak hafif atom çekirdeklerinin birleşme tepkimeleri füzyon olarak isimlendirilir ve bu tepkimelerde de enerji açığa çıkar. Fisyon ve füzyon tepkimeleri kullanılarak elde edilen enerji de nükleer enerji olarak isimlendirilir.

Nükleer Enerjinin Zararları Nelerdir?

Nükleer enerjinin elde edilebilmesi için kurulan nükleer santraller birçok farklı şekilde protesto edilir. Bu protestoların başlıca sebebi de bu enerjinin insanlar için ortaya çıkardığı zararlı etmenlerdir. Bunlardan ilki nükleer enerjinin üretildiği sırada açığa çıkan atık maddelerdir. Bu atık maddeler radyasyon yayarak etraftaki insanların çeşitli hastalıklara yakalanmasına sebep olabilir. Bunun yanında oldukça riskli bir teknolojidir ve patlamaların yaşanması çok uzak bir ihtimal olarak görülmez. Savaş ya da terör ile mücadele dönemlerinde açık bir hedef haline gelmektedir ve bu sebeple etrafındaki insanları da ciddi şekilde tehdit eder.

Nükleer Enerjinin Yararları Nelerdir?

Kısa süre içerisinde çok yüksek düzeyde enerji üretimini sağlamaktadır. Buna ek olarak çevre kirliliği sorunlarının yaşanmamasını sağlamaktadır. Bu konuda diğer enerji üretim seçeneklerine göre oldukça temizdir. Çevreye salınan karbon daha düşük seviyelerdedir. Bu da ozon tabakasının daha fazla zarar görmesini engelleyen durumların başında yer alır. Küresel ısınmaya karşı kullanılabilecek en doğru enerji üretim seçeneği olarak nükleer enerji gösterilebilir. Enerji kaynaklarının tamamen doğru şekilde kullanımında etkili bir yöntem olmaktadır.

Nükleer Enerjinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Nükleer enerjinin tüm dünya için kullanım alanları önem göstermektedir. İlk olarak tıp alanında nükleer enerjinin kullanımı ile birlikte birçok hastalık tedavi edilebilmektedir. Buna ek olarak tarım ve sanayi alanlarında da nükleer enerji kullanılır ve verimin artırılmasında önemli rol oynar. Bilimsel araştırmaların merkezinde de nükleer enerji yer almaktadır. Günümüzde bilimsel araştırmaların ulaştığı en uç noktalarda genel olarak bu enerji kullanılmaktadır. Askeri alanlarda kullanımı da son derece yaygın bir durumdur. Savaş gemilerinin ya da denizaltıların üretiminde nükleer enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm dünyada devam uzay çalışmalarında da nükleer enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Yaşadığımız bu dönemde dünya üzerinde uzay alanında yaşanan en önemli ilerlemelerin tamamında nükleer enerji kullanılmıştır. Genel olarak zararları tartışılıyor olsa da nükleer enerji birçok yönden insanlığa faydalı gelişmelerden birisidir.

Yorumlar
Hüseyin Akduman 17 Haziran 2018 - 07:53:22 Nükleer enerjide kullanılan maddeler nelerdir? Nasıl üretilir? Bir ülke için daha çok faydaları mı var yoksa yararları mı var tam emin olamıyorum. Olumlu ve olumsuz yönleri hakkında biraz araştırma yapmaya başladım. Bu enerjinin geleceği var mı emin değilim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: