Protein tozu nedir? Zararları ve faydaları
Yaşam

Protein Tozu Nedir? Zararları ve Faydaları

28 Ekim 2017 - 12:59:56

Protein tozu sporcuların hızlı ve sağlıklı bir şekilde günlük alması gereken protein ihtiyacını sağlayan bir gıda olmaktadır.

Protein Tozu Nedir, Ne Demek?

Bu tozla beraber vücudun kas oluşumu kolay bir şekilde oluşacağından sporcular tarafından tercih edilmektedir. Bu tozu sağlıklı bir gıda olmaktadır ve uzmanlar tarafından da tavsiye edilebilmektedir. Ülkemizde de özellikle son yıllarda sağlıklı beslenme ve vücut geliştirmeye olan ilgi bu tür besinlere olan ilgiyi de arttırmıştır. Bu tozların çikolatalı, çilekli, vanilyalı gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Protein tozu kas yapımı için gerek duyulan proteini seri ve hızlı bir şekilde almak için kullanılmaktadır. Bu protein tozları peynir altı suyu izole edilerek elde edilir. Vücudumuzun temel yapı taşlarından biride proteinlerdir. Hücreler kendini sürekli yenileyip geliştiğinden dolayı vücut bu besinlere karşı her daim ihtiyaç duyar. Özellikle spora yeni başlayanların kullandığı bir besindir. Aşırıya kaçmadan kullanmak gerekmektedir. Aşırı kullanımı halinde ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sebeple bir uzman tarafından yardım alınarak kullanılması daha uygun olacaktır.

Günlük Protein İhtiyacı Nedir?

Sağlıklı bir kişi günlük alması gereken protein gereksinimini protein tozları ile karşılayabilmektedir. Günlük olarak alınacak miktar olarak 0.8 ve 1.0 gr arası bir protein ihtiyacı bulunmaktadır. Bazı durumlarda bu miktar değişiklik gösterebilmektedir. Fazla protein alımı ciğerlerin ve böbreklerin fazla yorulmasına sebep olabilmektedir.

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Hücreleri yeniler ve onarır.
  • Enerji sağlamaktadır.
  • Hücrelerin iç ve dış ozmotik sıvılarını dengede kalmasını sağlar.
  • Güç vermektedir.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu proteini karşılar.
  • Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Kan hücrelerindeki hemoglobin yapısında oksijeni taşıma görevi görmektedir.
  • Kas ve sinir sisteminin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
  • Metabolizmayı hızlandırması sebebiyle kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Doktorlar ile yapılan görüşmelerde protein tozlarının vücuda direkt olarak bir zararı bulunmamaktadır. Aşırı kullanımı halinde zararı olacağı ifade edilmektedir.Bu sebeple aşırı kullanmaması gerekmektedir. Çok fazla protein tozu kullanımı ciğerlerin ve böbreklerin çok fazla çalışmasına sebep olacağından ötürü bu organların işlevlerini aksatmasına ve bu yüzden sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Bazı insanların bu tarz gıdalar tüketirken uzman kontrolü ile kullanması daha uygun olacaktır. Çünkü bazı kişilerde protein tozları alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Protein tozları kilo aldırmakta mıdır gibi sorular da sıkça sorulmaktadır. Protein tozu alımı bir kişinin günlük alacağı miktardan daha çok alınırsa haliyle bu tür gıdalar kilo aldırabilmektedir. Kaliteli protein tozunun herhangi bir zararı görülmemiştir.Tıp kayıtlarına bakıldığında bununla alakalı herhangi bir vaka bulunmamıştır. Birçok insan alması gereken proteini 2 kat fazla olarak doğal yollardan karşılayabilmektedir. Vücut zorlansa da bu durumu idare edebilmektedir. Bu sebeple üzerine protein tozu da kullanıldığı takdirde vücut için sıkıntı başlamaktadır.

Yorumlar
Emre Yüce 28 Ekim 2017 - 13:09:56 3 aydır spor yapıyorum Salonda bazı kişiler bu tozlardan kullanıyorlar ve gelişimleri tabii ki daha çabuk oluyor. Ben de düşünüyorum kullanmayı ama zarar verir mi? Protein tozu zararlı mı? Nasıl kullanılır? Günde kaç kere kullanmak gerekiyor?cevapla
Serdar Aşan 10 Eylül 2018 - 14:27:53 Protein tozu tavsiyesi üzerine kullanımını denemek istiyorum. 1 yıldır spor yapıyorum istediğim vücuda kavuşmak için bu tozlardan kullanmayı düşünüyorum. Bir arkadaşım kullanıyor ve zararı olmadı diyor. Fiyatlarını araştırıyorum ama biraz pahalı gibi.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: