Sarı akıntı nedir? Sarı akıntı gelmesi hamilelik belirtisi mi? Tedavisi ve sebebi
Sağlık

Sarı Akıntı Nedir? Sarı Akıntı Gelmesi Hamilelik Belirtisi mi? Tedavisi ve Sebebi

26 Aralık 2017 - 02:47:59

Vajinada yaşanan akıntıların rengi belirli etmenler ile değişirken düzenli olarak yaşanan sarı akıntı problemleri çok ciddi problemlerden kaynaklanabilmektedir.

Sarı Akıntı Nedir, Ne Demek?

Vajinada sürekli olarak akıntılar yaşanabilirken bunlar bayanlar tarafından son derece normal karşılanmaktadır. Genel olarak tüketilen sıvı miktarına, kullanılan ilaçlara ya da cinsel hayata göre değişiklikler yaşanabilmektedir. Bu hafif etmenler de bayanların akıntıları normal karşılamasına sebep olmaktadır. Bu aşamada eğer akıntılarda kıvam değişmeye başlarsa, koku gelmeye başlarsa ya da sarı renkte akıntı gelmeye başlarsa bu durum farklı rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Bu durumda hemen doktorlara gidilmesi ve tedaviye en kısa süre içerisinde başlanması gerekmektedir. Hamilelik döneminde görülebilen bu akıntı farklı nedenlerden de oluşabilir.

Sarın Akıntının Nedenleri Nelerdir? Neden Olur?

Kişilerde sarı renkte akıntının ilk sebebi olarak stres ve sinir olabilmektedir. Bayanların devamlı olarak stresli bir hayat sürmesi bu akıntılara sebep olabilirken bu durumda herhangi bir tedavi de gerekli olmaz. Sorunun ortadan kaldırılması için kişilerin stresten uzaklaşması gerekir. Eğer iş hayatlarında sürekli stres yaşıyorlarsa işlerinden ayrılmaları ya da bu durumu düzeltmeleri oldukça önemlidir. Cinsel yollardan bulaşan hastalıklar da bayanlarda sarı renkte akıntının oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu cinsel rahatsızlıklardan ilki bel soğukluğudur. Bel soğukluğuna yakalanan bayanlarda sarı akıntı problemleri ortaya çıkarken en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Eğer bu tedavi gerçekleşmezse çok şiddetli ağrılar, akıntının artması ve bunlara ek olarak doğurganlığın düşmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Sarı Akıntı Nasıl Olur? Sebepleri Nelerdir?

Yaşanan enfeksiyonlar bu akıntılara sebep olabilmektedir. Genel olarak umumi tuvaletleri kullanan ya da kullanmak zorunda kalan bayanlarda ortamın yeteri kadar dezenfekte olmamasından kaynaklanan enfeksiyon problemleri yaşanabilir. Benzer bir enfeksiyon iç çamaşırının yeteri kadar temizlenmemesi sebebiyle de oluşabilir. Fazla temizlik malzemesi kullanımı da vajinal bölge için sıkıntılıdır. Sarı renkte akıntı, rahim ağzı kanserinin de belirtileri arasında gösterilmektedir. Sarı akıntının sebepleri arasında en ciddi durum budur ancak oldukça nadir görülmektedir. Sarı akıntı eğer bu sebeple oluşuyorsa ve tedavi edilmezse takiben kanamalar gelmektedir. Kanserin tedavisinde erken teşhisin çok önemli oluşu bayanların bu akıntıda hemen doktorlara ulaşmasının gerekli olduğunu göstermektedir.

Sarı Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Sarı akıntının tedavisinde genel olarak ilk tercih ilaçlardır. Doktorlar, bu konuda araştırmaları yaptıktan sonra sebebi belirlerler ve buna göre bir ilaç tedavisine başlanır. Ancak ilaç tedavisinin yanında kişilerin günlük hayatlarında yapacakları değişiklikler de sarı renkte akıntının ortadan kaybolmasında etkili olacaktır. İlk olarak bayanların günde 8-10 bardak su içmesi gerekir. Buna ek olarak bir kase yoğurt tüketimi de oldukça uygun olacaktır. Bu etmenler son derece rahat bir şekilde gerçekleştirilirken gün içerisinde bağışıklık sistemlerini geliştirecek olan besinleri tüketen kişiler de enfeksiyonların vücutlarından uzaklaşmasını sağlayacaklardır. Bu şekilde yaşanan sarı akıntı problemleri kısa süre içerisinde ortadan kalkmaktadır.

Yorumlar
Serap Yücel 26 Aralık 2017 - 02:57:59 Hamileliğimin hemen hemen son aylarındayım. Akıntı problemim var biraz. Sarı akıntı şeklinde oluyor. Bazı kişilerde oluyormuş diyorlar ama emin olamadım. Bunun herhangi bir zararı olur mu? Bu bir rahatsızlığın belirtisi midir?cevapla
Şule Camekan 15 Ekim 2018 - 12:07:44 Arkadaşlar sarı akıntı varken hamile kalınır mı bunu öğrenmek istiyorum. son 1 aydır hamile kalmak için uğraşıyorum ama bu hafta sarı akıntı oluşmaya başladı. Hamile de değilim. Acaba bu bir hastalığın belirtisi mi yoksa normal birşey mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: