Diyet 04 Mayıs 2021 - 09:50:28

Glutensiz Diyet Zayıflatır mı? Zararlı mı? Püf Noktaları Nelerdir?

Glutensiz Diyet Zayıflatır mı? Zararlı mı? Püf Noktaları Nelerdir?

Beslenme uzmanları tarafından sürekli olarak dile getirilen, gluten içeren besinlerin kullanılmadığı glutensiz diyet ile birlikte insanlar fazla kilolarından kurtulmayı denemektedir.

Glutensiz Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Tükettiğimiz besinlerin içerisinde bizler farkında olmasak da çok sayıda farklı madde bulunmaktadır. Sürekli olarak tüketilen tahıl ürünlerin içerisinde de farklı maddeler bulunurken, içerisindeki protein sınıfı gluten olarak isimlendirilmektedir. Gluten olarak isimlendirilen bu grubun içerisindeki başlıca proteinler glütenin ve gliadindir. Burada glütenin çok zarar vermiyor olsa da gliadin vücut için zararlı olan kısmı oluşturmaktadır. Bu proteinler su ile buluştuklarında elastik bir yapı kazanmaktadır. Buğdayın içerisinde de yer aldıkları için un ve suyun karışması durumunda hamur olarak isimlendirilen elastik ürünün ortaya çıkmasının sebebi bu proteinlerdir. İngilizcede yer alan "glue" kelimesi tutkal anlamına gelirken gluten kelimesi de bu kökten türemiştir. Bu doğrultuda içerisinde gluten yer alan tahılların hiçbirinin kullanılmadığı diyet türü de glutensiz diyet olarak isimlendirilmektedir.

Glutensiz Diyet Zayıflatır mı?

Gluten içeren malzemelerin hiç tüketilmediği bir diyet listesi hazırlayan ya da profesyonel kişilerden bu tarzda bir liste alan kişiler bu diyetleri kolaylıkla uygulayabilmektedir. Bu diyetleri uygularken kişiler çok daha az miktarda kalori ve karbonhidrat alımı gerçekleştirirler. Ancak yalnızca bu ürünlerin kullanılmıyor oluşu insanların kilo vermesini sağlamamaktadır. Ekmek türlerinin, keklerin ya da diğer hamur işlerinin tamamen hayattan çıkarılması kilo verme yolunda önem arz ederken yağlı ya da şekerli besinlerin tüketimine devam edilmesi bu süreci baltalayacaktır. Bu sebeple de insanlar bu diyet ile kilo vermek istiyorsa bunlara ek olarak yağlı ve şekerli ürünlerin tamamından uzak durmak zorunda olmaktadır.

Gluten İçermeyen Diyet Zararlı mı?

Bu diyetin uygulanması durumunda tahıl ürünleri hiçbir zaman vücuda giriş yapmamaya başlamaktadır. Bu durum insanların kilo vermesine katkı sağlıyor olsa da uzun vadede insanların zarar görmesini tetikleyebilmektedir. İlk olarak tahıl ürünlerinin içerisinde yoğun miktarda B2 vitamini bulunurken tahıl ürünleri kullanılmadığında vitamin eksikliği yaşanabilmektedir. Bu sorunu yaşamak istemeyen kişilerin diğer besinlerden bu vitamini alması gerekir. Bunun yanı sıra kişilerin günlük aldıkları lif oranı da minimum seviyelere inecektir. Lif oranında azalma olması insanların bağırsaklarının düzgün çalışmasını zorlaştırmaktadır. Bu sebeple de çeşitli sindirim rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

Glutensiz Diyetin Püf Noktaları Nelerdir?

Bu diyeti uygulayacak olan kişilerin ilk olarak hazır gıdalardan mümkün olduğunda uzak durması gerekmektedir. Şarküteri ürünlerini masalarından kaldıran kişilerin her türlü tahıl üründen de kurtulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişilerin diyetlerini uygularken lif yönünden zengin olan elma ya da kayısı gibi meyveleri tüketmesi de zararların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Alınan gıdaların etiketlerinin incelenmesi ve içerisinde gluten olup olmadığının kontrol edilmesi de diyetin püf noktaları arasında yer almaktadır. Birçok kişinin uygulamaya başladığı glutensiz diyet ile birlikte insanlar istedikleri kilolara inme fırsatını yakalayacaklardır.

  • gluten içermeyen diyet
  • glutensiz diyet zayıflatır mı
  • glutensiz diyetin püf noktaları
  • gluten içermeyen diyet zararlı mı
Yorumlar
Serap Koca Son zamanlarda glutensiz diyet ile zayıflayanlar hakkında birçok yorum duyuyorum. Bu diyet sağlıklı mı ve yapanların önerileri neler diye merak etmiyor değilim. Normalde benim alerjik bir durumum yok. Sadece bu şekilde zayıflamanın daha iyi olduğunu duydum ondan denemek istiyorum. cevapla
yorum yaz
Diyet Dondurma Nasıl Yapılır? Diyet Dondurma Tarifi