Sağlık

Makat Çatlağı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ameliyatı ve Tedavisi

06 Aralık 2017 - 20:55:25
Makat çatlağı nedir? Nasıl anlaşılır? Ameliyatı ve tedavisi

Dünya üzerinde en fazla görülen rahatsızlıklardan birisi olan makat çatlağı son derece önemli bir hastalıktır ve kısa süre içerisinde tedavisinin en iyi şekilde yapılması gerekir.

Makat Çatlağı Nedir, Ne Demek?

İnsanlar, yakalandıkları hastalıklarda direkt olarak tedavi amacıyla doktorlara başvurmazken ilk etapta hastalığı ve etkilerini izlemektedir. Bu aşamada makat çatlağı da ilk etapta doktora başvurulmayan ve beklenen rahatsızlıklardan birisidir. Birçok kişi çekindiği için doktora gitmemektedir. Ancak bu durum hastalığın ilerlemesine ve sonrasında daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Makat çatlığını ne olduğunu merak eden kişiler, yaptıkları araştırmalarda anüs bölgelerinde yüzeysel olarak yaşanan çatlaklara bu ismin verildiğini görecektir.

Makat Çatlağı Nasıl Anlaşılır?

Makat çatlağı nasıl anlaşılır sorusunun cevabı kesin değildir. Bu hastalığın insanlar üzerindeki belirtileri değişebilirken kendisini gösterme süresi de değişecektir. Birçok insanda görülen bu rahatsızlık belirli bir süre sonrasında kendiliğinden geçer. Ancak bunun yanı sıra geçmeyen ve kronik bir hale gelen makat rahatsızlığı da sıklıkla görülmektedir. Bu rahatsızlık için en önemli belirtiler olarak anüs bölgesinde ağrı, kanama ve kaşıntı gösterilebilir. Bu belirtiler, gün içerisinde yanlış beslenme ya da günlük aktiviteler sebebiyle de olabilmektedir. İlk etapta insanları bu belirtileri çok önemsemez. Ancak devamlı olarak bu sorunları yaşamaları hastalığın ciddiyetini ortaya koyacaktır. Dışkılama sırasında canın yanması ya da kanamanın olması bu rahatsızlığın en belirgin sebeplerinden birisidir. Bu belirtileri gören kişilerin zaman kaybetmeden doktorlarına başvurmaları gerekir. Aksi halde belirtilerin şiddeti artmaya başlayacak ve günlük hayat çekilmez bir hal alacaktır. Otururken, uzun süre yürüyüş yapınca ya da kısa süreli de olsa koşmalarda ağrılar ortaya çıkabilir. Buna ek olarak dışkılama da her zaman çok büyük sorun olacaktır.

Makat Çatlağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Makat çatlağı tedavisi aşamasında rahatsızlığın hangi seviyede olduğu çok büyük önem taşır. Bu sebeple de insanlar doktorlara başvurduklarında en basit tedavi yönteminden başlanarak hastalığın izlenmesi yoluna gidilir. Doktorlar, ilk çözüm olarak kremleri kullanırlar. Hastaların, düzenli olarak anüs bölgelerinde bu kremi uygulamaları ve gün içerisinde sürekli olarak bu bölgelerinin kuru tutmaları gerekmektedir. Özellikle tuvaletin kullanılması sonrasında anüs bölgesinin en iyi şekilde kurulanması çok önemlidir. Krem ile uygulanan tedavi sonuç vermezse botoks enjeksiyonu denilen yönteme geçilmektedir. Anüs bölgesine şırınga ile belirli bir sıvı bırakılır. Bunun sonrasında bu bölgede çatlağa sebep olan kasların 6 ay gibi bir süre felç edilmesi sağlanır. Bu durumda hastalık belirli bir süre sonrasında ortadan kaybolmaya başlayacaktır. Bu tedavi seçeneği ameliyatsız ikinci seçenek olurken çok yüksek başarı oranı bulunur.

Makat Çatlağı Ameliyatı Nasıl Olur?

Tedavi yöntemlerinin uygulanması ancak verim alınamaması durumunda ise makat çatlağı ameliyatı tek seçenek olacaktır. Ameliyat, SGK tarafından karşılanan bir ameliyat değildir. Bunun yanı sıra uygulamada rahatsızlığa olan kasların direkt olarak alınması işlemi gerçekleşir. Bu işlemler insanlarda kısa bir dönem gaz tutamama ya da dışkı kaçırma gibi durumları doğurabilir.

Yorumlar
Mürvet özkan 06 Aralık 2017 - 21:05:25 Daha önce bu rahatsızlığı yaşamıştım ve doktora gittiğimde ilaçla tedavi etmişti. Ameliyata gerek kalmamıştır çünkü ihmal etmeden doktora gitmiştim. Makat çatlağı tedavisi kolay yapılıyor belirtileri fark edince hemen uzmana gitmek gerek ama.cevapla
Birsen Yavuz 28 Eylül 2018 - 11:33:01 Makat çatlağına ne iyi gelir bitkisel yöntemler tedavi için etkili olur mu onu araştırıyorum. İlaçla tedavi yolları sonrasında mutlaka ameliyat gerekiyor mu? Ben de bu rahatsızlığın bazı belirtileri var ve biraz korkuyorum. O yüzden bilgi edinmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: