Oje Kilo Aldırır mı? Oje Sürmek Kilo Yapar mı?
Zayıflama

Oje Kilo Aldırır mı? Oje Sürmek Kilo Yapar mı?

04 Şubat 2020 - 20:40:46

Tırnakların daha bakımlı ve güzel gözükmesini sağlayan ojeler, hormon dengesinde bozulmaya yol açtığı için kilo almaya neden olmaktadır.

Oje Kilo Aldırır mı?

Kadınların oldukça sevdiği ve hemen hemen her renginin bulunduğu ojeler bakımlı ellerin bir göstergesi olarak nitelendirilmektedir. Giyilen kıyafete ya da yapılan makyaja göre farklı renkler sürülebilmektedir. Ayrıca son yıllarda ojelerden yapılan tırnak figürleri de pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Kadınların vazgeçemediği kozmetik ürünlerinden biri olan oje sürmenin bilinmeyen etkileri yapılan son dönem araştırmaları ile ortaya koyulmuştur.

Yaklaşık olarak 3000 oje üzerinden yapılan incelemede yarısının hormon dengesini bozarak vücutta yağ depolanmasına neden olduğu gözlemlenmiştir. Hormon dengesi kilo vermesi aşamasında oldukça önemlidir. Eğer hormonlar da fazla ya da az salgılanma durumu oluşursa vücudun yağ emiliminde artış olur. Vücut her tükettiği besinden yağ depolar ve bunun sonucunda aşırı kilo alımı meydana gelir. Obezite tarzı rahatsızlıklar genel olarak vücutta aşırı yağ depolanması ile meydana gelmektedir. Yapılan inceleme ve araştırmalara göre tüketilmediği halde hormon bozukluğu meydana getirerek kilo alımına neden olan ojelerin bulunduğu gözlemlenmiştir.

Oje Sürmek Kilo Aldırır mı?

Her ne kadar tükettiğimiz besinler nedeniyle kilo alsak da tüketmediğimiz halde vücudumuzda yağ depolanmasına neden olan dış faktörler de bulunmaktadır. Bunlardan biri oje sürmektir. Uzmanlarda göre tırnaklara sürülen ojeler daha sonrasında kana karışıyor ve endokrin çevre bozucu etki meydana getirerek metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olur. Metabolizma yavaş çalıştığında vücutta kalori yakımı gerçekleşmez ve bu durumda yağ depolama meydana gelir. Kalori yakımının gerçekleşmemesi enerjinin yağa dönüşmesine yani kilo almaya neden olur. Oje sürmek kilo aldırır mı diye merak ediyorsanız bu etki her ne kadar dolaylı gibi gözükse de asıl olarak doğrudan meydana geldiğini görebilirsiniz.

Ojeyi sürdükten sonra vücut tarafından emilmeye başlamaktadır. Emilen oje kana karıştığı için direkt olarak vücutta hormon dengesizliği meydana getirmektedir. Oldukça kaygı verici bir durum olarak nitelendirile ojenin kiloya etkisi son zamanlarda pek çok uzman tarafından dile getirilmektedir. Gencinden yaşlısına kadınların vazgeçemediği bu kozmetik ürünler vücuda zarar verebilmektedir.

Oje Sürmenin Zararları Nelerdir?

Kimyasal bileşenler içeren ojelerin zararlarından şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Cildin tahriş olmasına neden olabilir. Alerjen etkileri nedeniyle yan etki meydana getirebilmektedir.
  • Metabolizmayı etkilediği için vücutta toksin birikmesine neden olmaktadır.
  • İçerisinde bulunan maddeler kana karıştığı zaman vücutta birtakım enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir.
  • Sinir sistemini ve üreme sistemini etkileyebilir ve zarar verebilir.
  • Direkt olarak kana karışması içerisindeki kimyasal maddelerin vücut tarafından emilmesine neden olur.

Ojelerin zararları aynı zamanda onları çıkarmaya yardımcı olan karışımlarla devam etmektedir. Ojenin tırnaktan çıkmasını sağlayan kimyasal madde sağlık için zararlıdır.

Oje Tırnakta Kaç Gün Kalmalı?

Sık sık oje sümek ve uzun süre çıkarmamak, tırnakların havasız kalmasına, kabuklaşmasına ve çabuk kırılmasına neden olmaktadır. Vücutta toksin birikmesine neden olan ojeler daha sonra farklı hastalıkları oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle uzun süre tırnakta tutulmalıdır. Çıkartıldıktan sonra da 1-2 gün tırnakların dinlenmesi gerekmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: