Sağlık 17 Haziran 2021 - 09:47:46

Yumurtlama Döneminde Kanama Olur mu? Hamilelik Belirtisi mi?

Yumurtlama Döneminde Kanama Olur mu? Hamilelik Belirtisi mi?

Kadınlar adet döngüleri içerisinde yumurtlama döneminde kanama yaşayabilirken bu durum birçok farklı durumun belirtisi olabilmektedir.

Yumurtlama Döneminde Kanama Olur mu?

Kadınların normal şartlar altında 28 günlük sürecin sonunda adet kanaması yaşarlar ve üreme sistemindeki artık maddeler vücuttan dışarı atılır. Doğurganlık döneminde bulunan kadınların üreme sistemi her ay kendisini hamilelik için hazırlamaktadır. Eğer hamilelik durumu söz konusu olmazsa hazırlıkların tamamının vücuttan atılması gerekir ve bu durum adet kanaması olarak tanımlanır. Bazı durumlarda kadınlar adet gördükleri günden 14 gün sonrasında da kanamalar ile karşılaşabilirler. Bu dönem yumurtlama dönemidir ve bu dönemde yaşanan kanamalar belirli sorunların işareti olabilir. Ara kanama olarak isimlendirilen bu durum yaşandığında uzmanlara giderek durumu açıklamak ve tedaviye hemen başlanması en doğru tercih olacaktır.

Yumurtlama Döneminde Kanama Hamilelik Belirtisi mi?

Adet döngülerinin arasında beklenmedik bir kanama yaşayan kadınlar bunun hamilelikten kaynaklanıp kaynaklanmadığı şüphesine düşerler. Üreme sisteminde yaşanan sorunların tamamında akla ilk olarak hamilelik geldiğinden bu ara kanamalarda da ilk şüphe hamilelik üzerinden oluşmaktadır. Uzmanlara göre yaşanan bu ara kanamalar bir hamilelik belirtisi olabilmektedir. Kanamalara sebep olabilecek olan tek etmen hamilelik olmasa da birçok hastada bu şikayet sonrası yapılan testlerde hamileliğin başladığı gözlemlenmektedir. Hamileliğin ilk haftalarında embriyo rahme yerleşerek burada büyümek için kendisini hazırlar. Embriyonun yerleştiği bu dönemde kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu sebeple de hemen hamilelik testlerinin yapılması gerekir.

Yumurtlama Kanaması Neden Olur?

Ara dönemde yaşanan kanamaların sebeplerinden birisi olarak hamilelik gösteriliyor olsa da bu tek sebep değildir. İnsanlar farklı sebeplerden dolayı da bu beklenmedik problemi yaşayabilirler. İlk olarak yumurtlama döneminde çok yüksek miktarda östrojen salgısı olur. Östrojen birikimi vücutta bu kanamalara sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra kadınların stres altında oluşları da üreme sistemlerinin bu şekilde bir tepki vermesini sağlayabilir. İş hayatında stres altında çalışan ve eve geldiğinde rahatlama imkanı bulamayan kadınları bu durumlar söz konusu olmaktadır. Kanamalar ayın her döneminde gelebilirken kısa süre içerisinde teşhisin konması için uzman doktorlara gidilmesi gerekmektedir.

Yumurtlama Dönemi Kanaması Nasıl Olur? Tehlikeli mi?

Adet döngüleri içerisinde sürekli olarak kan yoluyla vücudundaki artık maddeleri atan kadınlar orta dönemde yaşadıkları bu sorunun çok fazla üzerinde durmayabilirler. Beklenmedik anda yaşanan bu durumda kadınların sakin olması ve doktorlarına danışması gerekir. Özellikle yaşanan kanama adet dönemindeki kanamaya göre daha yoğun bir haldeyse bu durumun altında tehlikeli bir sebep olabilmektedir. Ayrıca çok koyu kırmızı renkte, kahverenginde ya da siyah renkte bir kanama yaşanıyorsa bu durumda da ciddi şekilde sorun var demektir. Kadınların yumurtlama döneminde kanama yaşamalarının sebebi ancak uzman doktorlar tarafından tespit edilebilir. Bunun sonrasında da hemen tedavi aşamasına geçilecektir.

  • yumurtlama döneminde kanama
  • yumurtlama kanaması
  • yumurtlama dönemi kanaması
  • yumurtlama döneminde kanama olur mu
  • yumurtlama kanaması neden olur
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Alkalen Fosfataz Normal Değerleri Nedir? Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?