Sehiv secdesi nedir? Ne zaman yapılır? Nasıl kılınır?
Yaşam

Sehiv Secdesi Nedir? Ne Zaman Yapılır? Nasıl Kılınır?

05 Temmuz 2018 - 05:17:57

Hanefi mezhebine ait olan kişilerde namaz kılırken olan kusurlu bir durumda namaz sonunda kusuru düzeltebilmek için son oturuşta yapılan secdeye sehiv secdesi denilmektedir.

Sehiv Secdesi Nedir, Ne Demek?

Mezheplerin farklı olması ve bu mezheplerde çeşitli farklılıkların olması din konusunda da ayrıma neden olmaktadır. Birçok mezhep farklı inanış ve ibadet tarzı ile birbirlerinden ayrılmaktadır. Ortak ibadetlerde de değişiklikler söz konusudur. Namazda yapılan kusurların düzeltilmesi için yapılan bu secde genel olarak farzın tehiri ya da vaciblerden birinin unutulmasından dolayı namaz sonunda oturulduğunda fazladan secde etme edilmektedir. Hanefi mezhebinde bu eylem sehiv secdesi olarak geçer ve mutlaka yapılmalıdır.

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

  • Namazın sonunda son oturuşta Tehiyyat okunduktan sonra imam sadece sağ tarafına döner ve selam verir fakat namaz kılan kişiler her iki tarafına da selam verir ardından Allahu Ekber diyerek secdeye yatar.
  • İki kez secde edildikten sonra oturulur ve tekrar Tehiyyat, salavat dualarını okuyarak selam verirler. Bu şekilde sehiv secdesi yapılmış olur.
  • Namaz kılındıktan sonra selam veren kişi namazda hata yapmış olduğunu hatırlar ise yönünü kıbleden çevirmeden ve konuşmadan secdeye yatar ise sehiv secdesini yapmış olur. Fakat hata yaptığını hatırlamış ama konuşmuş ve yönünü çevirmiş ise sehiv secdesi yapılamaz. Kişi namaz kılarken namazda hata yapmış ve sehiv secdesi yapmış ise hanefi mezhebine göre namaz kılınmış olur. Fakat kişi ayağa kalkmış ve sonrasında sehiv secdesi yapmış ise bu geçersizdir.

Mezheplerde Sehiv Secdesi Nasıl Kılınır?

Hanefi mezhebinde namazda kusur işlenmiş ise son oturuşta secde tekrar secde etmek namazın doğru kılınmış olduğunu gösterir. Fakat Şafii mezhebindeki imamlar bu konuda Hanefi mezhebi ile tezatlığa düşmektedir. Görüş ayrılığında Hanefiler sehiv secdesinin selamdan sonra yapılmasını Şafiiler ise selam öncesinde yapılmasını savunmaktadır. Hanefi mezhebine göre sehiv secdesi selam sonrasında yapılması caizdir.

Sehiv Secdesi Ne Zaman ve Hangi Durumlarda Yapılır?

Namaz kılınırken okunan dualar, secde ve selam doğru bir şekilde yapılmalıdır. Namaz imam ile beraber kılınıyor ise müminlerin namazı imamın kıldırdığı şekilde olmalıdır. Namaza riayet edilmesi gerekmektedir. Namaz sırasında unutulan dua ya da yapılması gereken secde ve selamlar yerine getirilmez ise namaz kusurlu bir şekilde kılınmıştır. Kusurunu hatırlayan ve namazın doğru bir şekilde kılınmasını gerektiğinden kusur işleyen birinin namaz sonunda kusurunu düzeltecek olan sehiv secdesini yapması gerekmektedir.

Sehiv Secdesi Namazın Sonunda Mı Yapılır?

Namazın terkedilmesi durumunda sehiv secdesi ile namaza devam edilmemelidir. Bu secde sadece okunan yanlış dua ya da yanlış namaz sıralamasında kusuru düzeltme olarak kullanılmalıdır. Aksi durumda namazın kusurlu kılındığı bilinir. Namazın önemini ve değerini bilen mümin sehiv secdesini her namaz bitiminde gerçekleştirebilir. Böylece namaz sırasında bilmeden yapmış olduğu kusurlarında düzeltmiş olur. Namazın kurallarına göre kılınmasına dikkat edilmelidir.

Yorumlar
Müjgan Çolak 05 Temmuz 2018 - 05:27:57 Sehiv secdesini ne zaman yapmak gerekir? Bazen namaz sırasında bu duayı okudum mu acaba diye yanılgıya düşüyorum. Bunun için sehiv secdesi yapmalı mıyım? Bunu gerektiren haller nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: