Sağlık

Pms Nedir? Pms Döneminde Akıntı ve Mide Bulantısı

06 Aralık 2017 - 23:45:28
PMS nedir? Pms döneminde akıntı ve mide bulantısı

Tıp alanında PMS olarak adlandırılan rahatsızlık bayanların büyük bir çoğunluğunda görülen ve ciddi belirtileri olan rahatsızlıklardan birisidir.

Pms Nedir, Ne Demek?

Belirli bir yaş aralığında bayanlar düzenli olarak adet görürken bu döngünün yaklaştığı dönemlerde bayanların hormon düzeylerinde değişimler meydana gelir. Araştırmalar, bayanların %75'inde bu hormon değişimlerinin yalandığını göstermektedir. Bu hormonal değişimi yaşayan bayanların yarısında günlük hayatına bir etki oluşmazken kalan yarısı oldukça zorlu bir psikoloji ile bu dönemleri geçirmektedir. PMS rahatsızlığı da bu dönemlerde ortaya çıkan fiziksel ya da psikolojik sorunlara verilen isimdir. Halk arasında adet öncesi dönemdeki gerginlik olarak isimlendirilebilir.

Pms Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Adet dönemleri öncesinde gerginlik yaşayan bayanlarda birçok farklı şikayet ortaya çıkabilir. İnsanların yaşam tarzları ve genetik özellikleri ortaya çıkan şikayetleri de direkt olarak etkiler. Uzak doğulu bayanlarda bu dönemde ki en yaygın şikayet ağrı olurken batılı toplumlarda bayanlarda depresyon olarak kendisini gösterir. Her ay gerçekleşen bu durum bayanların oldukça mutsuz ve stresli olmasına sebep olurken kendine olan güvenlerinin de azalmasında da etkilidir. PMS belirtileri yaşayan bayanlardaki fiziksel şikayetlerin başında meme dokusundaki hassaslaşmalar gelir. Bu durum tamamen hormonal değişikliklerin fiziksel etkilerinden kaynaklanır.

Pms Döneminde Neler Olur?

Bayanlarda bu dönem için düzensiz kilo artışı gözlemlenmektedir. Bu dönemin tamamlanması ile birlikte alınan kilolar ortadan kaybolur. Sindirim sistemi bozuklukları, baş ağrısı, kas ve eklemlerde ağrılar, döküntüler, halsizlik ya da diş eti yaralanması gibi fiziksel etkileri bulunmaktadır. Duygusal açıdan da bayanlar bu dönemde çok zorlanırlar. Bayanlarda depresyon ve aşırı sinirlilik hali gibi etkileri olabilmektedir. Bu dönemde bayanların etrafındaki kişilerin de mümkün olduğunca sabırlı ve anlayışlı olması gerekir. Bunun yanı sıra bazı bayanlarda geçici ve küçük düzeyde hafıza kayıpları yaşanabilmektedir. Konsantrasyon bozukluğu ve odaklanamama problemleri de sıklıkla görülen problemlerdendir.

Pms Döneminde Akıntı ve Mide Bulantısı

PMS döneminde akıntı problemleri yaşanabilir. Bayanların, akıntının kıvamına ya da rengine bakması ve buna göre bir önlem alması gerekmektedir. Genel olarak bu akıntılar vücudun standart döngüsü içerisinde gerçekleşir ve herhangi bir rahatsızlığın habercisi olmaz. Ancak akıntı dönemlerde kaşınma, koku ya da kramp gibi şikayetler varsa bu durumda bayanların hastaneye giderek doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Bu dönem içerisinde sindirim sistemi de olumsuz etkilenirken midede bulanma hissi sıklıkla yaşanabilir. Özellikle akıntı problemi olan bayanlarda pms döneminde mide bulantısı akıntı ile birlikte tetiklenebilmektedir. Bu sebeple de bayanların bu dönem içerisinde aldıkları besinlere çok dikkat etmesi ve ellerinden geldiğince bol su tüketmesi gerekir. Ekstra önlemlerin alınabilmesi için bu dönemlerde bayanların kendi vücutlarını en iyi şekilde gözlemesi ve bu ortaya çıkan sonuçlara göre bir çözüm üretmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Havise Aktepe 06 Aralık 2017 - 23:55:28 Pms sendromu nedir? Nasıl geçer? Adet olmadan önce bahsedilen bu sendromun hemen hemen her belirtisini yaşıyorum. Bitkisel olarak bu dönemi atlatmanın yöntemleri var mı? Adet önce bu sendromdan rahatsız oluyorum fazlasıyla. Ne yapmam gerekiyor?cevapla
Dilan Denk 07 Aralık 2017 - 15:18:47 Adet öncesi sendromu herkesin yaşadığı bir problem mi acaba? Ben bahsedilen şeyleri çok fazla yaşamıyorum ama belli bir oranda yine de yaşıyorum. Genelde ağrı olarak belirtilerini hissediyorum ama farklı bir durum söz konusu olmuyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: