Yaşam

Ombre Nedir? Nasıl Yapılır?

13 Ekim 2017 - 08:27:46
Ombre nedir? Nasıl yapılır?

Ombre son yıllarda birçok bayanın tercih ettiği renk tekniği olarak adlandırılmaktadır. Saçların rengi bayanların görünümünde çok önemli bir yer tutar.

Ombre Nedir, Ne Demek?

Fransızcadan dilimize geçen ombre kelimesi gölge olarak çevrilebilse de tam olarak bu anlamı karşılamamaktadır. Saçların uç kısımlarının normalden daha açık renk yapılması işlemi ombre olarak isimlendirilmektedir. Bu işlemin ülkemizde yapılmaya başladığı ilk dönemde yalnızca sarı renklerde uygulanırken günümüzde birçok farklı renkte bu işlem uygulanabilmektedir. Genel olarak sarı renk ağırlıkta olsa da mavi, gri, pembe ya da yeşil gibi renklerde de bu işlem uygulanmaktadır. Genelde bayanların kendi yüzlerine uyan modeli seçmeleri ve cesur kararlar vermeleri bu renkleri ortaya çıkarmaktadır.

Ombre Yaptıranlar Memnun mu? Rengi Nasıl Seçilir?

Direkt olarak bir bayan tarif edildiğinde saç rengi de kullanılırken bu durum saç renginin görünüşün üzerinde büyük bir etkisi olduğunu kanıtlamaktadır. Bu sebeple de bayanlar her zaman kendilerine en uygun rengi seçme çabası içerisinde olurken bazen de hayatlarında keskin bir değişiklik yapmak için saç renklerini değiştirebilirler. Ombre ile saçlar çok daha etkileyici bir görünüme kavuşurken çok sayıda rengi bünyesinde barındırabiliyor. Bu işlemi yaptıranlar genelde görünümden memnun kalmaktadır.

Ombre Nasıl Yapılır? Yapılışı ve Uygulanışı

Ombre işlemi için özel salonlara giden bayanlara birkaç saat içerisinde bu işlem uygulanabilmektedir. Ombre işlemi gerçekleşirken en önemli etmen saç üzerindeki renk geçişinin kusursuz bir biçimde sağlanmasıdır. Basit olarak düşünüldüğünde saçın hangi noktadan itibaren daha açık bir renk almaya başladığı tam olarak kestirilememektedir. Bu sebeple de birçok farklı renk farklı alanlarda kullanılabilir. Bu işlemin yapılması uzman kişiler için son derece kolaydır. Ancak sürekli olarak saçın küçük bir bölümünde bu işlem uygulandığı için biraz zaman alan bir işlem olarak görülmektedir.

Ombre Tarifi Nedir? Nasıl Olur?

Bayanlar özel koltuklarda otururken saçlarının üst kısımları toplanmaktadır. Sonrasında yalnızca bu işlemin uygulanacağı alt kısım serbest bir şekilde bırakılmaktadır. Bu aşamada kuaförler saçın belirli bir kısmını ayırarak özel bir malzemenin üzerinde boyama işlemini yapmaktadır. Genel olarak bu malzeme olarak folyolar tercih edilmektedir. Sonrasında bu folyo ile sarılan saçın alt kısmı farklı bir renge bürünürken bu sayede her alan farklı bir renkte boyanmaktadır. Böylece renk geçişi kusursuz bir biçimde sağlanabilir.

Ombre Yaptırmanın Fiyatı Ne Kadar?

Ombre yapılırken fiyat konusunda son derece esnek bir durum söz konusu olmaktadır. Bir yandan saçın uzunluğu, bir yandan seçilen renk bir yandan uygulanan yöntem ve salonun kalitesi fiyatı etkilemektedir. Genel olarak bayanlar bu işlem için 150 TL ile 550 TL arasında değişen bir ücret ödemektedir. Çok iyi bir verim almak isteyen bayanların yüksek ücretleri ödemekten çekinmemesi oldukça önemlidir. Aksi halde saçlarının görünüşü eskisine göre çok daha kötü de olabilir. Bu sebeple kaliteli ve işlerinde uzman olan noktalarda bu boyama işleminin yapılması çok büyük önem taşımaktadır.

Yorumlar
Dilan Ayberk 05 Ekim 2017 - 16:15:33 Ombr saç diplerine girilmeden yapılan bir boya işlemi diye biliyorum. Ama bazen saç rengi çok koyuysa dipleri de açıyorlar. Ama gayet hoş ve doğal bir uygulama ben çok beğeniyorum.cevapla
Gülser Tanır 29 Ağustos 2018 - 15:34:05 Ombre yaptırmak istiyorum ama sonrasında bakımı nasıl olmalı onu bilmiyorum. Bide saç rengim siyah. Ombreden önce kumral bir renge boyatmak gerekiyor mu? Koyu saç renkleri için hangi renk tercih ediliyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: