Sağlık

Mutluluk Hormonunu Artıran Şeyler Nelerdir?

18 Haziran 2019 - 12:28:05
Mutluluk Hormonunu Artıran Şeyler Nelerdir?

Tıpta serotonin olarak da isimlendirilen mutluluk hormonu doğal yollarla vücuda alınarak kişilerin kendisini çok daha mutlu etmesi sağlanabilir.

Mutluluk Hormonunun Adı Nedir?

İnsanların sinir sistemlerinde kimyasal etkileşimleri gerçekleştiren farklı maddeler bulunur. Uzmanların gerçekleştirdikleri araştırmalar, insanların mutlu oldukları anlarda beyinlerinde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlarda benzer maddelerin kullanıldığını göstermektedir. Serotonin bir kimyasal haberci olarak gösterilirken fiziksel ve ruhsal birçok durum üzerinde etkilidir. İnsanların mutlu olmalarına sebep olan aktivitelerin büyük bir çoğunluğunda bu hormonun görevleri olduğundan halk arasında mutluluk hormonu olarak isimlendirilmektedir. Mutluluk hormonu, amino asit türü olarak sunulurken proteinin yapı taşı olarak görülmektedir. Bu sebeple de protein içerikli ürünlerin büyük kısmında yer alır. Vücutta birçok farklı görevi olduğundan eksikliğinde ciddi sorunlar yaşanabilmektedir.

Serotonin Hormonu Ne İşe Yarar?

Serotonin hormonunun vücut içerisinde çok sayıda farklı görevi bulunurken bunların ilk sırasında depresyonu azaltıcı etkisi yer alır. Depresyonun yanı sıra insanlarda kaygıyı azaltma etkisi de bulunmaktadır. Yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesinde, sindirim sisteminin çok daha iyi çalışmasında da bu hormonun etkileri ortaya çıkmaktadır. İnsanların mutlu bir şekilde güne başlamasında etkili olan uykunun doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için de mutluluk hormonuna ihtiyaç duyulmaktadır. İnsanlarda mide bulantısı problemlerinin kısa sürede ortadan kalkması serotonin hormonun eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Tüm bu aşamalarda sorun yaşamamak için bu hormonun yeteri kadar vücutta bulunması gerekmektedir.

Mutluluk Hormonunu Artıran Şeyler Nelerdir?

Vücutta bu hormonun arttırılmasını sağlayan bazı etmenler bulunurken ilaç tedavisi ile de arttırmak mümkün olur. İnsanlarda çok ciddi bir soruna sebep olmadığı sürece doğal yolları tercih ederek arttırma çabası çok daha doğru bir hamle olacaktır. İlk olarak insanların parlak ışığa maruz kalmaları her zaman onlarda bu hormonun salgılanmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra düzenli olarak egzersizleri gerçekleştirmek de insanlarda bu hormonun salgılanmasını tetikleyen durumlardan bir tanesidir. Sağlıklı bir beslenme planı oluşturan ve buna uymak için elinden geleni yapan kişiler, çok önemli sonuçlar alabilmektedir. Son olarak meditasyon gibi özel aktiviteler de insanlarda bu hormonun salgısını arttıran etmenler arasında gösterilmektedir.

Serotonin Eksikliği Nasıl Ölçülür? Neden Olur?

Bu hormonun eksikliği insanların ne kadar mutlu olup olmadığına bakarak anlaşılamamaktadır. Bunun için kant testlerinin yapılması ve kanda serotonin miktarına bakılması gerekir. Normal şartlarda 1 mililitre kan içerisinde 101 ile 283 nanogram arasında değişen miktarlarda serotonin hormonunun olması gerekmektedir. Kan testlerinde bu değerin çok düşük çıkması ile birlikte insanlarda mutluluk hormonu eksikliği tespit edilir. Ancak bu hormonun kandaki düzeyi birçok farklı durumdan etkilenebildiği için bu değer istenen aralığın altında olduğu her durum serotonin eksikliği olarak tanımlanmamaktadır. İnsanlarda mutluluk hormonu eksikliği olması durumunda arttırmak adına gerekli olan tüm adımların atılması ve bu şekilde sonuca gidilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: