Sağlık 19 Aralık 2020 - 21:21:45

Pitaya Bitkisi Bakımı ve Fiyatı

Pitaya Bitkisi Bakımı ve Fiyatı

Görünüşü ile dikkatleri kısa süre içerisinde kendisine çeken pitaya bitkisi aynı zamanda ejder meyvesi olarak da bilinmektedir.

Pitaya Bitkisi Nedir? Nerede Yetişir?

Ülkemize yeni bir meyve girdiğinde kısa sürede insanların dikkatini çekmekte ve hızla tüketilmeye başlanmaktadır. Görünüşü ile birlikte dikkatleri üzerine çekebilen ejder meyvesi de bunlardan birisidir. Bitkiler alemindeki adı pitaya olan bu ürün, dışındaki kalın pembe kabuğunun içerisinde siyah noktaları olan beyaz bir yapıdadır. İçindeki beyaz kısmı bazı türlerinde kırmızı olabilmektedir. Ülkemizde de hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başlayan bu meyve, Güney Amerika'da bolca yetiştirilmektedir. Meksika, Endonezya, Vietnam ya da Malezya gibi ülkeler de bu ürünün üretiminde söz sahibi olan ülkelerdir. Son dönemde ülkemizin de uygun olan bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Pitaya Bitkisi Bakımı Nasıl Olur?

Ülkemizde yetiştiriciliğine başlanan bu meyvenin bakımı son derece zordur. Özel alanlarda yetiştirilmeye başlanan meyvenin her bir tohumu yüksek fiyattan alıcı bulmaktadır. Bu sebeple de yetiştiriciliğine başlarken verilmesi gereken yüksek bir ücret ortaya çıkar. Ancak sonrasında verilen bu ücretin karşılığını en iyi biçimde vermektedir. Bu ürünün yetiştiriciliğine başlayan kişiler, eskiden üretimini yaptıkları patates ya da domates gibi ürünlere nazaran çok daha yüksek kazanç sağladıklarını belirtmişlerdir. Sıcak iklimleri seven bir ürün olurken kış aylarında yağmura ihtiyaç duymaktadır. Bu da ülkemizin her yerinde yetiştirilemeyeceğini göstermektedir.

Pitaya Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bolca C vitamini bulunduran meyvelerden birisi olarak gösterilen pitaya bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve hastalıklardan korunmada çok önemli bir yardımcıdır. Buna ek olarak içerisindeki kalsiyum oranı da çok ciddi seviyelerdedir. Bu sebeple kemiklerin ve diş yapısının gelişimde faydalı bir ürün olarak gösterilmektedir. Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyon hastalarına yardımcı olan bu meyve, likopen içerdiği için kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de oldukça azaltmaktadır. İçerisinde düşük miktarda şeker olduğundan diyabet hastalarının kullanabileceği ürünlerden birisi olarak gösterilir. Bunun yanında kalorisi yok denecek kadar azdır ve diyet dostu bir üründür. Diyetlerde rahatlıkla ara öğün olarak tüketilebilmektedir.

Pitaya Bitkisinin Fiyatı Ne Kadar? Nasıl Kullanılır?

Bu mucize meyveyi satın almak isteyen kişiler, tanesi için 15 TL fiyatı gözden çıkarmak zorundadır. Tropikal ürünlerin satışını yapan marketlerde bulabilecekleri bu meyveyi aynı zamanda Mersin'de halk pazarında da bulabilirler. Bu fiyata alınan ilgi çekici pitaya bitkisi, dışındaki pembe kabuğu soyulduktan sonra rahatlıkla tüketilebilmektedir. Genel olarak siyah noktalı beyaz kısmı küp şeklinde doğranarak tüketilmektedir. Tatlıların yanında sunulduğunda tabağa muhteşem bir şıklık katabilmektedir. Daha uzun dilimler halinde kesilerek farklı tasarımlar da oluşturulabilmektedir. Fiyatı oldukça yüksek olan pitaya bitkisi ya da ejder meyvesi, lezzet olarak çok muhteşem bir zevk vermese de görüntü bazında en güzel meyveler arasında olduğunu kesinlikle söylenebilir. Bu sebeple de genel olarak tatlılara ya da salatalara renk katması amacıyla kullanılmaktadır.

  • pitaya bitkisi
  • pitaya bitkisi nedir
  • pitaya bitkisi bakımı
  • pitaya bitkisinin faydaları
  • pitaya bitkisi fiyatı
Yorumlar
Seher Özcan Pitaya bitkisi neye iyi gelir ve nerede yetişir diye merak ediyordum biraz araştırdıktan sonra ülkemizde de son dönemler epeyce satışının yapıldığını duydum. Ejder meyvesi ile bu aynı mı yoksa ikisi benzer mi onu tam anlayamadım. cevapla
yorum yaz
Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanmalı? Sirkeli Suda Ne Kadar Bekletilir?