Kifoz nedir? Tedavisi, ameliyatı, korsesi ve egzersizleri
Sağlık

Kifoz Nedir? Tedavisi, Ameliyatı, Korsesi ve Egzersizleri

26 Aralık 2017 - 05:38:28

Kifoz olarak tabir edilen rahatsızlık fiziksel açıdan çok yüksek oranda bozukluklara sebep olabilirken tedavisi için adımların atılması gerekir.

Kifoz Nedir, Ne Demek?

Kifoz ismi verilen rahatsızlık, omurganın dışarıdan rahatlıkla fark edilebilecek şekilde eğilmeye başlaması durumudur. Bel bölgesinin vücudun ön kısmına doğru, sırt ve üst bölgenin ise dışa doğru eğrilmesi ile bu hastalık oluşmaktadır ve halk arasına kamburluk olarak nitelendirilmektedir. Bu rahatsızlık, ilk etapta insanların duruşunu etkilemektedir ancak bu durumun devam etmesi durumunda iç organlar da etkilenmeye başlar. İç organların çalışmasını etkileyecek şekilde bir bozukluk olabilirken bunun etkileri çok daha ciddi olacaktır.

Kifozun Nedenleri Nelerdir? Neden Olur?

Bu rahatsızlık birçok farklı sebepten dolayı oluşabilirken fiziksel etmenler sebeplerin ilk sırasında yer almaktadır. Aşırı kilo alma durumlarında kamburluk sıkıntıları yaşanmaya başlarken hamile bayanlarda sıklıkla görülmektedir. Buna ek olarak belirli bir rahatsızlık sebebiyle hızlı bir biçimde kilo alınması da kişilerin kamburluk problemlerini yaşamaya başlamasına sebep olacaktır. Kemik erimesi rahatsızlıkları vücudun her noktasında olduğu gibi omurgada da şekil bozukluklarına sebep olabilir. Bu durum kamburluğu direkt olarak etkilerken tedavisi oldukça zor olacaktır. Omurganın çevresinde yaşanan iltihaplanma ve enfeksiyonlar da omurganın normal şeklinin bozulmasına ve bunun yanında kamburluk şikayetlerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu enfeksiyonların yanı sıra tümörler de omurgada yaşanan bozuklukların sebebi olmaktadır. Eğer bu bölgede tümör oluşumu görülmeye başlanırsa bu durum omurganın şeklinde bozulmalara ve kaymalara sebep olur. Bu da kişilerin daha kambur durması anlamına gelmektedir. Son olarak yaşanan felç durumları da tedavi edilse dahi omurgada bu tarz etkileri kalmaya devam edebilir. Bu sebeple nedenler arasında felç de gösterilmektedir.

Kifoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kamburluk rahatsızlığının tedavisinde tedaviye başlangıç dönemi çok büyük önem taşımaktadır. Eğer çocuklarda küçük de olsa bir kamburluk durumu fark edilirse bu dönemde tedavilere başlanması oldukça önemlidir. Eğer bu tedavi gerçekleşmezse çocuklar büyüdükçe rahatsızlık da ilerleyecek ve küçük tedaviler ile artık hastalığın atlatılması mümkün olmayacaktır. Çocuklarda görülen rahatsızlıkların en iyi çözümü korse kullanımdır. Kifoz rahatsızlığı için özel olarak üretilen korseler bulunurken bu korseler omurganın belirli bir kısmına baskı yaparken bu sayede kamburluğun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu dönemde yapılan egzersizler de oldukça etkili olacaktır.

Kifoz Korsesi ve Egzersizleri Nelerdir?

Kifoz rahatsızlığı ortaya çıkmaya başladığı ilk dönemlerde korse ya da egzersizler ile tedavi uygulanmazsa ya da farklı bir rahatsızlık bu kamburluk problemlerine sebep olmuşsa bu durumda ameliyat da seçenek olarak görülebilmektedir. Her ameliyat içerisinde olduğu gibi omurga üzerinde yapılan ameliyatlarda da risk bulunur. Birçok ameliyata göre omurga üzerinde yapılan ameliyatlar çok daha fazla risk taşır. Çok küçük bir alanda ameliyat uygulanırken küçük bir hata büyük sonuçlar doğurabilmektedir. Ancak günümüzde teknolojinin geldiği düzey bu hataları minimum düzeye indirmektedir.

Yorumlar
Dilber Işık 26 Aralık 2017 - 05:48:28 Kifoz skolyoz aynı şey mi? Bende bu rahatsızlığın başlangıcı ortaya çıktı bunun için egzersizlerini uyguluyorum. Bunun ameliyatını olanlar var mı? İşe yarıyor mı? Sonrasında neler dikkat etmek gerekir? Çalışmaya devam etsem ameliyat sonrası sıkıntı olur mu?cevapla
Rahime Kahraman 15 Ekim 2018 - 12:23:01 Kifoz ameliyatı olmadan korsesini kullanarak bu hastalığın geçmesi sağlanabilir mi? Bu hastalığın dereceleri var diye biliyorum. Sanırım tedavisi de buna göre uygulanıyor. Belli egzersizler ile düzelme sağlanır mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: