Lupus hastalığı nedir? Neden olur? Bulaşıcı mıdır?
Sağlık

Lupus Hastalığı Nedir? Neden Olur? Bulaşıcı Mıdır?

05 Temmuz 2018 - 01:27:51

Lupus hastalığı bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde deri, eklem, organ, sinir sistemi ve tüm vücudu etkileyen hastalıklardan biridir.

Lupus Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Lupus hastalığı deri yüzeyinde oluşan kızarıklık sonrası iltihaplı olarak devam etmektedir. Kadınlarda daha çok görülen bu hastalık hayati önem taşıyan bir hastalıktır. Eğer tedavi edilmez ise kişi hayatını kaybedebilmektedir.

Lupus Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Lupus hastalığı tüm eklem ve organlarda meydana geldiğinden dolayı hastalığı tetikleyici etkenler olmaktadır. Bazı kullanılan ilaçlarda yan etkilerinden kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Doğum kontrol hapları, östrojen hormonları ve gebelik bile hastalığı tetikleyen etkenlerden biridir. Bunların yanı sıra güneş ışınları cilde çok fazla geldiğinde de bu hastalığın meydana çıkmasında rol oynamaktadır. Kesin bir nedeni bilinmese de olası nedenlere bağlı kalınarak genel olarak bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin özellikle güneşe çıktıktan sonraki cilt kızarıklıkları uzun süre geçmediğinde ve deride pul pul dökülme başladığında lupus hastalığının belirtileri gözlenmektedir.

Lupus Hastalığının Belirtileri Neledir?

  • Lupus hastalığı kas ve eklemlerde meydana geldiğinden bu bölgelerde ağrılar artmaktadır. Ağrı ve şişliklerle devam ederek kişinin halsiz kalmasına neden olmaktadır. Hastalığın belirtileri grip şeklinde olduğundan kişiler genellikle antibiyotik tedavisine başvurmaktadırlar.
  • Ateş ve halsizlik sonrasında kişide dikkat dağınıklığı ve psikolojik sorunlar ile belirti gösterebilmektedir. Ayrıca lupus hastalığının belirtilerinde deri yüzeyinde güneş gören kısımların kızardığı ve döküntülerin oluştuğu görülmektedir.
  • Lupus hastalığı ayrıca böbreklere de çok fazla zarar vermektedir. Kişinin idrara çıkarken ağrı hissetmesi ve böbrek sancılarının olması da hastalığın belirtileri arasında yer alır. Devam eden ve tedavi edilmesi geç kalınmış lupus hastalığında böbrek yetmezliği söz konusu olabilmektedir.
Lupus Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Lupus hastalığı genellikle kadınlarda karşılaşılan hastalıklardan biridir. Bu nedenle 10 kadının 9' unda görülebilmektedir. Hastalığın ilk belirtileri genel olarak halsizlik ve ateş olduğu için soğuk algınlığı ve grip ile karıştırılabilmektedir. Fakat lupus hastalığı bağışıklık sistemi düşük olan çoğu kişide de karşılaşılan bir hastalık olduğu için bu belirtiler ile çok fazla dikkat çekmemektedir. Eklemlerde başlayan ağrılar ve çabuk yorulma hissi ile beraber hasta kendini daha da kötü hisseder. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis bu hastalıkta da önemlidir. Hastalığın erken teşhisi sayesinde iyileşme daha hızlı bir şekilde olmaktadır.

Lupus Hastalığı Nasıl Geçer?

Hastanın bu dönemde dinlenme ve beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Doktorun verdiği ilaçlar dışında herhangi bir ilaç kullanımı yapılmaması gerekmektedir. Doktor hastayı yakın takipte tutarak verdiği ilaçlar sayesinde hastanın iyileşmesini sağlamaktadır. Gerektiğinde antibiyotik tedavi uygulanabilmektedir. Kan hücrelerinde düşüş olduğundan kan hücrelerini çoğaltmak için beslenme planı oluşturulabilmektedir. Yaşlı kişilerde daha sık görülmesine rağmen son yıllarda genç kesimde de bu hastalığın sıkça görüldüğü bilinmektedir. Hastalığın oluşmasında en etkili neden bağışıklık sisteminin düşük olması unutulmamalıdır.

Yorumlar
Sedef Arıcı 05 Temmuz 2018 - 01:37:51 Lupus hastalığı nasıl teşhis edilir? Bulaşıcı bir hastalık mıdır? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Hamilelikte ortaya çıkması durumunda tedavisi nasıl yapılır? Belirtileri nelerdir? Bu hastalıkla ilgili doktorlar kimlerdir? Her hastanede var mı?cevapla
Nurten Sarı 05 Temmuz 2018 - 13:56:44 Lupus hastalığı ölümcül müdür? Tam olarak bilmiyorum aslında ama eklem, böbrek, kalp zarı akciğer zarı gibi birçok doku ve organ iltihabına sebep olabilen bir tür bağışıklık sistemi hastalığı olduğunu biliyorum. Hemogram değerlerini de etkilediği için beslenmenin de tedavinin yanında çok önemli olduğunu biliyorum. cevapla
Caner Aras 05 Temmuz 2018 - 14:00:26 SLE' nin en büyük belirtisi deri döküntüleri midir? Çünkü ateş, halsizlik gibi durumlar grip gibi daha basit hastalıkların da ilk belirtileri. En önemli belirtisi konusunda ne belirtebilirsiniz? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: