Sağlık 10 Mayıs 2021 - 04:27:49

Obezite Ameliyatı Nedir? Şartları, Riskleri, Yan Etkileri, Fiyatları

Obezite Ameliyatı Nedir? Şartları, Riskleri, Yan Etkileri, Fiyatları

Obezite ameliyatı kilolu kişilerin ince bir bedene sahip olmak için yaptırdığı ve yan etkileri olan operasyondur.

Obezite Ameliyatı Nedir? Nasıl Olur?

Diğer ismi ile mide küçülme ameliyatı olan bu operasyon zımbalama tekniği ile yapılmaktadır. Bu yöntem aracılığı ile midenin bir kısmı ayrılarak fazla olan mide tamamen dışarı atılmaktadır. Ameliyatın amacı midenin yüzde yetmiş beş oranında hacminin küçültülmesidir. Midenin küçülmesi ile kişi normalden daha az olarak yemek yemektedir. Mide küçüldüğü zaman zayıflama sürecine geçiş yapılır. Midenin ameliyattan sonraki hali tüpü andırmaktadır. Obezite rahatsızlığı olan ve kilo veremeyen kişiler bu ameliyatı yaptırmaktadır. Ameliyat uzman bir cerrah tarafından yapılır. Küçük mideye sahip olan kişi talep etse bile fazla oranda yemek yiyememektedir. Bireyin eski tokluk hissi ile yeni tokluk hissi arasında değişimler meydana gelir. Ameliyattan kaynaklı olarak kişi uzun süre tok hissedebilmektedir. Küçülen mide görevini yerine getirme sürecine devam etmektedir.

Obezite Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Ciddi risklerden bir tanesi ölüm olarak belirtilir. Yapılan her operasyonun riski vardır. Fakat bu ameliyatın riski daha fazladır. Saç dökülmesi sık rastlanan risklerden biridir. Bu ameliyatı yaptıran çoğu kişide saç dökülmeleri görülür. Bu sorun ameliyat dışında vitamin ve mineral eksikliğinden de meydana gelebilmektedir. Mineral ve vitamin takviyesi yaparak saçların eski haline getirilmesi mümkündür. Mide küçültme ameliyatından sonra kaçak olabilmektedir. Dikişler tam birleşemeyebilir. Bu durumda enfeksiyonlar meydana gelir. Enfeksiyondan kaynaklı olarak ateşlenmeler oluşmaktadır. Acil müdahale edilmemesi halinde durum ölümle sonuçlanabilmektedir. Bireylerin en çok korktuğu tehlike ölüm olarak ifade edilir. Bunların dışında kansızlık, üşüme gibi yan etkiler oluşabilir. Sık rastlanan diğer problemlerden biri de cilt sarkmasıdır. Hızlı bir şekilde kilo verildiği için meme, bacak, gıdı, kol, karın, bacak, basen gibi bölgelerde sarkmalar görülmektedir.

Obezite Ameliyatı Yan Etkileri Nelerdir?

Obezite ameliyatı sonrası mide tam tersine genişleyebilir. Bu durumdan dolayı kişi eski yeme tarzına dönüş yapmaktadır. Yeme düzeninin eski hale dönmesinden dolayı kişiler kilo alabilmektedir. Unutkanlıklara rastlanabilir. B12 vitamini eksikliği yüzünden ciddi anlamda unutkanlıklar oluşur. Ayakkabı giymeden çıkmak gibi unutulması garip gelen durumlar dahi unutulabilmektedir. Bu durumun meydana gelmesi kişinin stres yaşamasına, kendini mutsuz hissetmesine ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açmaktadır. Tansiyon, şeker gibi problemlerden kaynaklı olarak bayılmalar kaçınılmaz duruma gelir. Yine aynı şekilde tansiyonun düzensiz olması baş dönmelerine yol açmaktadır. Mide küçüldüğü zaman az yemek tüketilir fakat kişi gereğinden fazla besin aldığında kusma riski oluşur. Bir noktadan sonra kusması kişinin yaşam tarzı haline gelmektedir. Midenin belli bir bölümü alındıktan sonra yeni mideye alışılırken bulantı hisleri olabilmektedir. Fazla besin almamak kabızlığa neden olabilir.

Obezite Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Obezite ameliyatı ile ilgili fiyat bilgisi almak için ameliyatın yapılacağı hastane ile görüşülmesi gerekmektedir.

  • obezite ameliyatı
  • obezite ameliyatı nedir
  • obezite ameliyatı riskleri
  • obezite ameliyatı yan etkileri
  • obezite ameliyatı fiyatı
Yorumlar
Şirin altun Obeziteyle baş edebilmek için mide küçültme ameliyatı olmak istiyorum. Her geçen gün kilo alıyorum ve bunu engelleyemiyorum. Bu ameliyatı olanlar var mı? Fiyatları ne kadar? Sonrasında herhangi bir kötü durumu söz konusu olur mu? cevapla
yorum yaz
Tarçınlı Süt ile Zayıflama Formülü Nedir? Tarçınlı Süt İçmek Zayıflatırmı?