Sağlık

Septoplasti Nedir? Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

07 Aralık 2017 - 02:36:12
Septoplasti nedir? Ameliyatı kaç saat sürer?

Tıp alanında septoplasti olarak bilinen işlem, günümüzde son derece popüler olurken burunda uygulanan ve son derece yüksek başarı oranı olan bir operasyondur.

Septoplasti Nedir, Ne Demek?

Hastalıkların çoğu zaman tıp alanında verilen isimleri kullanılırken bunlar insanlar arasında hatırlaması oldukça zor olan kelimelerdir. Bu aşamada septoplasti olarak bilinen işlem, burundaki hava yolunun açılması ve burada yer alan kıkırdak dokunun gerektiğinde alınması işlemidir. Bu işlem insanların rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. İnsanların burunlarının orta kısmında yer alan kıkırdak yapı bazen oldukça büyük ebatlarda ve farklı şekillerde olabilir. Bu durum burnun içyapısını çok ciddi biçimde bozarken bunun yanında insanların nefes almasını da zorlaştıracaktır. Bu rahatsızlık, insanlarda doğuştan olduğundan insanlar her zaman yeterli seviyede nefes aldıklarını düşünürler. Ancak bunun yanında operasyondan sonra bu rahatsızlığı olmayan insanların ne seviyede yüksek bir nefes alıp verme döngüsünün olduğunu anlayacaklardır.

Septoplasti Anestezisi Nasıl Olur?

Bu ameliyatı olmaya karar veren kişiler doktorlarına başvurduklarında ameliyatın oldukça basit ve sorunsuz olduğunu öğreneceklerdir. Normal şartlarda, septum isimli yapı burnu iki eşit parçaya bölerek hava akşını sağlarken bu durumun sağlanamaması durumunda bu ameliyat gerçekleşecektir. Septoplasti ameliyatı, sırasında hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Hasta, ameliyattan birkaç dakika önce uyuşturulur ve sonrasında cerrah gerekli işlemlere başlar. Hasta tarafından özel bir talep gelirse genel anestezi de uygulanmaktadır.

Septoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu işlemlerde tıkanıklığın olduğu bölgede küçük bir kesi ile bölgenin açılması ön görülür. Bunun sonrasında uygulanan işlemler ile birlikte buradaki şekil bozukluğu giderilecektir. Tıkanıklığı yaratan kıkırdak doku üzerinde iki farklı ameliyat uygulanabilir. Bazı durumlarda bu yapı tamamen çıkarılır ve bir daha kullanılmaz. Diğer seçenekte ise çıkarılan bu kıkırdak yapı üzerinde çeşitli işlemler uygulandıktan sonra buruna tekrardan yerleştirilir. Bu karar, doktor tarafından verilirken kıkırdak dokudaki şekil bozukluğuna göre uygulanmaktadır. Her iki seçenekte de burnun dıştan görünüşünde herhangi bir değişiklik olmaz. Nefes almada çok büyük bir rahatlama en önemli etkisi olacaktır.

Septoplasti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Genel olarak bu operasyonu yaptıracak olan kişiler septoplasti kaç saat sürer diye merak etmektedir. Ameliyat, çok uzun süren bir işlem değildir ve genel olarak birkaç saat içerisinde tamamlanmaktadır. Hastaların burunlarının yapısı tam olarak bilinemediğinden belirli bir süre vermek kolay değildir. Buna ek olarak kıkırdak yapı üzerindeki işlemler de süreyi etkiler. Bu aşamada hastalar eğer lokal anestezi ile ameliyatı olurlarsa hastanede yatmadan taburcu edilebilirler. Ancak bu aşamada ev ortamında kendilerine iyi bakmaları gerekir. Burunlarını 4-5 gün süreyle en iyi şekilde koruması ve iltihap kapmasını engellemesi gerekir. Bunun dışında genel anestezi ile uygulanan ameliyatlarda hastalar 1 gün süreyle hastane içerisinde yatırılır. Bu durum anestezinin olumsuz etkilerine karşı sürekli olarak hastasın izlenmesi içindir. Bu şekilde gerçekleştirilen ameliyat ile birlikte çok büyük bir rahatlama hissiyle birkaç hafta sonra normal hayata dönülür.

Yorumlar
Nuran Şen 07 Aralık 2017 - 02:46:12 Septoplasti ameliyatı sonrası tam iyileşme ne zaman olur? Benim burun yapımda hafif çıkıklık var. Bunun düzeltilmesi için ameliyat olmak istiyorum. Doktor 1 hafta içerisinde morluk vs geçer dedi çok bir şişlik olmaz dedi. Yaptıranlar var mı?cevapla
Irmak Güldal 07 Aralık 2017 - 15:12:40 Arkadaşlar ben septoplasti ameliyatı oldum. Burun kemiğim törpülendi ve şuan herhangi bir şikayetim yok gayet mutluyum. İlk günler şişlik morluk tabi ki biraz oldu ama kısa süre içerisinde hemen iyileşme gösterdi. Şuan 2 ay oldu ve şişlik vs. hiçbirşey yok:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: