Sağlık 17 Haziran 2021 - 21:37:55

Telefon Bağımlılığı Nedir? Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir? Nasıl Önlenir?

Telefon Bağımlılığı Nedir? Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir? Nasıl Önlenir?

İnsanlar için vazgeçilmez olan telefonlarda gününün büyük bir kısmını geçiren kişiler telefon bağımlılığı problemi yaşıyor.

Telefon Bağımlılığı Nedir, Ne Demek?

Telefon modelleri insanların birbirleri ile birlikte istedikleri anda iletişim kurabilmesi için üretilmeye başlanırken günümüzde çok üst seviyeye yükseldi. İnsanlar artık telefonları üzerinden istedikleri her işlemi rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar. Telefonlarını günlük hayatlarını kolaylaştırmak için kullanan çok sayıda kişi olmasına rağmen sosyal medya takibi, oyunlar ve daha birçok farklı amaç için telefonu ellerinden düşürmeyen kişiler de bulunuyor. Kendi içerisinde farklı çeşitleri bulunan telefon bağımlılığı, oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı, video ve içerik bağımlılığı, şans oyunları bağımlılığı gibi çeşitlere ayrılıyor. Bunları sürekli hale getiren ve diğer günlük işlerini aksatan kişilerin tamamı telefon bağımlısı olarak gösteriliyor.

Telefon Bağımlılığı Neden Olur?

Bağımlılık problemleri geçmişte ya da hali hazırda olan kişiler telefon ile birlikte bunu bir üst seviyeye çıkarabiliyor. Şans oyunlarını sürekli oynayan kişiler, akıllı telefonları sayesinde bu oyunlara çok daha rahat bir şekilde ulaşabildiği için sürekli oynamaya başlıyor. Zaten alışveriş yapmayı çok seven ve alışveriş merkezlerinde bolca zaman geçiren kişiler, telefon sayesinde yerinden kalkmadan bu işlemi yapabildiği için bağımlılık seviyesinde alışveriş yapıyor. Utangaçlık da bu bağımlılığın oluşmasında önemli etmenlerden birisi olarak görülüyor. Sosyal hayatında iletişime geçmekte zorlanan kişiler telefonda daha fazla zaman geçirirken bu sebeple bağımlı olmaya başlıyor. Son olarak kişinin depresyonda olması ve arkadaş çevresinin kişiyi buna itmesi de bu bağımlılığın sebepleri arasında yer alıyor.

Cep Telefonu Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

İnsanların nomofobi problemini yaşamaları kendilerine çok ciddi zararlar verebiliyor. İlk olarak hayatlarındaki planlarını ve insanları ertelemeye başlıyorlar. Bunun yanı sıra bu bağımlılık insanları depresyona iten etmenler arasında yer alıyor. Çok ciddi bir sorun olan anksiyete de bu tarz bağımlılıklar sonrasında ortaya çıkıyor. İleri seviyede insanlar dış dünyaya karşı sorgulayıcı bakmaya başlarken standart aktiviteleri yapmaktan dahi korkmaya başlıyorlar. Bir süre sonra sosyal açıdan etrafında olan herhangi bir insan kalmıyor ve yalnızlığı en üst düzeyde yaşıyorlar.

Nomofobi Nasıl Tedavi Edilir? Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir? Nasıl Önlenir?

Bu bağımlığın önlenmesi için çocuklara belirli sınırların getirilmesi gerekiyor. Her ne kadar sürekli olarak kurallar getirmek ve çocukların buna zorunlu bir şekilde uymasını istemek doğru bir yaklaşım olmasa da kontrol altında tutulmadığında bu sorunlar ortaya çıkabiliyor. Önlemek adına küçük internet paketlerinin kullanımı, telefon kullanımının evin herkesin ortak kullandığı alanlarda yapılması gibi durumlar ile bu bağımlılık önleyebiliyor. Kişisel terapiler, aile terapisi ya da profesyonel kişilerden alınan yardım ile bu bağımlılıktan kurtulmak mümkün oluyor. Yaşadığımız çağın en önemli problemlerinden birisi olarak gösterilen telefon bağımlılığı aşamalı bir şekilde azaltılabilen sorunlar arasında yer alıyor.

  • telefon bağımlılığı
  • nomofobi
  • telefon bağımlılığı nedir
  • cep telefonu bağımlılığının zararları
  • telefon bağımlılığı neden olur
  • nomofobi nasıl tedavi edilir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Genital Bölgede Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Geçer?